Małe laboratorium formy - to rozwinięcie skrótu, pod którego szyldem działa para projektantów: Agata Kulik - Pomorska i Paweł Pomorski. MALAFOR należy do czołówki polskich brandów designerskich, czego potwierdzeniem są liczne, prestiżowe nagrody, takie jak: Red Dot Award 2012, czy IF Design Award 2012.
Małżeństwo poznało się podczas studiów na gdańskiej ASP i od tego czasu wspólnie stawiają czoła wyzwaniom projektowym. Ich produkty od początku wyróżniały się na tle innych, dostępnych na polskim rynku. Dla projektantów niezwykle istotnym czynnikiem jest funkcjonalność, ale za najbardziej wartościową część swojej pracy uważają koncepcję.
RYNEK NA DESIGN
W poszukiwaniu nowych rozwiązań często starają się znajdować nowe zastosowanie dla powszechnie znanych materiałów. Jak konserwatywna publiczność przyjęła to konceptualne podejście do tradycyjnie zakorzenionego w naszej kulturze mebla?
- Polski rynek jest jeszcze bardzo konserwatywny i muszę przyznać, że niewiele zmieniło się od czasu, kiedy zaczynaliśmy, choć atmosfera wokół designu w Polsce daje dosyć złudne wrażenie, że tak nie jest - mówi Agata Kulik - Pomorska. - Są festiwale, wystawy, klient jednak jest nadal mało otwarty na oryginalne rozwiązania. Na rynku krajowym dobrze sprzedaje się nasz produkt Pieniek - klasyczne, dębowe siedzisko w stalowej otulinie, zaliczające się do tych projektów „bezpiecznych”. Może to kwestia czasu, ponieważ pochodzi on z 2005 roku. Nadal większość produktów sprzedajemy jednak za granicą - opowiada Agata.
Produkty eksportowane zagranicę trafiają do licznych sklepów internetowych, showroomów, biur architektonicznych oraz magazynów ze wzornictwem.
SOFA Z RECYCLINGU
Oprócz wspomnianego Pieńka do sztandarowych projektów studia MALAFOR należy również kolekcja mebli Recykling zrealizowanych na bazie dmuchanych worków papierowych. To właśnie z nich powstał jeden z najsłynniejszych projektów tej marki, Blow Sofa. Drugie życie projektanci przywrócili również tekstyliom używanym dotychczas do szycia żagli.
- Uważamy, że związek z miejscem, w którym tworzymy wnosi do naszych projektów jakość i wiarygodność. Obecnie pracujemy z materiałami charakterystycznymi dla regionu nadbałtyckiego. W projektach rzemiosło połączyliśmy z najnowszą technologią tekstyliów wykorzystywanych do szycia żagli - zaczynając od podstawowych takich jak dakron, a kończąc na zaawansowanych laminatach z włóknem węglowym- wyjaśnia Paweł Pomorski.
Warto też zwrócić uwagę na stolik do kawy z serii Pipe Line wykonany z czarnych rur PCV, które są niewidoczną konstrukcją ukrytą pod przykryciem z MDF-u. Stolik może być monochromatyczny błyszczący lub matowy, albo w różnych kolorach i kontrastowych zestawieniach.
DESIGN PRZEMYSŁOWY
Produkty MALAFORU są zaprojektowane tak, aby spełniały potrzeby współczesnego nomady. Według projektantów jest nim człowiek, któremu dobra materialne nie przeszkadzają w zmianie miejsca zamieszkania.
- Nasze projekty mebli dmuchanych, które składają się w płaską paczkę są produktami , które łatwo „wchodzą” w życie swoich właścicieli, ale i łatwo z niego „wychodzą”, czyli nie są składane tylko raz, dają się również złożyć - wyjaśnia Paweł.
Agata i Paweł, jako wykształceni projektanci nie uciekają przed wzornictwem przemysłowym, produkowanym w dużych seriach. Przykładem takiego produktu jest koszyk na zakupy dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, za który MALAFOR otrzymał nagrodę IF Product Design.
DESIGN W STOLICY MODY
Kilka następnych miesięcy MALAFOR poświęci konceptowi nowego produktu dla producenta grzejników. Następnie Agatę i Pawła czeka praca nad nowymi elementami kolekcji YACHT, która zostanie wdrożona na sezon wiosna/lato 2014. W planach brandu jest również zaprezentowanie marki szerszemu gronu odbiorców podczas targów Maison & Objet w 2014 roku w Paryżu.