Zakup konia jest poważną decyzją. To nie tylko znaczny wydatek, ale i długoterminowe zobowiązanie, którego nieliczni są świadomi. W tak ważnej kwestii warto zaufać doświadczeniu profesjonalistów. Jeździecki Klub Sportowy Barłomino służy radą i pomocą w doborze konia z predyspozycjami pasującymi do oczekiwań i umiejętności jeźdźca.

JKS Barłomino to profesjonalny ośrodek treningowy i rekreacyjny. Rośnie w siłę pod względem rozpoznawalności oraz atrakcyjności infrastruktury. Jest też coraz częściej wymieniany jako miejsce sprzedaży wierzchowców i ich hodowli. W tym obszarze zaś najważniejsze pozostaje takie sparowanie jeźdźca i konia, które przynosi możliwie najlepsze efekty i obopólne zadowolenie.

Przeznaczenie najważniejsze

Punktem wyjścia jest zawsze przeznaczenie konia. Pod jakim jeźdźcem będzie chodził? Czy będzie to jazda rekreacyjna, czy sportowa? Skoki czy ujeżdżenie? Doświadczeni koniarze mają to wszystko w głowie, jednak rodzice szukający wierzchowca dla swojego dziecka nie muszą się na tym znać. A istotnych aspektów jest wiele: optymalny wiek, wzrost, doświadczenie w zawodach, stan zdrowia, temperament. Dlatego ważne jest wsparcie profesjonalistów.

- Sprzedażą koni zajmują się nasi trenerzy, Daniela Kuczkowska i Adam Nicpoń. Po wstępnej rozmowie potrafią ocenić, jaki koń byłby optymalny dla wybranego jeźdźca. Natomiast w trakcie spotkania w naszej stajni oferujemy możliwość obejrzenia kilku koni, zobaczenia, jak chodzą pod profesjonalistą. Następnie proponujemy sprawdzenie, czy dany koń nam odpowiada, bo liczą się przede wszystkim indywidualne preferencje – mówi Karolina Krempeć, właścicielka stajni.

Planowana dyscyplina również ma znaczenie – ujeżdżenie, skoki, łączące to wszystko WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) lub rekreacja.

- Ujeżdżenie to ciężki sport i nie każdy koń dochodzi do wysokiego poziomu. Wiele zależy od jego budowy, predyspozycji oraz głowy – konie ujeżdżeniowe muszą być bardzo skoncentrowane, spokojne i pracowite. Zbyt energiczne konie nie są w stanie wytrzymać psychicznie tych żmudnych, powtarzalnych ćwiczeń – tłumaczy Daniela Kuczkowska, trenerka ujeżdżenia.

Warto korzystać z doświadczenia

Równie istotne jest to, od kogo kupujemy konia, co wiemy o jego historii i predyspozycjach. Profesjonalne stajnie prowadzą dokładną dokumentację swoich podopiecznych i dbają o ich rozwój podczas treningów.

- Na terenie naszego ośrodka znajdują się nie tylko konie prywatne, będące pod opieką naszego pensjonatu, ale i takie, które są naszą własnością. Mamy ich już 38, a niebawem 40. Czekamy, aż nasze dwie klacze się wyźrebią – nie kryje radości Karolina Krempeć. – Nasze konie różnią się umiejętnościami i wiekiem. Część z nich lepiej nadaje się do ujeżdżenia, a część do skoków. Każdy z nich może być przeznaczony na sprzedaż. Wspieramy się tu naszymi ekspertami - trenerami i ich wiedzą pozwalającą dopasować konia do indywidualnych potrzeb. To kluczowe, ponieważ zarówno rozpiętość cenowa, jak i zakres umiejętności, są bardzo szerokie. Oceniamy predyspozycje naszych koni do sportu - chcemy mieć takich wychowanków, którym możemy kibicować w dużych konkursach. To dla nas wielka satysfakcja. Ważną kwestią jest aspekt zdrowotny, czyli badania koni i właściwy trening.

