Widok białego fartucha, odgłosy wydawane przez narzędzia dentystyczne… wszystko to wywołuje w nas, dorosłych poczucie (delikatnie mówiąc) dyskomfortu. Tym bardziej więc wizyta u stomatologa budzi lęk u dzieci. Kiedy jest najlepszy czas na pierwszą wizytę u dentysty? Jakie są nowoczesne i bezbolesne metody leczenia zębów u dzieci?
Stomatolog nierzadko kojarzy się z bólem, nieprzyjemnościami i narzędziami rodem z horroru. Dlatego tak ważne jest, by wykształcić u najmniejszych pacjentów dobre skojarzenia i nawyki.
Edukacja od małego
Przede wszystkim zacznijmy od… profilaktyki! A z tą często różnie bywa. Gdańska Fundacja Pro Human, na której czele stoi dr Rafał Rachubka, właściciel Kliniki Stomatologicznej Dental Centrum, zajmuje się m.in. budowaniem świadomości o konieczności dbania o swoje zęby od najmłodszych lat. Jednym z działań Fundacji są odwiedziny w trójmiejskich przedszkolach, gdzie dzieci dowiadują się jak dbać o swoje zęby.
– Często jest gorzej, niż mogłoby się wydawać. Rodzice zbyt rzadko wymieniają dzieciom szczoteczki do zębów. Zdarza się też, że nadal pokutuje mit, że zębów mlecznych się nie leczy – mówi dr Agnieszka Rompa, stomatolog prowadząca spotkania w przedszkolach.
Gdy już zdarzy się tak, że u naszej pociechy pojawi się próchnica nie panikujmy. Obecnie dostępnych jest wiele doskonałych, bezbolesnych metod leczenia zębów. Dlatego, gdy tylko zobaczymy jakiekolwiek zmiany na ząbkach dziecka, nie zwlekajmy.
Leczenie zębów mlecznych
Wizyta u dentysty przestała już być bolesnym doświadczeniem do czego przede wszystkim przyczyniły się innowacyjne sposoby znieczuleń.
– Dysponujemy skuteczniejszymi i bezpieczniejszymi środkami znieczulającymi niż parę lat temu. Oprócz farmakologii do przodu poszła również technika i obecnie mamy możliwość wykonywania znieczuleń sterowanych komputerowo. Zaletą tej techniki jest bardzo precyzyjne dawkowanie środka znieczulającego oraz znieczulanie tkanek znajdujących się przed igłą, czyli tych, do których dopiero planujemy się wkłuć – tłumaczy stomatolog dr Dominik Łoś, właściciel sieci klinik Miladent.
Najwięcej emocji i to tych negatywnych wzbudza borowanie. Współczesna medycyna poradziła sobie jednak i z tym problemem. Koniec z nieprzyjemnym „wierceniem”! Wszystko to dzięki ultranowoczesnej metodzie – ozonowaniu zębów, które doskonale sprawdza się w leczeniu wczesnych zmian próchnicowych. Ozon jest gazem o silnym działaniu bakteriobójczym i wirusobójczym, który szybko rozkłada się do tzw. rodników nadtlenkowych.
– Sam zabieg trwa krótko i jest bezbolesny. Najpierw musimy oczyścić dany ząb, dopasować do jego wielkości silikonowy kapturek i założyć go na końcówkę aplikującą ozon. Czas podawania gazu wynosi od 20 do 60 sekund. Po ozonowaniu ząb pokrywa się specjalnym
preparatem bakteriobójczym – wyjaśnia dr Dominik Łoś.
Laserem w próchnicę
Inną, coraz bardziej popularną metodą walki z próchnicą jest leczenie przy użyciu lasera. Zmiany chorobowe na zębie zostają precyzyjnie napromieniowane wiązką światła, a po „oczyszczeniu” z próchnicy, zakładane jest wypełnienie. Niewątpliwą zaletą lasera jest „zdolność” wykrywania prawdziwych ubytków i odróżniania ich od zwykłych przebarwień. Przy małych ubytkach znakomitą metodą jest abrazja powietrzna, czyli ścieranie próchnicy za pomocą piasku, który wylatuje z cieniutkiej dyszy pod dużym ciśnieniem. Nie zapominajmy jednak o tym, że nawet przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod leczenia, najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej atmosfery i komfortu psychicznego dziecku.
– W naszej klinice posiadamy na dachu kryształową piramidę i często zabieramy tam naszych małych pacjentów. Są pod takim wielkim wrażeniem, że potem zdecydowanie łatwiej rozmawia się z nimi o mniej przyjemnych rzeczach – mówi dr Rafała Rachubka, właściciel Kliniki Stomatologicznej Dental Centrum w Gdańsku.
A kiedy najlepiej wybrać się z nasza pociechą po raz pierwszy do dentysty?
– Zgodnie z obowiązującymi standardami pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się pod koniec pierwszego roku życia. Wielu czytelników może być tym zaskoczonych, jednak tak wczesna wizyta ma swój sens. Ma ona charakter czysto adaptacyjny, a dziecko ma poznać nowe otoczenie i oswoić się z personelem – podkreśla stomatolog dr Dominik Łoś, właściciel sieci klinik Miladent.
Przed pierwszą wizytą u stomatologa, warto zrobić rozeznanie, które kliniki specjalizują się w stomatologii dziecięcej i zadbać o to, by pierwsza wizyta u dentysty kojarzyła się jedynie pozytywnie. Dzięki temu nasze dziecko w przyszłości nie będzie bało się dentysty i samo będzie prawidłowo dbać o swoje zęby.