Każdy z nas lubi od czasu do czasu usiąść i zrelaksować się przy dobrym filmie. Nie zawsze jednak mamy wystarczająco dużo czasu, aby wybrać się do kina, co nie oznacza jednak, że w domowym zaciszu nie możemy cieszyć się z doskonałej jakości dźwięku i obrazu. Dobrze dobrane kino domowe może przynieść nam doznania porównywalne z tymi, które towarzyszą nam podczas pokazu w kinie.
Wybór kina domowego w żadnym wypadku nie powinien być dziełem przypadku, zwłaszcza że istnieje wiele racjonalnych przesłanek, dzięki którym łatwo będzie można określić, jaki zestaw urządzeń będzie dla danego użytkownika najlepszy.
ZAPYTAJ EKSPERTA
Warto na początku odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań. Czy ma to być pełny zestaw złożony z niezależnych urządzeń i dużych głośników, czy może system zintegrowany typu „all-in-one” z lżejszymi konstrukcyjnie głośnikami? A może listwa dźwiękowa – tak zwany soundbar, którą umieścimy pod ekranem? Ważne też jest pomieszczenie, jakim dysponujemy – czy będzie to sala tylko do oglądania filmów, w jaki sposób do pomieszczenia wpada światło naturalne i jak bardzo jest ono nasłonecznione?
– Liczba opcji i kombinacji jest bardzo duża, dlatego można zrobić tradycyjne kino, można zrobić kino na małych kolumnach, a nawet kulkach – tu specjalistą jest firma Cabasse – można nawet kino całkowicie schować korzystając ze wszelkiej maści głośników instalacyjnych. Odradzam najtańsze zestawy z marketów, kino domowe wymaga spełnienia większej ilości kryteriów, które klient może sobie wymyślić. Tu zaczyna się moja rola, aby dobrać i doradzić całe rozwiązanie, a nie poszczególne elementy – mówi Marcin Chrząszcz, współwłaściciel salonu Premium Sound w Gdańsku.
SERCE SYSTEMU
W Premium Sound znajdziemy między innymi tak znakomite marki, jak Onkyo, Anthem, Definitive Technology czy Paradigm, specjalizujące się w produkcji poszczególnych elementów systemów kina domowego dla wymagających użytkowników. Warto zaznaczyć, że można skorzystać też z rozwiązań firm znanych z produkcji urządzeń do klasycznego stereo – chodzi głównie o wzmacniacze mocy oraz kolumny. Sercem każdego zestawu, swoistą jednostką sterującą jest amplituner. Odpowiada on za to, co i jak słyszymy. Łączy w sobie właściwości wzmacniacza akustycznego i - zazwyczaj – odbiornika radiowego.
Znajdują się w nim wejścia i wyjścia audio, dekodery oraz procesor pozwalający regulować barwę brzmienia. Takie urządzenie musi mieć wystarczającą moc, aby napędzić kolumny. Ważną cechą amplitunera lub wzmacniacza jest liczba obsługiwanych kanałów. Jeśli urządzenie pracuje w systemie 5.1 (najpopularniejszym) można do niego podłączyć dwie kolumny przednie, dwie tylne, jedną centralną i subwoofer. Do dużych pomieszczeń warto wstawić dodatkowe kolumny pogłosowe (standardy 6.1 i 7.1)
ZADBAJ O DŹWIĘK
– Bardzo ważne jest zgranie kolumny centralnej z frontowymi – mówi Marcin Chrząszcz. – Powinny one mieć podobną barwę i charakterystykę dźwięku i nigdy nie można lekceważyć głośnika centralnego, bo to przez niego odgrywane są wszelkie dialogi. Kolejną sprawą jest odpowiedni subwoofer – tu też nie powinno się oszczędzać. Ja polecam produkty Paradigm – to jedna z większych firm skupiających się na subwooferach. Ich model Seismic nie bez powodu się tak nazywa – zachwala Marcin z salonu Premium Sound.
Wiele uwagi należy również poświęcić samemu odtwarzaczowi. Chodzi tutaj o możliwość odtwarzania jak największej gamy różnych rodzajów płyt – także tych najnowszych z zapisem 3D. Coraz popularniejszą opcją jest wybór projektora multimedialnego, jednak tym, którzy zestaw chcą umieścić w salonie bądź innym pomieszczeniu o mniejszych gabarytach, polecamy zakup telewizora.
OKREŚL BUDŻET
Wybierając kino domowe dobrze jest określić budżet, jaki chcemy na taką inwestycję przeznaczyć. W sopockim salonie Top Hi-Fi & Video Design znajdziemy zestawy zarówno high-endowe dla koneserów doskonałego dźwięku i obrazu, budżetowe dla tych, którzy liczą się z pieniędzmi oraz produkty life stylowe, dla miłośników unikatowego wzornictwa i różnego rodzaju gadżetów.
– Z tej pierwszej kategorii polecam zestaw oparty na wielokanałowym wzmacniaczu mocy Yamaha MX-A5000, zawierającym 11 końcówek uzyskujących moc 230 W (6 Ω, 1 kanał) oraz na przedwzmacniaczu Yamaha CX-A5000 wyposażonym w 11-kanałowy komplet wyjść, zarówno zbalansowanych (XLR), jak i niezbalansowanych (RCA). Yamaha wzorem najlepszych producentów high-endowych systemów audio-wideo, rozdzieliła sekcję procesora/przedwzmacniacza od końcówek mocy. Do tego zestawu polecam kolumny głośnikowe Bowers & Wilkins z nowej serii 800 Diamond, które najlepiej oddadzą warunki rzeczywistego studia nagrań – mówi Katarzyna Andrzejewska – Szuba z firmy Audio Klan będącej dystrybutorem urządzeń audio-wideo Yamahy w Polsce.