Wygląd naszej skóry jest naszą wizytówką. Dlatego tak ważne jest, żeby o nią odpowiednio dbać przez cały rok. Z wiekiem potrzebuje więcej naszej uwagi, kosmetyków i zabiegów. Tu na szczęście pomocą służą specjaliści i kliniki, które podpowiadają nam jak dostosować pielęgnację do wieku. Czy skóra po 30. jest wymagająca? Czy może najważniejsze jest, żeby ją chronić i odpowiednio pielęgnować, zwłaszcza latem?
Proces starzenia naszej skóry zaczyna się już po 25. roku życia, a jego tempo zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od predyspozycji genetycznych i stylu życia. Po 30. roku życia cera łatwiej ulega przesuszeniu i odwodnieniu. Ma mniejszą zawartość kwasu hialuronowego, który naturalnie nawilża skórę i działa przeciwzapalnie. Gdy jest go za mało w komórkach, skóra traci blask i zdrowy koloryt – staje się szara i ponura. Dlatego podstawą pielęgnacji w tym wieku jest odpowiednie nawilżenie skóry i ochrona przez negatywnym działaniem promieni słonecznych.
- Po 30. roku życia warto rozpocząć korzystanie z zabiegów, które spowolnią proces starzenia i korzystnie wpłyną na wygląd skóry – mówi profesor Wioletta Barańska-Rybak z Kliniki Dermatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dyrektorka medyczna The Clinic Gdańsk. - W tym wieku, zmarszczki statyczne nie są jeszcze problemem, ale dynamiczne, wynikające z mocnej ekspresji mięśni mimicznych czoła, mogą już być zauważalne. Można je zniwelować przy pomocy iniekcji toksyny botulinowej. W celu poprawy jakości skóry, zarówno jej nawilżenia jak i elastyczności można zastosować cykl zabiegów mezoterapii z użyciem składników aktywnych dobranych indywidualnie dla pacjenta. U pacjentów po 30. roku życia mogą też pojawiać się przebarwienia, które można usunąć stosując najnowsze technologie laserowe, takie jak lasery pikosekundowe, czy urządzenia wykorzystujące światło szerokopasmowe. Dużo osób zmaga się z bliznami potrądzikowymi oraz rozstępami. Plany zabiegowe dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta i opierają się na różnorodnych procedurach, zarówno z wykorzystaniem urządzeń wysokoenergetycznych jak i stymulatorów tkankowych – dodaje.
Jednym z ważniejszych elementów dbania o skórę w każdym wieku, jest fotoprotekcja. Fotoprotekcja, to ochrona odsłoniętych części naszego ciała przed działaniem promieniowania słonecznego. Najłatwiejszym sposobem, jest stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, które opracowano specjalnie po to, aby zapobiec fizjologicznej reakcji skóry na promieniowanie słoneczne. Celem jest zapobieganie powstawaniu uszkodzeń powodowanych przez promienie UV (fotostarzenie, nowotworzenie). Dlaczego ważna jest fotoprotekcja? Jeśli nie chronimy naszej skóry, jesteśmy narażeni na skutki fotostarzenia, czyli: szorstkość skóry, pogrubienie naskórka, głębokie zmarszczki i bruzdy, przebarwienia, rozszerzone naczynia krwionośnie, plamy soczewicowate, matowienie skóry. Możliwe są również zmiany nowotworowe i przednowotworowe takie jak: rogowacenie posłoneczne, raki podstawno- i kolczystokomórkowe oraz czerniaki.
- Liczne badania dowiodły, że w rzeczywistości ludzie aplikują znacznie mniej preparatu z filtrem niż zalecane 2mg/cm2. Można przypuszczać, że większość osiąga średnio 20-50% wartości SPF podanej na opakowaniu preparatu, którego używają. Praktyczną wskazówką dla pacjenta jest konieczność aplikacji 45 ml preparatu z filtrem na całe ciało – 2-3 łyżki stołowe na ciało, 1-2 łyżeczki do herbaty na twarz i szyję. Biorąc pod uwagę fakt, że pacjenci aplikują mniej niż zalecane ilości preparatu, wskazane jest stosowanie jak najwyższej fotoprotekcji (>30SPF). Preparaty z filtrem przeciwsłonecznym powinny być aplikowane 15-30 min przed ekspozycją na słońce, aby mogły osiągnąć odpowiednie stężenie w naskórku i wodoodporność. Amerykańska Akademia Dermatologii rekomenduje aplikację tych preparatów co dwie godziny podczas przebywania na zewnątrz. U osób spędzających cały dzień w pracy, w budynku, wystarczająca jest jednorazowa aplikacja preparatu rano. Badania dowiodły, że po 8-godzinach pracy wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej zmniejsza się średnio o 28% – podsumowuje profesor Wioletta Barańska-Rybak.
Należy pamiętać, że regularna i odpowiednia ochrona przed słońcem, ale także stosowanie produktów dedykowanych potrzebom naszej skóry, to klucz do pięknej, ale przede wszystkim zdrowej skóry. Wszystkie zabiegi, o których mowa wykonacie w renomowanych trójmiejskich klinikach. Jedną z nich jest The Clinic Gdańsk, która właśnie otworzyła się w Gdańsku Oliwie.