Zdrowie i dobra kondycja

A skoro o zdrowiu mowa, to warto wiedzieć, jak oglądać konia oraz jakiej dokumentacji medycznej można oczekiwać. Badanie TUV pozwala ocenić stan zdrowia konia w momencie zakupu. W jego skład wchodzi weryfikacja tożsamości, badania oczu, oddechu, pulsu, zębów, układu moczowego i nerwowego, oraz sprawdzenie całościowej sprawności w ruchu w trzech podstawowych chodach i RTG oceniające stan kośćca. Podstawowa cena takiego przeglądu to około 1500 złotych, ale może się zwiększyć w przypadku konieczności uwzględnienia dodatkowej diagnostyki. To koszt, który warto ponieść przy zakupie konia.

- Nasze konie będące w wieku treningowym są regularnie badane i mają aktualne wyniki TUV, które udostępniamy przy oględzinach przed sprzedażą. Każdy z naszych podopiecznych jest pod stałą opieką weterynarzy. Bardzo troszczymy się o zdrowie koni, żeby mogły szczęśliwie trenować i służyć przyszłym właścicielom – opowiada Karolina Krempeć. - Nasz standard to badanie koni przed zawodami, jak i po nich. Przy dużych obciążeniach nietrudno o kontuzję, a znaczenie ma szybkość reakcji. Nie każdy wie, że koń to sportowiec, o którego trzeba się troszczyć. Opieka weterynarza jest kluczowa.

Właściwy trening

I tak jak prawdziwy sportowiec, koń musi być odpowiednio prowadzony. W JKS Barłomino w przerwach między startami i w ramach ustalonego grafiku trener uczy konia, aby zawodnikowi było łatwiej opanować wybrane ćwiczenia i egzekwować je od konia.

- W stajni Barłomino dostępna jest doskonała infrastruktura i kompleksowe podejście do treningu koni. Nasza oferta obejmuje różnorodne elementy treningowe, udoskonalające umiejętności i poprawiające kondycję i równowagę koni oraz ich jeźdźców – mówi trener Adam Nicpoń. – Do dyspozycji mamy zewnętrzne place, kryte hale oraz specjalnie przystosowany tor. Prowadzimy zajęcia skupiające się na utrzymaniu równowagi konia i jeźdźca, co jest kluczowe dla osiągnięcia doskonałych wyników podczas zawodów. Koncentrujemy się na rezultatach sportowych oraz kompleksowym rozwoju koni i jeźdźców. Infrastruktura i różnorodne treningi tworzą jednocześnie harmonijne środowisko dla naszych koni.

Lokalna hodowla

W JKS Barłomino rosną przyszłe czempiony.

- W naszej stawce mamy dwa ogiery, które uzyskały dożywotnią licencję AES Stallion Grading najwyższej rangi. Świadczy to o ich walorach i napawa nas, właścicieli, dumą. Chcielibyśmy zatrzymać je na dłużej, a w przyszłości wykorzystać ich materiał w naszej hodowli. Mają one zarówno walory estetyczne, jak i świetne predyspozycje do sportu. A do tego dobrą głowę! – opowiada Karolina Krempeć.

Świadomy zakup

Odpowiedzialne prowadzenie jeźdźca i konia to także szczera komunikacja i budowanie świadomości na temat tego, z czym wiąże się posiadanie wierzchowca i jakie zmiany wnosi w życie jego opiekuna.

- Każdy trener prowadzący swojego ucznia powinien przedstawić, z czym wiąże się zakup konia. Jest to duży wydatek i jeszcze większa odpowiedzialność. Trzeba być świadomym, że przy kupnie konia z ambicją sportową cena stanowi tylko część kosztu. Dochodzi do tego utrzymanie, weterynarz, wyżywienie, kowal... Koń musi mieć zapewniony regularny ruch, a troska o jego dobrostan to długotrwałe zobowiązanie. Trzeba przejść od jazd w wybrane dni tygodnia do stałej opieki nad koniem, w tym także podczas własnych wyjazdów, aby zachowana została systematyczność treningów.

Świadomy zakup wsparty profesjonalnym doradztwem i szczegółowym wywiadem pozwala cieszyć się jeździecką przygodą na długo.

ul. Słoneczna 12  84-242 Barłomino

klub@barlomino.com

tel. 698 712 939

www.barlomino.com