Aż 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 punktów procentowych niż w dwóch poprzednich latach i jednocześnie najwięcej od 10 lat – takie dane opublikowała w tym roku Biblioteka Narodowa, na zlecenie której przeprowadzono badania czytelnictwa.

Skąd bierzemy książki? W 2023 roku najczęściej kupowaliśmy (48%), pożyczaliśmy od rodziny i znajomych (29%), dostaliśmy w prezencie (29%) lub mieliśmy już w swoim księgozbiorze (16%). I uwaga – wciąż korzystamy z bibliotek – łącznie na to źródło wskazało 20%. Tutaj warto podkreślić jedną zmianę, jaka zaszła w bibliotekach między rokiem 2020, a 2023, tj. wzrost odwiedzających je mężczyzn aktywnych zawodowo (w wieku 25+), który się podwoił. To efekt wpisanego w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa wymogu otwarcia bibliotek publicznych w co najmniej połowę sobót w ciągu roku. To znacznie poszerzyło dostępnoścć bibliotek dla osób aktywnych zawodowo.

Biblioteka Narodowa sprawdziła też w jaki sposób pozyskujemy informację o książkach. A są to: multimedialne podcasty, vlogi, krótkie filmy, wpisy influencerów rekomendujące książki i czytanie na platformach: TikTok, gdzie obecna jest społeczność BookTok, na BookTube na YouTube, czy też na Instagramie. 7% czytelników korzysta z tego źródła opinii o książkach. Zaskoczeniem nie będzie tutaj jednak struktura wiekowa. Z Internetu korzysta 17% czytelników w wieku 15–24 lat, 10% czytelników w wieku 25–39 lat i zaledwie 2% czytelników w wieku powyżej 40 lat.

A co czytamy? Niezmiennie w latach 2020 – 2023 najpopularniejszym gatunkiem była literatura kryminalna, sensacyjna i thiller. W 2022 na kryminał i sensację wskazało 32% respondentów, a rok później 29%. To właśnie autorzy kryminałów od lat zajmują czołowe miejsca w zestawieniach najpoczytniejszych twórców. A jedną z nich jest bohaterka naszej okładki Małgorzata Oliwia Sobczak. Gdańszczanka, której cykl „Kolory zła” o pracy prokuratora Bilskiego stał się bestsellerem. Ostatni rok to kolejny sukces. Pierwsza z serii książek „Czerwień” została zekranizowana. Na platformie Netflix, gdzie jest dostępna, już pierwszej dobie zajęła drugie miejsce wyświetleń na świecie. Przez pierwsze pięć dni zaliczyła 19,5 mln wyświetleń.

W mocno osobistej rozmowie z Justyną Sienkiewicz – Baraniak nasza bohaterka zdradza nie tylko jak powstawały jej kryminały, ale opowiada o osobistych przeżyciach. Czytając jej historie w zasadzie można uznać, że rola poczytnej pisarki kryminałów była jej pisana od młodości.

Tutaj dodam, że to nie pierwsza nasza literacka okładka z – gościliśmy na niej m.in. Marcina Mellera, czy Małgorzatę Wardę, nie licząc mnóstwa wywiadów i tekstów poświęconych literaturze, nie tylko jej twórcom, ale i rynkowi książek. Co roku patronujemy też najważniejszym wydarzeniom literackim w Trójmieście. To nasz naturalny wybór, wszakże Prestiż to klasyczna, papierowa gazeta, w której staramy się dbać o jakość słowa pisanego. I choć nie zawsze wszystko jest idealnie (zresztą nie ma nic nudniejszego niż ideał) to wierzymy, że nasze starania mają głęboki sens. Takie też sygnały dostajemy od Czytelników, za co serdecznie dziękujemy.