K5 Food Story

Wielka uczta kina i jedzenia

Kwiatkowski Adam Fotografia

Jak połączyć miłośników kina i dobrego jedzenia? Trzeba im zapewnić jedno i drugie w najlepszym wydaniu. Tak zrobili organizatorzy wydarzenia K5 Food Story, które w dniach 5-7 kwietnia odbyło się w Gdyni. Zapewniono ciekawe punkty festiwalowe zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych uczestników, a sam festiwal już na stałe wpisał się w kalendarz trójmiejskich wydarzeń.

Trzy dni festiwalowe, 5-7 kwietnia, były pełne doskonałego smaku, wyjątkowej atmosfery i pysznego kina. Festiwal K5 Food Story połączył sztukę kulinarną z kinem, sprawiając, że w Gdyni pojawiło się mnóstwo miłośników dobrego jedzenia. Podczas wydarzenia te dwa światy się przenikały i uzupełniały nawzajem. Warsztaty kulinarne, pyszne przekąski, wystawna kolacja, a do tego najlepsze książki kulinarne z Polski i ze świata oraz filmy opowiadające o pasji do gotowania, próbowania nowych smaków i czerpania z jedzenia tego, co najlepsze: czystej przyjemności.

Podczas festiwalu można było obejrzeć kilka pięknych filmów, które wyświetlane były w Gdyńskim Centrum Filmowym oraz w Konsulacie Kultury w Gdyni. Wśród nich były: „Bulion i inne namiętności” - piękno smaku, wybitnego obrazu i miłości, „Chef Flynn. Najmłodszy kucharz świata” - opowiadający o marzeniach i radości tworzenia, „Bihar Dok” - esencja dobrego smaku, „Wino we krwi” - historia wina i spokojnego życia, „Jajko czy kura” - dziecięcy świat pięknego biznesu, „W obronie jedzenia” - ukazujący prawdziwe oblicze jedzenia, „Podróż na 100 stóp” - kuchnia bez granic w objęciach miłości, a także „Naznaczona” - film przenikliwy do bólu.

Projekcje filmów były poprzedzone wyjątkowymi przekąskami dobranymi do tematyki filmów. Przygotowali je reprezentanci takich lokali jak: Niewinni Czarodzieje 3.0, Nice Too Fit You, Chełpsy, Biały Królik, Festus, Must Bake, Wiśniewski. Ta rozkoszna alternatywa do kojarzonego z kinem popcornu, zyskała wielu zwolenników.

Przez cały czas festiwalu, w Konsulacie Kultury w Gdyni, zapewniono możliwość zakupu wyselekcjonowanych książek kulinarnych. Był to element współpracy z księgarnią Vademecum Cafe w Gdyni.

Było coś dla ducha, jak i ciała. W ramach festiwalu przeprowadzono warsztaty kulinarne dla dzieci w Akademii Kulinarnej K5. Karol Nagórski z Hevelke Bakery przekazał uczestnikom ogrom wiedzy i przygotował z nimi przepyszne słodkie wypieki. Sobota rozpoczęła się śniadaniem festiwalowym, które miało miejsce w restauracji Vinegre. Z pięknym widokiem na miasto Gdynia, goście mogli odbyć kulinarną podróż przez smaki świata.

Swój kunszt kulinarny zaprezentowali kucharze z restauracji Biały Królik podczas sobotniego wieczoru. 140 gości wzięło udział w kolacji festiwalowej, na której zapewniono wyjątkowe doznania kulinarne w jednej z najlepszych restauracji w Polsce.

Ponadto w Konsulacie Kultury odbył się konkurs wiedzy kulinarnej, w którym wyłoniono aż 15 nagrodzonych. Była to przede wszystkim doskonała zabawa i możliwość interakcji z uczestnikami. Tutaj miały miejsce również panele dyskusyjne dotyczące świata kulinarnego. O smakach, miłości do gotowania i podróżach małych i dużych rozmawiano z zaproszonymi gośćmi, takimi jak: Jakub Gutek, Anna Witkowska, Marcin Popielarz, Piotr Zastróżny, Jacek Koprowski, Olga Borkowska, Ewa Malika Juchnowicz,Tomasz Jakubiak, Patryk Galewski. Panel poprowadził Kamil Sadkowski z Akademii Kulinarnej K5, organizator wydarzenia..

Takie festiwale łączą ludzi. Zapewniają ciekawe atrakcje dla osób o tych samych zainteresowaniach. Wyciągają z codziennych obowiązków i zabierają w świat kulinarnych i estetycznych doznań. Jednocześnie pozwalają na integrację, poznanie od kuchni pracy szefów kuchni i rozbudzają ciekawość do poznawania nowych smaków, dań, obrazów. Kolejny Festiwal K5 Food Story odbędzie się za rok.