Ikony designu: MARCEL WANDERS
Zadziwia przede wszystkim swoim talentem do tworzenia czegoś niepowtarzalnego. Prawie zawsze są to projekty na granicy sztuki i designu, ale jednoznaczna odpowiedź na pytanie o styl holenderskiego designera nie jest łatwa. Pewne jest jedno. Marcel Wanders, bo o nim mowa, jest jednym z pionierów art-designu i projektantem, którego nazwisko wymienia się jednym tchem, obok takich sław, jak Philippe Starck, czy Karim Rashid.
Marcel Wanders jest założycielem słynnej grupy projektowej Droog Design powstałej w latach 90. Tworzy dla producentówna całym świecie, takich jak: Alessi, B&B Italia, Bisazza, Poliform, Moroso, Flos, Boffi, Cappellini a także jest współwłaścicielem firmy Moooi.
Jego liczne dzieła mają swoje miejsce w największych wystawach na świecie, jak w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco, w V&A Museum w Londynie, Stedelijk Museum w Amsterdamie, czy Museum Central w Utrechcie. Pytany, o to skąd czerpie swoje pomysły i skąd wie, co spodoba się ludziom - tylko się uśmiecha. Sam mówi, iż „nie ma telewizora, nie czyta gazet, o nowościach chyba dowiaduje się z ulicy, w drodze do pracy, a pomysły przecież wiszą w powietrzu”.
Projektant szuka inspiracji w tradycyjnych holenderskich materiałach rzemieślniczych i technikach, a także w szerszym świecie przedmiotów codziennego użytku. Odwoływanie się zarówno do estetyki minimalizmu, jak i stylów historycznych to elementy charakteryzujące projekty Wandersa powstające dla różnych producentów. Początkiem jego wielkiej kariery było druciano - ażurowe „Wiązane krzesło” zaprojektowane dla firmy Cappellini. Projekt ten wyznaczył pozycję Wandersa na arenie międzynarodowej.
Krzesło to trafiło do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Jednym z kultowych projektów Holendra, stworzonych dla marki Kartell, jest taboret „Stone”. Mebel jest połączeniem zabawnej formy nawiązującej kształtem do klepsydry oraz materiału - transparentnego poliwęglanu, którego powierzchnia ukształtowana jest jakby pod wpływem jubilerskich szlifów.
Z kolei „Dressed”, kolekcja porcelany i sztućców, to efekt współpracy z marką Alessi. Pokrywając elementy kolekcji gęstą siecią ornamentów sprawia, że wpisuje się ona w oryginalny charakter działań projektanta. Dziś zachwycamy się także jego projektami - takimi jak: krzesła „VIP” , „Venus”, „Monster Chair”, „Karbon”, fotel „Crochet Chubby Low”, sofa „Print”, lampy „Skygarden”, „Crochet”, „Valentine” oraz zastawa stołowa zaprojektowana specjalnie dla linii lotniczych KLM.
Oprócz kreowania niepowtarzalnych mebli, Wanders zajmuje się również projektowaniem architektonicznym i wnętrz. Słynne obiekty, które wyszły spod jego ręki to VIP salon w holenderskim pawilonie na Expo 2000 w Hanowerze, Kameha Grand Hotel w Bonn, Mondrian South Beach Hotel w Miami i Villa Moda - sklep w Bahrajnie.
Dla Wandersa ważne jest to, aby każdy przedmiot, który projektuje, wnosił coś do życia jego użytkownika. Jego przedmioty zawsze przekazują emocje, śmieszą oraz zaskakują. Meble i lampy projektu Marcela Wandersa oczywiście kupimy w Trójmieście, w takich salonach jak: InterStyle HOME w Sopocie oraz Forma Collection i Interior Park w Gdyni.