Trójmiasto przez wielu uważane jest za stolicę polskiego tenisa. Sopot ze swoją ponad stuletnią tradycją, Gdynia z pięknie położonymi kortami Arki, Gdańsk z kilkoma mniejszymi, ale renomowanymi ośrodkami - tu właśnie grywa cała rzesza pasjonatów, dla których tenis bez wątpienia stał się stylem życia.
Tenis to dyscyplina, której towarzyszy oprawa wielkiej elegancji i olbrzymiej kultury. Jest też swoistą receptą na długowieczność i zdrowie. Warto zatem postawić na ten sport już od najmłodszych lat.
Dyscyplina i charakter
– Można dużo pisać o zaletach tego sportu. Z pewnością jest piękny wizualnie, pomaga się zrelaksować, zapomnieć o codziennych problemach. Kształtuje nie tylko sylwetkę, ale także charakter, siłę woli i intelekt. Może stać się przyjemnym hobby, ale także sposobem na ciekawe i dostatnie życie, wszak zawodowi tenisiści zarabiają bardzo duże pieniądze – mówi Andrzej Szczepański, dyrektor Sopockiej Akademii Tenisowej, w której kształcą się przyszli mistrzowie tego sportu.
Kształcą się nie tylko pod względem sportowym, placówka zapewnia bowiem pełne kształcenie na poziomie gimnazjalnym i licealnym w oparciu o swój autorski program edukacyjny gwarantujący rozwój zawodnika zarówno pod względem sportowym, jak i intelektualnym. Uczniowie Akademii korzystają z pięknych obiektów Sopockiego Klubu Tenisowego Sopocki Klub Tenisowy (o ponad 100 letniej tradycji).
Nie jest tak, że tenis tylko daje. On wymaga dyscypliny życia. Dzięki systematycznym treningom żyje się dłużej, w zdrowiu i dobrej formie, z uśmiechem na twarzy. Poza tym sport ten uważany jest za elitarny i bardzo elegancki, uprawiany przez dżentelmenów. Takim dżentelmenem jest z pewnością Marian Zacharewicz, wieloletni prezes Radia Eska Nord.
Miłość na całe życie
– Dobrze, jeśli tenis jest miłością życia. To duże słowo, czasami wyświechtane, ale nie w przypadku tenisa. Bo to jest miłość odwzajemniona, zawsze piękna. Jeśli tenisowi poświęci się trochę czasu, to zostaje jego głód na całe życie. Ten głód łączy ludzi i pozwala na wielu polach osiągnąć sukces – przekonuje Marian Zacharewicz.
Budowane na kortach relacje często przeradzają się w przyjaźnie na całe życie. Poprzez regularną grę stajemy się członkami tenisowej społeczności. Wystarczy przejść się na sopockie lub gdyńskie korty, by na własne oczy przekonać się, jak dużo ludziom daje tenis.
– Mam kolegów, którzy wrócili do gry po zawałach serca. Początkowo, mimo dawnej sprawności nie umieli odbić piłki. Po ciężkiej determinacji i pracy grają normalnie, przedłużyli sobie życie o wiele lat – przekonuje Marian Zacharewicz.
Tenis zawsze oddaje czas, który mu się poświęci. A zacząć można w każdym wieku. W Trójmieście do najbardziej znanych i cenionych ośrodków tenisowych należą Sopocki Klub Tenisowy oraz Klub Tenisowy Arka w Gdyni.
Zagraj w Sopocie i w Gdyni
W Sopocie historia tenisa zaczęła się w roku 1897, kiedy powstały pierwsze korty tenisowe. Po wojnie, bracia Jan i Stefan Kornelukowie wspólnie z Władysławem Klausem i Stanisławem Kraszewskim odbudowali zniszczone korty i budynek klubowy przy ul. Ceynowy, powołując do życia sekcję tenisową. To właśnie w Sopocie odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski w obsadzie międzynarodowej. Po 1956 roku sekcja tenisowa przyjęła nazwę Sopockiego Klubu Tenisowego i rozpoczęła na dużą skale rozbudowę kortów. Dzisiaj tych kortów jest 16 a do tego dochodzą jeszcze dwie hale tenisowe. Grały tu największe sławy światowego tenisa, takie jak: Wojciech Fibak, Arantxa Sanchez – Vicario, Conchita Martinez, Juan Carlos Ferrero, Carlos Moya, Guillermo Coria, Gabriel Monfils, David Nalbandian, czy Rafael Nadal.
Korty w Sopocie mają wyjątkowy klimat, a zdaniem tenisowych ekspertów, takim klimatem mogą się jeszcze w Polsce pochwalić tylko korty Klubu Tenisowego Arka w Gdyni. Od południa i zachodu Arkę otacza rezerwat leśny, a od wschodu brzeg Morza Bałtyckiego. Naturalna i bogata zieleń parkowa stwarza niepowtarzalny klimat dla wypoczynku po trudach treningu. Klub Arka to ponad 120 stałych członków, ponad 300 dzieci kształcących swój forehand i backhand, setki graczy rekreacyjnych, kibice podczas turniejów i rodziny odwiedzające obiekt by zaznać kojącego spokoju w oazie ciszy znajdującej się w centrum 250-tysięcznego miasta. Klub Tenisowy Arka Gdynia to instytucja z historią datowaną od 1932 roku. Na przestrzeni lat ośrodek ewoluował i dzisiaj stanowi nowoczesne centrum tenisowe z 20 kortami i zapleczem, organizujący dziesiątki turniejów od amatorskich do zawodowych. Uprawianiu tenisa i aktywnemu wypoczynkowi na kortach Arki z pewnością sprzyja zapach morskiej bryzy i cisza bukowych lasów rezerwatu Kępa Redłowska.