Nie od dziś wiadomo, że najlepszą metodą walki z chorobami jest profilaktyka. Nie inaczej jest w przypadku stomatologii.
Nie od dziś wiadomo, że najlepszą metodą walki z chorobami jest profilaktyka. Nie inaczej jest w przypadku stomatologii. Odpowiednia higiena jamy ustanej sprawi, że klinikę stomatologiczną będziemy odwiedzać wtedy, kiedy chcemy, a nie, gdy musimy.
Otym, że odpowiednia higiena jamy ustnej to nie tylko regularne mycie zębów dentyści przekonują nie od dziś. Radzą jednocześnie, by używać nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust. Ale i to nie jest w stanie zapewnić nam całkowitej ochrony przed osadzaniem się kamienia.
Walka z kamieniem
Do głównych przyczyn powstawania kamienia, osadu oraz przebarwień na zębach zalicza się palenie tytoniu, picie kawy, herbaty oraz czerwonego wina. Idealnym rozwiązaniem są cykliczne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Regularne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego w gabinecie może znacznie ograniczyć ryzyko powstawania chorób jamy ustnej.
- Higiena jamy ustnej jest niezbędna, ponieważ jest traktowana jako profilaktyka chorób przyzębia, szczególnie parodontozy – tłumaczy Dagmara Malata z sopockiej kliniki stomatologicznej White Smile. - Pozwala ona na ograniczenie rozwoju chorób narządu żucia, a co za tym idzie zachowania jego prawidłowych funkcji do późnej starości. Dzięki odpowiedniemu dbaniu o nasze zęby oszczędzamy na cierpieniu i wydatkach związanych z leczeniem – dodaje.
Higiena jamy ustnej jest równie niezbędna, jak mycie rąk. Dbając o zęby i dziąsła nie tylko pielęgnujemy urodę, ale troszczmy się o zdrowie całego organizmu. To, co dzieje się w jamie ustnej, ma ścisły związek z ogólnym stanem zdrowia.
- Gdy zęby nie są kontrolowane i leczone przez stomatologa, to rozwijające się na nich bakterie i ich toksyny przenoszą się na inne, nawet odległe narządy, wywołując przewlekłą infekcję – tłumaczy lek.stom. Agnieszka Misiejuk z sopockiej kliniki Artdent Beauty & Care Dentistry.
Skaling jako profilaktyka
Profesjonalna higiena jamy ustnej polega na gruntownym oczyszczeniu zębów z kamienia przy pomocy skalingu naddziąsłowego i poddziąsłowego. Skaling naddziąsłowy służy do usuwania złogów kamienia gromadzonego na powierzchni koron zębów przy użyciu aparatu ultradźwiękowego. Natomiast w skalingu poddziąsłowym zastosowanie znajduje również skaler ultradźwiękowy, ale i dodatkowo narzędzia ręczne tzw. kirety. Podczas profesjonalnej higienizacji usuwane są również osady. Z reguły brunatne przebarwienia występujące w obrębie korony zęba.
Skaling i w niektórych wypadkach kiretaż powinny być powtarzane co sześć miesięcy. Zaniedbanie systematycznego usuwania złogów dokonywanego prowadzi do obniżania i pogłębiania kieszonek dziąsłowych, co może stać się fatalne w skutkach dla utrzymania stabilności zęba w kości, a w dalszym procesie grozi jego utratą. Dodatkowo prowadzi to do stanów zapalnych dziąseł, które są stanem odwracalnym, jednak nieleczone mogą prowadzić do zapalenia przyzębia, co jest dolegliwością nieodwracalną.
Piaskowanie i fluoryzacja
- Tendencja do tworzenia się kamienia nazębnego, jak i szybkość jego powstawania są cechami indywidualnymi, w dużym stopniu uwarunkowanymi składem śliny, na przykład wysoko zmineralizowana sprzyja szybszemu odkładaniu się kamienia – mówi Agnieszka Misiejuk. - Ale skaling to nie jedyna metoda oczyszczania zębów. Zalecamy także piaskowanie. Zabieg piaskowania polega na usuwaniu osadów i przebarwień, które znajdują się na powierzchni zębów przy pomocy piasku stomatologicznego pod ciśnieniem – dodaje Agnieszka Misiejuk.
Po wykonaniu piaskowania powierzchnia zębów jest dużo gładsza, a barwa jaśniejsza. W higienie jamy ustnej ważne jest również odpowiednie zadbanie o szkliwo. Tutaj z pomocą przychodzą zabiegi fluoryzacji, które wzbogacają szkliwo we fluor zwalczający bakterie płytki nazębnej i zapobiegający próchnicy.
Pamiętajmy, że zdrowe zęby to nie tylko zaplombowane dziury, ale przede wszystkim odpowiednia higiena stomatologiczna będąca fundamentem każdego pięknego i silnego uzębienia.
Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru sztoteczki:
- Główka szczoteczki powinna obejmować trzy kolejne zęby
- Włosie szczoteczki powinno być rzadkie. 6-8 pęczków włosia ułożonych w 3- 4 szeregach
- Dla dorosłych ze zdrowym przyzębiem szczoteczka zawsze o średniej miękkości włókna o ergonomiczne leżącej w dłoni rękojeści
- Elektryczne szczotki do zębów zalecane są osobom niepełnosprawnym, nie potrafiącym nauczyć się prawidłowego szczotkowania zębów. Wymagają lekkiego przyłożenia do korony zęba o czym należy pamiętać wybierając taką właśnie szczoteczkę