Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Ciężko zweryfikować trafność tego stwierdzenia, jednak można zweryfikować inne – wygląd naszych dłoni odzwierciedla nasz styl życia i zdradza wiek. Jak temu zaradzić? Znamy sposób nie wymagający machiny do podróży w czasie.

Dłonie w szczególny sposób zdradzają szczegóły dotyczące twojego życia – czy dana osoba pracowała fizycznie, czy intelektualnie, czy jest nałogowym palaczem, czy dba o higienę oraz po części zdradzają nasz wiek. Z wiekiem skóra dłoni szybciej, niż pozostałe obszary traci swoją sprężystość, jędrność, robi się cienka. Następuje zanik podskórnej tkanki tłuszczowej. To wszystko powoduje, że powierzchowne żyły, ścięgna i kości śródręcza robią sie bardziej widoczne, nadając dłoni bardziej „kościsty“ wygląd.

- Skóra na dłoniach starzeje się szybko, a mają na to wpływ różne czynniki. Tkanka tłuszczowa na grzbiecie dłoni jest cienka, a skóra dłoni codziennie jest narażona na czynniki zewnętrzne takie jak słońce, detergenty i urazy mechaniczne – wyjaśnia dr n.med. Janusz Zdzitowiecki, specjalista chirurgii plastycznej z Sopockiej Fabryki Urody.

Na szczęście, mimo iż czasu się ani cofnąć ani zatrzymać nie da, to można go trochę oszukać. Są sposoby na odmłodzenie dłoni i wizualne ujęcie kilku lat z metryki.

- Dłonie można odmłodzić na trzy sposoby - poprzez terapię odpowiednimi kosmetykami, zabieg przeszczepienia tkanki tłuszczowej, bądź poprzez podanie kwasu hialuronowego. Najskuteczniejszą metodą jest zabieg przeszczepienia tkanki tłuszczowej, którą najczęściej pobieramy z brzucha. Po wykonaniu serii zabiegów - o ilości decyduje lekarz - efekt końcowy utrzymuje się nawet do trzech lat – dodaje dr Janusz Zdzitowiecki.

Zabiegowi może się poddać każda zdrowa osoba. Przeciwwskazaniem są zmiany zapalne na skórze. Zdaniem lekarzy, zabiegi odmładzania dłoni, cieszą się dużą popularnością. 

- Dzięki zabiegowi uzyskujemy napięcie i nawodnienie skóry dłoni oraz jej rozjaśnienie. Skóra po zabiegu jest jędrna i wygląda zdecydowanie młodziej – przekonuje dr Mikołaj Pernak. 

Jeszcze  do niedawna nie było skutecznej metody na odmłodzenie oraz zatrzymanie procesu starzenia się dłoni. Dostępne były jedynie zabiegi kosmetyczne oraz pielęgnacyjne, które w niewielkim stopniu wpływały na powierzchowne warstwy skóry poprzez nawilżanie i odżywianie, nieznacznie poprawiając jej wygląd. Dzisiaj te zabiegi są nie substytutem, ale uzupełnieniem całej gamy możliwości, które oferuje współczesna medycyna estetyczna.