60 zawodników walczyło o Puchar Prezesa Grupy ERGO Hestia

Piotr Żagiell

Przez trzy dni, przy sopockiej plaży, młodzi sportowcy z sześciu krajów walczyli o Puchar Prezesa Grupy ERGO Hestia. Regaty były częścią prestiżowych zawodów Open Skiff Eurochallenge organizowanych dla najlepszych zawodników wieku 10-16 lat.

Regaty o Puchar Prezesa Grupy ERGO Hestia to stały punkt w kalendarzu zmagań żeglarskich. Tym razem była to jednocześnie druga odsłona rywalizacji młodych żeglarzy w tegorocznym cyklu Open Skiff Eurochallenge.

- Przede wszystkim gratuluję zwycięzcom, ale także każdemu z uczestników. Wszyscy pokazali ogromny charakter rywalizując nie tylko między sobą, ale też walcząc ze zmiennymi warunkami na Zatoce Gdańskiej – mówi Artur Borowiński, prezes Grupy ERGO Hestia. - W tym roku, w ciągu zaledwie trzech dni mieliśmy do czynienia z różnymi odsłonami naszego wspaniałego, trójmiejskiego akwenu. Od bezwietrznej pogody, po deszczowe i zimne oblicze, aż po niemal komfortowe warunki. Tym większe wyrazy uznania należą się wszystkim uczestnikom, którzy pokazali swoją wszechstronność, a przede wszystkim siłę i determinację, które są charakterystyczne dla najwybitniejszych sportowców. Nie mam wątpliwości, że podczas regat oglądaliśmy przyszłych mistrzów świata i medalistów igrzysk olimpijskich – dodaje.

W regatach zwyciężyli Aleksander Grygolowicz z Polski wśród dzieci do 12 lat, Sviatoslav Yasnolobov z Ukrainy w kategorii U15 oraz Federico Poli z Włoch w kategorii U17. Specjalną nagrodę otrzymał Eashaan Mehta, który żeby przyjechać do Sopotu pokonał kilka tysięcy kilometrów z Indii.

- Jestem niezmiernie zadowolony z zaciętej rywalizacji, jaka miała miejsce podczas tych zawodów. To fantastyczne widzieć, że na podium w trzech różnych kategoriach wiekowych stali młodzi żeglarze reprezentujący cztery różne państwa. To dowód na zarówno zaciętą rywalizację, jak i na to, że żeglarstwo ma potencjał jednoczenia ludzi z różnych części świata poprzez wspólną pasję – podsumowuje Piotr Oleksiak, dyrektor SKŻ ERGO Hestia.

Pierwsza edycja prestiżowego cyklu Open Skiff Eurochallenge odbyła się nad włoskim jeziorem Garda w kwietniu, druga w Sopocie, a kolejne zaplanowano na Węgrzech oraz na południu Francji. Gospodarzem regat był Sopocki Klub Żeglarski ERGO Hestia.