Cztery dni sportowych zmagań, 295 koni, 159 zawodników reprezentujących 22 kraje, 11 konkursów i łączna pula nagród wynosząca 1 000 000 złotych – za nami zawody CSIO4* Sopot 2024 rozgrywane na Hipodromie. Letnią stolicę jeździectwa odwiedziły międzynarodowe gwiazdy, polska drużyna także nie zwiodła.

Międzynarodowe Zawody w Skokach przez Przeszkody CSIO to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń jeździeckich w Polsce, które co roku przyciąga do Sopotu najlepszych zawodników z całego świata. Ta odbywająca się od 13 czerwca do 16 czerwca impreza kolejny raz cieszyła się żywym zainteresowaniem mieszkańców, turystów oraz miłośników jazdy konnej. Mimo zmiennej pogody, trybuny były wypełnione po brzegi.

Międzynarodowa reprezentacja

Nic dziwnego, sopockie CSIO to w końcu wydarzenie na wysokim poziomie, podczas której można podziwiać najlepszych zawodników z całego świata takich jak na przykład Max Kühner (AUT) – numer 5 Rankingu Longines, zeszłoroczny zwycięzca konkursu Grand Prix – Koen Vereecke (BEL) czy Andre Thieme – Mistrz Europy z 2021 roku. W zawodach wzięły udział także drużyny z rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI. Nie zabrakło również najlepszych reprezentantów Polski. Przed sopocką publicznością wystartował aktualny Mistrz Polski – Tomasz Miśkiewicz, Halowy Mistrz Polski – Adam Nicpoń czy najbardziej utytułowany polski zawodnik – Jarosław Skrzyczyński

Dzień otwarcia pomyślny dla Polaków

Pierwszego dnia obyło się 5 konkursów, z których aż 4 zakończyły się zwycięstwem Polaków. I tak Puchar Zegger zwyciężył Jacek Muraczewski na klaczy Aria, który bezbłędnie pokonał parkur. Z kolei Puchar Pomorskiego Związku Jeździeckiego wywalczył aktualny Halowy Mistrz Polski – Adam Nicpoń na ogierze Kravitz. W trzecim konkursie dnia o Puchar Golden Tulip Gdańsk pierwsze miejsce zajął Dominik Słodczyk. Pierwszy dzień zwieńczyło zwycięstwo Marla Lewickiego na wałachu Come w konkursie o Puchar Primavera pod patronatem „Świata Koni”. Jedynym obcokrajowcem, który osiągnął równie pożądane miejsce, była reprezentantka Szwecji Emma Emanuelsson, która zajęła podium w konkursie o Puchar BMG Goworowski pod patronatem portalu Tylkoskoki.

Puchar Narodów

W tegorocznym konkursie Pucharu Narodów, w piątek 14 czerwca, wystartowało 14 drużyn z całego świata. Wśród nich byli Belgowie, którzy na najwyższym stopniu podium w Sopocie stawali już 3-krotnie oraz Austria będąca brązowym medalistą Mistrzostw Europy z 2023 roku. W jej drużynie można było zobaczyć trzech zawodników z pierwszej setki światowego Rankingu Longines (Max Kühner – 5 miejsce, Gerfried Puck – 80 miejsce oraz Katharina Rhomberg – 97 miejsce). Trener Polskiej Kadry Narodowej, Jan Vinckier, do konkursu powołał Dawida Kubiaka, Marka Lewickiego, Cassandre Orschel, Michała Tyszko i Michała Ziębickiego. Ostatecznie reprezentanci Polski zajęli 7. miejsce, a Puchar Narodów wygrał zespół Holandii. W tym konkursie zawodnicy walczyli zarówno o wynik dla swojej drużyny, jak i o indywidualne minima olimpijskie. Z Polaków udało się je osiągnąć Cassandrze Orschel. Tym samym będzie mogła być brana pod uwagę w wyborze naszych reprezentantów na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Niedzielne Grand Prix

W ciągu 4 dni CSIO4* Sopot zawodnicy rywalizowali w konkursach zaliczanych do światowego rankingu LONGINES, w których przeszkody osiągają do 160 cm. Kulminacja sportowych emocji to niedzielne Grand Prix o Puchar Prezydentki Sopotu pod patronatem Wirtualnej Polski. Do konkursu zakwalifikowało się 50 par, a wśród nich 9 Polaków. Pula nagród wynosiła 450 000 zł, a poziom trudności był na tyle wysoki, że jedynie 3 zawodnikom udało się ukończyć dwa nawroty bez punktów karnych. Zwyciężyła reprezentantka Dani Zascha Nygaard Lill na koniu Stanley. Mamy też powody do zadowolenia - polski akcent to trzecie miejsce osiągnięte przez Tomasza Miśkiewicza na koniu Velvet Lazar.

CSIO Sopot Young Stars i inne atrakcje

Oprócz doświadczonych zawodników w Sopocie mogli zaprezentować się także młodsi jeźdźcy. CSIO Sopot Young Stars to 4 konkursy w tym roku rozgrywane dla 24 zawodników, którzy podczas 6 zawodów ogólnopolskich DiM uzbierali najwyższą ilość punktów kwalifikacyjnych w swojej kategorii. W Sopocie rywalizowali oni drużynowo i indywidualnie – na przebranie oraz na styl jeźdźca. W tym ostatnim najlepiej poszło Mai Głoskowskiej, której sędziowie jednomyślnie przyznali maksymalną ilość 10 punktów. Styl oceniali zawodnicy, którzy stanęli na podium konkursu Grand Prix. Z kolei w Konkursie Kostiumowym o Puchar Końskiej Cukierenki pod patronatem Majalandu można było zobaczyć m.in. Batmana, rybkę Nemo czy Minionki. Organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych - dodatkowe atrakcje towarzyszące CSIO4* Sopot to warsztaty artystyczne, zajęcia z jogi czy malowanie na płótnie.

Puchar Ergo Hestii pod patronatem magazynu Prestiż

Przeszkody o wysokości 150 cm, 68 zawodników i tylko 9, którym udało się zakwalifikować do rozgrywki. Konkurs o puchar Ergo Hestii pod patronatem magazynu Prestiż zdominował reprezentant Australii. Christopher Burton & Jacksonville postawił wszystko na jedną kartę i w rewelacyjnym stylu pokonał parkur w czasie 38.24s. Druga zawodniczka konkursu Mariana Frauches Chaves & Obi ban Klapscheut (BRA) zatrzymała czas po 43.77s. Trzecie miejsce z czasem 47.61 zajął Josh Collins & Cornel (NZL). Najlepszy z Polaków Jarosław Skrzyczyński uplasował się na piątym miejscu.