W świecie zarządzania nieruchomościami

Karol Kacperski

W wymagającym i pełnym zmienności świecie nieruchomości współpraca z doświadczonymi profesjonalistami przynosi oszczędność finansów, a przede wszystkim upragniony spokój i poczucie bezpieczeństwa. Prestiż Zarządzanie Nieruchomościami za cel stawia sobie kompleksowe dbanie o obiekty zarówno prywatne jak i komercyjne.

Każdy, kto posiadał lub wynajmował mieszkanie bądź inne nieruchomości, miał styczność z zarządzaniem nimi w jakimś zakresie. Wydaje się, że wiemy, o co chodzi, a tymczasem to na tyle szerokie pojęcie, że znacznie wykracza poza te pierwsze skojarzenia - to zajęcie z pogranicza różnych dziedzin, wymagające szerokiej wiedzy eksperckiej.

Zarządca czy administrator?

Przede wszystkim zarządzanie nieruchomościami dość często bywa mylone z ich administrowaniem. Tymczasem to ostatnie zawiera w sobie przede wszystkim bieżącą obsługę obiektu, sprzątanie, pobieranie opłat czynszowych oraz monitorowanie i usuwanie awarii. To oczywiście ważne i niezbędne aspekty, jednak nie jedyne. Zarządzanie nieruchomościami to coś więcej – to przede wszystkim dbanie o dobry stan techniczny obiektu oraz planowanie remontów i prac, a bez tego nie można myśleć o jego długoterminowej żywotności. Ale to nie wszystko, gdyż dochodzi do tego regulowanie w terminie rachunków i opłat, zapewnienie dostaw mediów i wywozu śmieci oraz dbanie o bezpieczeństwo budynku. Gdy natomiast mówimy o nieruchomości komercyjnej, tych zadań jest jeszcze więcej: wynajem pomieszczeń użytkowych, sporządzanie umów najmu, przygotowanie regulaminów, prowadzenie księgowości, dokonywanie rozliczeń finansowych i wykorzystanie ściany budynków jako miejsce reklamowe etc. Tak odpowiedzialne zadania trzeba więc powierzyć profesjonalistom.

Prestiż Zarządzanie Nieruchomościami

Na rynku istnieją różne firmy, jednak niewiele z nich może poszczycić się tak jak Prestiż Zarządzanie Nieruchomościami: 20 latami działalności, obsługiwaniem 142 wspólnot i ponad 6500 klientów. Jego wyróżnik to także kompleksowość oferty, w skład której wchodzi zarządzanie oraz administrowanie nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych oraz obiektami komercyjnymi. Szeroki zakres usług wymaga sprawdzonego zespołu profesjonalistów z różnych dziedzin: rachunkowości, prawa, ekonomii, budownictwa, zarządzania i marketingu, a także uprawnień państwowych do zarządzania nieruchomościami. Firma aktualnie ma pod swoją opieką nieruchomości o łącznej powierzchni przekraczającej 320 tyś, m2.

- Długoletnie doświadczenie pozwala nam na profesjonalną obsługę nieruchomości. Podczas wykonywania działalności zawodowej stosujemy przepisy prawa i normy zawodowe, a także zasady etyki. Nasza kadra zarządzająca nieruchomościami posiada licencję zawodową, co zobowiązuje ją do kierowania się zasadą ochrony interesu osób i instytucji, na rzecz których wykonują dane czynności. Zarządzanie nieruchomościami to nasza specjalność oraz gwarancja profesjonalnych usług, dająca naszym klientom pełną satysfakcję ze swych nieruchomości – mówi Robert Grzegorzewski właściciel Prestiż Zarządzanie Nieruchomościami. – W trosce o wygodę naszych klientów posiadamy dwa dobrze zlokalizowane biura obsługi klienta – w centrum Wrzeszcza przy ul. Grunwaldzkiej 30/32A oraz w centrum Pruszcza Gdańskiego przy ul. Kossaka 15.

Szeroki zakres usług

Z biegiem lat firma Prestiż Zarządzanie Nieruchomościami rozszerzała swoją ofertę o usługi dodatkowe. Przede wszystkim to wspomniane administrowanie, które w jej przypadku obejmuje szeroki zakres czynności, z których niewiele osób zdaje sobie sprawę. To oczywiście pogotowie techniczne, usuwanie awarii i ich skutków, kontrola nad zapewnieniem dostaw energii, wody, gazu, odprowadzania ścieków i wywozu nieczystości czy przygotowanie planów remontowych. Dochodzi do tego prowadzenie książki obiektu budowlanego oraz dokumentacji technicznej zgodnie z przepisami prawa budowlanego, weryfikowanie stanu prawnego i faktycznego nieruchomości, prowadzenie wykazu lokali, właścicieli i najemców, piecza nad umowami ubezpieczenia od ognia, innych zdarzeń losowych oraz odpowiedzialności cywilne. Co ważne w przypadku Prestiż Zarządzanie Nieruchomościami administrowanie obejmuje również reprezentację właścicieli przed sądami oraz organami egzekucyjnymi.

