Turystyka stomatologiczna w Trójmieście

Na wakacje… do dentysty

Polska jest w czołówce krajów, których dotyczy turystyka dentystyczna. Trójmiasto jest tego świetnym przykładem, bo w klinikach w Gdańsku, Sopocie i Gdyni znajdziemy wielu pacjentów z innych krajów. Dlaczego osoby z zagranicy tak chętnie korzystają z usług polskich stomatologów? Jak to wygląda w innych państwach? Gdzie warto udać się aby zadbać o swój uśmiech? I czy Polacy lecząc się w kraju podejmują dobrą decyzję?

Turystyka stomatologiczna stale się rozwija. W zeszłym roku według rankingu portalu medicaltravelmarket.com Polska była w pierwszej dziesiątce krajów, do których turyści najchętniej udają się na leczenie zębów. Wyżej znalazły się takie państwa jak: Dubaj, Tajlandia, Meksyk, Węgry, Turcja czy najpopularniejsza Hiszpania.

Co przyciąga pacjentów? Polska jest popularnym krajem na wykonanie zabiegów stomatologicznych, ponieważ wypracowaliśmy niezwykle wysokie standardy leczenia stomatologicznego i protetycznego, a poza tym dla większości nasze ceny będą przystępne. Nie dziwi więc fakt, że jesteśmy w czołówce. Zabiegi dentystyczne w wielu przypadkach można wykonać podczas podróży do danego kraju, nie wymagają one rekonwalescencji czy pobytu w klinice, dlatego decyduje się na nie wielu turystów oraz Polaków mieszkających za granicą, w trakcie, gdy odwiedzają swoich bliskich.

- W tej chwili, około 20-25% naszych pacjentów to obcokrajowcy. Przyjeżdżają z różnych krajów: Anglia, Szwajcaria, Skandynawia, Austria, Włochy. Dzięki naszym dwóm lokalizacjom, w Gdyni i w Poznaniu, pacjenci mają więcej możliwości by dopasować sobie połączenia i czasami wykonują zabiegi zamiennie w naszych gabinetach. Połączenia są dla nich wygodne, jak również łączą czas leczenia z odpoczynkiem nad morzem. Takie „przyjemne z pożytecznym” – mówi Agnieszka Sawicz z Exclusive Dental Studio.

Trójmiasto przez swoje położenie jest bardzo dobrze skomunikowane lotniczo ze Skandynawią oraz większością miejsc w Europie. To dzięki temu zarówno ruch turystyczny, jak i ten związany z usługami stomatologicznymi jest bardzo duży. Przykładowo, jeśli Norweg ma zapłacić za leczenie protetyczne w swoim kraju trzy razy więcej niż w trójmiejskiej klinice, to bardziej opłaca mu się przylecieć, nawet kilka razy, do Gdańska niż wykonać tę usługę u siebie.

Przed skorzystaniem z usług danego gabinetu zawsze należy go sprawdzić. Ważne jest oczywiście, żeby móc się komunikować również z wybranym lekarzem, najczęściej jest to język angielski, a także dopytać o możliwość wypełnienia dokumentów, jeśli np. jako pacjent chcemy starać się o zwrot kosztów leczenia u swojego ubezpieczyciela. Warto dowiedzieć się również, czy w razie komplikacji możemy liczyć na pomoc, nawet poradę zdalna, już po powrocie do domu. To zwiększy komfort psychiczny, o czym pamiętają właściciele klinik stomatologicznych w Trójmieście.

- Po pandemii jest zdecydowanie mniej pacjentów z zagranicy. Wcześniej naprawdę ściągało do nas bardzo dużo osób z innych krajów. Niemniej jednak, współpracujemy z hotelami, które odsyłają do nas pacjentów w potrzebie, jak i rekomendują nasze usługi, gdy turyści szukają dentysty. Najwięcej mamy pacjentów z Norwegii i Szwecji, trochę mniej z Holandii, czy Niemiec. Pamiętam, że jakiś czas temu był nawet reportaż w jednym z norweskich mediów, propagujący usługi w Trójmieście: makijażystki, stomatologów, fryzjerów, lekarzy, masażystów, itd. To przyciągnęło sporo osób wtedy do Trójmiasta. Często naszymi pacjentami są także kuracjusze z sanatorium. Osoby, które są na wakacjach jak najbardziej przychodzą do nas na wizyty. Mamy dwie lekarki, które biegle komunikują się po angielsku, więc jesteśmy w stanie ich profesjonalnie przyjąć – opowiada Anita Suska, właścicielka AS Dent Sopot.

Różnicę w stomatologii w Polsce czy chociażby Wielkiej Brytanii, z której tak chętnie pacjenci przyjeżdżają, czy np. w Niemczech są ogromne. W Niemczech 80% leczenia stomatologicznego finansowane jest przez publiczne kasy chorych. Niestety Polacy są skazani na leczenie prywatne, gdyż większość leczenia nie jesteśmy w stanie wykonać na służbę zdrowia, zwłaszcza jeśli chcemy osiągnąć estetyczny efekt. Z jednej strony jest to smutna prawda, a z drugiej rynek stomatologiczny prężnie się rozwija w Polsce, bo dentyści mają mnóstwo pacjentów i mogą się rozwijać.

Denturyzm, czyli turystyka dentystyczna to zjawisko zyskujące na popularności od lat. Polacy mogą się cieszyć wysoką jakością usług prywatnych w kraju, a dla odwiedzających z zagranicy dodatkowo cena jest atrakcyjna. Wydaje się, że jest to na tyle ciekawe zjawisko, że może zyskiwać na popularności. Ważne jest jednak, żeby pamiętać o komforcie pacjentów, którzy znajdując się w obcym kraju, mogą czuć się nieswojo. Rolą klinik stomatologicznych jest zapewnienie ich, że są w dobrych rękach, a usługi, które im wykonają są najwyższej jakości.

Polecane Adresy:

AS dent Clinica Sopot
ul. Polna 44/1, Sopot

EXCLUSIVE DENTAL STUDIO GDYNIA
ul. Bydgoska 7A/3, Gdynia