Nowy rozdział

Willi Eden

Emilia Karpowicz
W cieniu sopockich drzew, kilka kroków od plaży i Parku Południowego, stoi willa, która od ponad wieku ogląda zmieniające się epoki, mody i właścicieli. Willa Eden – przedwojenny pensjonat, w którym bywała elita międzywojennej Polski, a przy fortepianie siadał sam Ignacy Paderewski – właśnie zmienia właściciela. Cena ofertowa nieruchomości oscylowała wokół 24 milionów złotych.

Legenda sopockiej elegancji zmienia właściciela. Willa Eden – jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych przedwojennych hoteli w Sopocie – została sprzedana. Transakcję na początku roku zrealizowała agencja MO Real Estate.

- Hotel trafił w ręce nowych właścicieli, którzy planują odrestaurowanie zabytkowej willi, zachowując jej historyczny klimat oraz charakterystyczne elementy elewacji i wnętrz – mówi Joanna Banaś z agencji MO Real Estate.

Nowi inwestorzy zapowiadają renowację, która ma przywrócić Edenowi dawny blask, nie zamieniając go w muzealny eksponat. Chodzi raczej o subtelne przywrócenie rytmu miejsca – takiego, w którym historia jest tłem, a nie dekoracją.

- Odtworzone w ostatnich latach ornamenty i charakterystyczne elementy fasady zostaną poddane szczegółowej pielęgnacji oraz dokładnie zabezpieczone, a wnętrza zmodernizowane, tak aby łączyły nowoczesne standardy hotelarskie z historycznym klimatem willi – mówi Tomasz Modzelewski, właściciel MO Real Estate.

Emilia Karpowicz

Salon Sopotu sprzed wieku

Eden powstał około 1910 roku, a już w 1912 został przebudowany przez sopockiego architekta Wilhelma Lippke na elegancki pensjonat z 50 miejscami noclegowymi – kameralny, ale aspirujący do wielkiego świata kurortu. Gdy w 1919 roku obiekt kupił polski przedsiębiorca Józef Draheim, willa zaczęła pełnić rolę salonu towarzyskiego polskiej arystokracji i zamożnych elit, które chętnie wybierały Sopot jako letnią scenę życia towarzyskiego II Rzeczypospolitej.

To właśnie wtedy w jadalni Edenu pojawił się fortepian, przy którym podczas swoich pobytów grywał Ignacy Paderewski. Instrument stoi tam do dziś – jak materialny ślad czasu, gdy muzyka była naturalnym językiem kurortu, a Sopot jednym z jego najważniejszych adresów.

- Willa Eden to jeden z trzech przedwojennych, ekskluzywnych hoteli w Sopocie. Obok niej stoi najbardziej znany sopocki Grand Hotel, który niedawno zmienił właściciela – to już druga taka transakcja przyciągająca uwagę miłośników historii miasta. Willa Eden, nienaruszona przez wojnę, była starannie remontowana i pielęgnowana przez kolejnych właścicieli, dzięki czemu zachowała swój wyjątkowy charakter – mówi Tomasz Modzelewski.

Emilia Karpowicz

Od państwowego wczasowiska do rodzinnej pieczy

Po wojnie Eden – jak wiele podobnych obiektów – utracił prywatny charakter i trafił w ręce państwa. Przez dekady działał jako dom wczasowy dla wyższych pracowników resortu spraw wewnętrznych. Dopiero w 1992 roku wrócił do spadkobierczyń rodu Draheimów, Marii i Barbary. To one rozpoczęły wieloletni, konsekwentny proces przywracania willi jej przedwojennego ducha. Najbardziej spektakularnym etapem była konserwatorska renowacja elewacji – nagrodzona m.in. w konkursie „Modernizacja Roku 2016” i wyróżnieniem Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego im. prof. Wiktora Zina. Rozsypujące się ornamenty odtworzył rzeźbiarz Witold Gluchowski, przywracając budynkowi misterną, secesyjną plastykę.

Emilia Karpowicz

- Historyczny charakter budynku, odrestaurowana elewacja, kamienny taras z widokiem na park oraz zachowana klatka schodowa i świetlik w dachu, który wpuszcza mnóstwo naturalnego światła, to tylko kilka z atutów tej unikatowej nieruchomości – mówi Joanna Banaś.

Czterokondygnacyjna willa z poddaszem oferuje dziś 29 pokoi z łazienkami, dwie sale restauracyjne i werandę z kamiennym tarasem. Otaczają ją niskie, willowe zabudowania i zieleń Parku Południowego, zza której widać morze. Do plaży i sopockiego molo jest zaledwie kilka minut spaceru – dystans, który od ponad wieku pozostaje jednym z największych atutów tego adresu.

Emilia Karpowicz

Zmiana właściciela wpisuje Eden w szerszy proces powrotu historycznych hoteli Sopotu do prywatnych inwestorów i nowych koncepcji funkcjonowania. W najbliższych latach obiekt przejdzie kompleksową renowację, której celem jest przywrócenie mu dawnej rangi przy jednoczesnym dostosowaniu do współczesnych standardów hotelarskich. Jeśli zapowiedzi inwestorów się spełnią, Willa Eden ma szansę ponownie znaleźć się w gronie najbardziej prestiżowych, kameralnych adresów noclegowych nad polskim morzem.

Emilia Karpowicz