Obsługa prawna nieruchomości

Zadania wykonywane w obrębie wspólnoty mieszkaniowej generują dużą ilość tekstów prawnych i wymagają znajomości aktualnych przepisów oraz ich poprawnej interpretacji. Dlatego właśnie obsługa prawna nieruchomości jest niezwykle ważnym elementem jej działania. Profesjonalne wsparcie prawników Prestiż Zarządzanie Nieruchomościami oraz poprawna interpretacja przepisów zapewniają bezpieczeństwo i eliminują ryzyko popełnienia przestępstwa.

- Świadczona przez naszą firmę obsługa prawna zapewnia efektywnie zarządzanie wspólnotą i jej środkami, a, co za tym idzie, dużo większe możliwości jej rozwoju oraz wyższy komfort jej mieszkańców – tłumaczy Robert Grzegorzewski. – Zapewniamy pomoc prawną notariusza i radcy prawnego, a w razie potrzeby wyszukujemy dla naszych klientów oferty innych podmiotów i rekomendujemy najkorzystniejszy wariant.

Kwestie księgowe i dedykowany opiekun

Zaraz po kwestiach technicznych i prawnych ważny aspekt zarządzania nieruchomościami to księgowość, a więc dokumentacja i rozliczanie przychodów i zobowiązań wspólnoty mieszkaniowej. Tu poza kompetencjami eksperckimi liczy się planowanie gospodarcze i finansowe, opracowywanie rocznych i wieloletnich planów zarządzania oraz windykacja i analizowanie należności. Pomagają w tym specjalistyczne programy komputerowe oraz długoletnie doświadczenie. Czuwanie nad poprawnością i dokumentacją wszystkich operacji finansowych zapewnia komfort właścicielom nieruchomości i ich użytkownikom. Konieczna jest bardzo dobra znajomość ich potrzeb i indywidualnych uwarunkowań. W Prestiż Zarządzanie Nieruchomościami zapewnia to odgórny limit administrowanych i zarządzanych obiektów przez jednego zarządcę. Dzięki temu ma on możliwość lepszego poznania swoich klientów i specyfiki ich nieruchomości.

- W tak poważnej kwestii jak zarządzanie nieruchomościami nie wystarczą nowoczesne programy komputerowe. Niezbędny jest tzw. human touch, a to w naszym przypadku wznosi nieoceniona Główna Księgowa. To ona dba o poprawność dokumentacji, spersonalizowane podejście do klientów, co przekłada się na ich zadowolenie ze współpracy – podsumowuje Robert Grzegorzewski.

Pełny potencjał zarobkowy obiektu

Kompleksowa oferta Prestiż Zarządzanie Nieruchomościami i umiejętność całościowego spojrzenia na obiekt stwarza dodatkowe możliwości zarobkowe.

- Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to usługa, którą firma Prestiż uruchomiła w odpowiedzi na zapytania klientów. Obejmuje ono zarówno kupno-sprzedaż jak i wynajem. W związku z wykonywaniem usług administrowania mamy kontakt do bardzo dużej liczby właścicieli lokali. którzy szukają najemców oraz tych, którzy chcą kupić, zamienić lub sprzedać swoją nieruchomość – opowiada Robert Grzegorzewski. – Nasi specjaliści poszukują stron transakcji, odbywają spotykania z nimi, oceniają ich wiarygodność i wskazują najlepsza opcję. W skład naszej oferty wchodzi także doradztwo w zakresie przygotowania lokalu do najmu i sprzedaży oraz oczywiście stworzenie bezpiecznej umowy najmu.

Potencjał zarobkowy obiektu przy jednoczesnej optymalizacji kosztów eksploatacyjnych rozwija także oferowane przez firmę Prestiż zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi. W takim wypadku zajmuje się ona wynajmem wszystkich powierzchni, umowami z najemcami także w kontekście ich przedłużania i negocjacji, obsługą budynku i jego stanem technicznym. W ramach współpracy przeprowadzany jest również audyt kosztów eksploatacyjno-technicznych. Jednak w tej usłudze chodzi też o budowanie pozytywnego wizerunku użytkujących obiekt firm oraz przewagi konkurencyjnej nieruchomości.

Prestiż Zarządzanie Nieruchomościami stawia na kompleksową i profesjonalną obsługę wszystkich typów nieruchomości, elastycznie dostosowując zakres usług pod swoich klientów. Szeroka sieć sprawdzonych podwykonawców – firm remontowych, konserwatorskich, utrzymania czystości, wywozu śmieci i usuwania awarii – gwarantuje jakość i terminowość realizowanych prac. Oferta firmy jest sukcesywnie poszerzana zgodnie z realiami rynkowymi.

ul. Grunwaldzka 30/32A lok. 6

tel. 58 341-43-11 | administracja@prestiz.gda.pl

prestiz.gda.pl