Chiropraktyka jest nauką, sztuką i filozofią, która zajmuje się związkiem pomiędzy strukturami aparatu ruchu, miednicy, kręgosłupa, czaszki i kończyn, a pracą układu nerwowego człowieka.
Chiropraktyka jest nauką, sztuką i filozofią, która zajmuje się związkiem pomiędzy strukturami aparatu ruchu, miednicy, kręgosłupa, czaszki i kończyn, a pracą układu nerwowego człowieka. Podobnie jak osteopatia powstała w USA pod koniec XIX wieku. Terapia polega na uciskaniu punktów, które znajdują się w osi kręgosłupa, a także na mobilizacjach kości miednicy, czaszki, połączeń stawowych kończyn dolnych i górnych. Celem jej jest rozluźnienie mięśni i przywrócenie całemu układowi kostnemu prawidłowej pozycji. Chiropraktyka jest też jednym z zawodów uprawianych w Skandynawii, USA, Kanadzie, UE, który wymaga ciągłego dokształcania. Jak podkreśla Prezes Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich, dr n. med. Henryk Dyczek – polska szkoła chiropraktyki, której jest założycielem, jako jedyna posiada program nauczania zatwierdzony przez WHO – Światową Organizację Zdrowia. Chiropraktyka często jest mylona z chiromancją, czyli wróżeniem z ręki – ale poza podobnym brzmieniem (chiro oznacza rękę) nie ma z nią żadnego związku. Jest to nowoczesna i skuteczna metoda leczenia schorzeń w układzie mięśniowo-szkieletowym. Pomocna w takich dolegliwościach jak: bóle pleców, krzyża i głowy, skrzywienia kręgosłupa, dyskopatia i wynikające z niej problemy, rwa kulszowa, bóle korzonków, drętwienie oraz mrowienie w kończynach górnych i dolnych, a także innych problemach, które mogą być spowodowane zmianami strukturalnymi kręgosłupa. Usuwa przyczynę dolegliwości, a nie tylko łagodzi objawy. Efekt osiąga się dzięki odpowiednim mobilizacjom narządu ruchu pacjenta. Nie wyklucza postępowania farmakologicznego i medycznego, a wręcz proponuje współpracę ze specjalistami.
W gabinetach „Chiro-masażu”, której właścicielem jest Katarzyna Żóraw pracują doskonali fachowcy, w tym certyfikowany chiropraktyk, członek zarządu Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich, absolwent Akademii Chiropraktyki – Damian Lewandowski. W swej praktyce stosuje on metodę McTimoney-Corleya, która polega na dogłębnej analizie układu ruchu i powstałych w nim zaburzeń.
– Dlatego najpierw rozluźnia się tkankę miękką, po czym stwarza warunki, by kość sama wróciła na swoje miejsce w sposób bezbolesny –zaznacza Damian Lewandowski. Pierwszy zabieg trwa nie dłużej niż godzinę i zostaje poprzedzony szczegółowym wywiadem.
– W Polsce nie ma nawyku profilaktycznego sprawdzania kondycji kręgosłupa – uważa wiceprezes Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich prof.zw.dr hab.n.med. Mariusz Posłuszny. – W zachodnim systemie opieki zdrowotnej do chiropraktyka chodzi się na wizyty kontrolne jak do dentysty. Większość ludzi nie wie, że zaburzenia równowagi pomiędzy kręgosłupem i układem nerwowym przyczyniają się do procesu powstawania wielu chorób – wyjaśnia prof. zw.dr hab.n.med. Mariusz Posłuszny.
Damian Lewandowski chiropraktyką zajmuje się od kilku lat. Pracuje w firmie Chiro-masaż przyjmując w gabinetach w Sopocie, Rumi, Żaganiu i Bolesławcu. Jest zwolennikiem tzw. miękkiej ingerencji w struktury kostne, w przeciwieństwie do ludowego kręgarstwa, gdzie często stosuje się drastyczne, siłowe i bolesne metody. W pracy wykorzystuje wiedzę opartą na naukach biologiczno-medycznych: anatomii, fizjologii, patofizjologii i biomechanice. Wstępne rozpoznanie stawia na podstawie palpacji, analizy objawowej oraz dokumentacji RTG, RM lub TK. Zgadza się on z tezą wypowiedzianą w 2012 r., w jednej z popularnych audycji porannych TVP przez specjalistów neurologów, iż „Każdy chiropraktyk może być kręgarzem, ale nie każdy kręgarz może być chiropraktykiem”.
W hotelu Rezydent w Sopocie, jako w jednym z niewielu hoteli w Polsce, można skorzystać z opieki chiropraktycznej. Ponadto w zaciszu hotelowego SPA prowadzonego przez manager SPA&Welles – Katarzynę Żóraw, doświadczyć można zabiegów specjalnych, w tym m.in. rytuałów ajurwedyjskich wykonywanych przez terapeutkę pochodzącą z Szanghaju-Tamirę. Atrakcyjną ofertę zaproponuje instruktorka rekreacji ruchowej, absolwentka AWFiS, masażystka – Karolina.