Włochy nieodłącznie kojarzą nam się z doskonałą kuchnią, stylem, najlepszymi projektantami i wszechobecną elegancją. Co nadaje włoskim projektom unikalny styl? Sekret tkwi przede wszystkim w umiejętności przemiany nawet najzwyklejszych przedmiotów w dzieła sztuki.
Artyzm i kreatywność stoją tutaj ponad marketingiem. Wszystko ma być funkcjonalne, wygodne, choć z klasą. Gdzie w Trójmieście znajdziemy esencję włoskiego designu?
Esencja designu
– Tradycja wzornictwa we Włoszech ma długą i bogatą historię sięgającą roku 1900, w którym swoją działalność rozpoczęło wiele istniejących do dzisiaj firm meblarskich usytuowanych w najsłynniejszych regionach, tj. Brianza – prowincja Mediolanu, Wenecja czy Marche. Włoski design to nie tylko luksus i wyrafinowanie, to również duża dawka fantazji, humoru, pomysłowości i efektu zaskoczenia. To troszkę przekorna forma sztuki łączenia tradycyjnego materiału – drewna, kamienia naturalnych tkanin z metalem, szkłem czy plastikiem. To ogromny szacunek do przeszłości przy tworzeniu przyszłości – wyjaśnia Barbara Klińska, architekt wnętrz ze Studia Look Fresh.
We wnętrzach minimalistycznych, futurystycznych, prostych czy klasycznych, włoscy projektanci opanowali doskonałą umiejętność zaspokajania potrzeb człowieka zapewniając mu to, co dla niego najważniejsze – poczucie prywatności i indywidualności. Ich wnętrza są efektowne i gustowne a przestrzeń przyjazna i funkcjonalna. Włosi, jak nikt inny, mają wyostrzony zmysł dbałości o szczegóły, są bardzo świadomi tego, że to właśnie one tworzą całość.
– W świecie designu, „made in Italy” jest synonimem świetnej jakości i klasy. Produkty na których głównie pracujemy to meble – Maxalto, B&B, Arketipo, Morelato, Porada, płytki – Sant Agostino, Bisazza, Powergres, oświetlenie – Axo Light, Artemide, La Murina. Każdy z tych produktów jest namacalnym przykładem kunsztu i precyzji z jaką zostały wykonane. W naszych projektach wykorzystywaliśmy między innymi włoskie sofy, ich doskonałość doceniona została przez naszych klientów nie tylko ze względu na sygnowane poszycia, ale doskonałą formę i wzornictwo – mówi Barbara Klińska.
Od przeszłości ku przyszłości
Popularność włoskiego designu wciąż rośnie. Społeczność trójmiejska bardzo się rozwija, ludzie podróżują doświadczając nowych smaków, kolorów, wzorów. To ich kształtuje, sprawia, że poszukują produktu o wysokiej jakości i atrakcyjności. W takich warunkach łatwo wprowadza się „włoską markę”, bo coraz więcej klientów jest jej świadoma.
– Mamy do czynienia z klientami, którzy chcą wyrazić swoją tożsamość poprzez „wnętrze” z poczuciem własnej estetyki i piękna, połączone z umiejętnością wykorzystania naszego dorobku – dodaje Barbara Klińska.
Współczesne włoskie wzornictwo i projektowanie rozwijają się w kilku równorzędnych kierunkach. Często pojawiają się futurystyczne, minimalistyczne i ekologiczne wnętrza. Nie brakuje także tych w stylu hi-tech oraz tradycyjnych, nawiązujących do rozwiązań klasycystycznych, które kopiują wzorce historyczne. Klasyczne meble włoskie oferuje Studio Mebli Nobel House w Gdyni. Znajdziemy tutaj krzesła stylizowane, krzesła nowoczesne, krzesła fotelowe i fotele, sofy stylizowane, fotele biurowe eleganckie, krzesła proste drewniane, hokery, stoły drewniane, komody, toaletki i inne. Meble wykańczane są wedle potrzeb i gustów klientów, są one wybarwiane zgodnie z wybranym kolorem, również tapicerka dobierana jest indywidualnie. Włoskie krzesła pasują zarówno do stylowych wnętrz, jak i tych minimalistycznych i nowoczesnych.
Nowocześnie i ponadczasowo
Wyraźnie zauważalny jest jednak trend zastępowania naturalnych materiałów tworzywami syntetycznymi. Obok tradycyjnego materiału – drewna, w meblarstwie włoskim wykorzystuje się także plastik, metal, aluminium oraz szkło i kryształ. Włoskie wzornictwo to przede wszystkim stylistyka nowoczesna, ale przy tym ponadczasowa. Od wielu lat to właśnie włoski design, jest niekwestionowanym liderem w branży wnętrzarskiej, zostawiając w tyle zarówno wzornictwo francuskie, niemieckie, hiszpańskie, jak i skandynawskie.
Przepisem na sukces w sprzedaży jest więc podjęcie stałego kontaktu z włoskimi projektantami wnętrz. Wie o tym doskonale studio InterStyle HOME w Sopocie, które koncentruje sie na współpracy z uznanymi włoskimi markami, liderami na światowych rynkach, takimi jak B&B Italia, Moroso, Giorgetti, czy Poliform. Trudno o wyszczególnienie wszystkich. Za każdą z marek stoją nazwiska projektantów, a ich meble to rozpoznawalne ikony designu.
W poszukiwaniu wyjątkowych mebli rodem z Italii warto się wybrać także do gdyńskich salonów: Studio Marzeń, Forma Collection i Interior Park. Poznasz tam aktualne trendy włoskiego designu i wyposażysz swój dom unikatowymi produktami najbardziej luksusowych marek.
Od ogółu do szczegółu
Wystrój wnętrza to nie tylko meble, czy oświetlenie, ale także doskonałe wykończenia, chociażby w postaci płytek ceramicznych. Tutaj także włoscy producenci wiodą prym.
– Najwięcej nowości, rozwiązań w designie płytek, wprowadzają na rynek właśnie włoscy producenci. Wytwarzanie ceramiki użytkowej doprowadzili do perfekcji – podkreśla Witold Prange, ze Studia Płytek Włoskich w Sopocie. – Proponują płytki ceramiczne o różnorodnych kształtach, rozmiarach i wykończeniach. Zwiększyła się również przestrzeń, w której układamy płytki, niegdyś ograniczona tylko do łazienki i kuchni, dzisiaj wchodzi do salonu, pokoju dziennego, sypialni, elementów naściennych i elewacji. Włoskie płytki ceramiczne, oprócz unikalnego designu, charakteryzują się również wysokimi walorami użytkowymi. W swojej ofercie mamy płytki topowych włoskich producentów – dodaje Witold Prange.
Dlaczego warto postawić na włoskie wzornictwo? Wydaje się, że przede wszystkim dlatego, że wystrój wnętrza w tym stylu jest ponadczasowy. Każdy, kto w Trójmieście wyruszy w poszukiwaniu wzorów prosto z Italii, na pewno nie zawiedzie się. Warto też zwrócić się do architekta wnętrz, który nie tylko ma doskonałe rozeznanie w rynku, ale jeszcze zaprojektuje wnętrze w taki sposób, aby wyjątkowe włoskie meble cieszyły oko za każdym razem, gdy na nie spojrzymy.