W Górnym Wrzeszczu, w ciszy i spokoju tak charakterystycznych dla tej części Gdańska niskich, kameralnych kamienic otoczonych zielenią szlachetnego starodrzewu, a jednocześnie niedaleko miejskiej dynamiki, mieści się wyjątkowy budynek, w którym zapisana jest historia wielu pokoleń. Odrestaurowywana z pieczołowitością i sercem Willa Kołłątaja obiecuje powiew tradycji w nowym wydaniu.

Przez lata funkcjonująca jako część gdańskiego garnizonu, uśpiona we wrzeszczańskiej harmonii, doczekała się inwestora, który w pełni docenił jej potencjał i postanowił na nowo go odkryć dla innych koneserów szukających czegoś więcej niż nieruchomość. Tacy odbiorcy dostrzegą nie tylko wielki wysiłek odtworzeniowy, ale i wartość artystyczną oraz duchową tego butikowego obiektu.

Świadek historii

Willa Kołłątaja powstała w latach dwudziestych ubiegłego wieku jako dom właściciela składów drewna. W ponad 100-letniej budowli zaklęte są dobre czasy mieszczańskie, gdy we Wrzeszczu osiedlali się bogaci kupcy, podróżnicy, inwestorzy i fabrykanci. To jednocześnie ciekawy i rzadki przykład tak dobrze zachowanego obiektu z przełomu między secesją a art deco. Dlatego też rewitalizacja Willi Kołłątaja przeprowadzana jest we współpracy z konserwatorem zabytków, który dba o to, by unikatowy charakter budynku został zachowany.

Architektura na poziomie sztuki

Drobiazgowe prace restauracyjne pozwolą ocalić wyjątkową bryłę i elewację obiektu z elementami pruskiego muru, a także stolarkę okienną i drzwiową – oryginalną bądź pieczołowicie odtworzoną. Pieczołowicie odrestaurowane drewno odegra ważną rolę również w sieni o deskowanym opierzeniu czy w szachulcowej konstrukcji werandy... Całość złoży się na architekturę na poziomie sztuki, inspirującą, przyciągającą, przenoszącą w inny czas i przestrzeń. Tę szczególną aurę docenią nie tylko architekci, ale i świadomi właściciele, którzy rozumieją niemierzalną wartość obcowania z takim zabytkiem.

Sztuka umiejętnej rewitalizacji

Spółka Indai to doświadczony deweloper znający się na niepowtarzalnych inwestycjach zaadresowanych do segmentu premium. W swoim portfolio posiada on unikatowe nieruchomości w prestiżowych trójmiejskich lokalizacjach. Willa Kołłątaja to na pewno projekt o ogromnym potencjale, a jednocześnie spore wyzwanie dla firmy, które rekompensuje perspektywa odtworzenia historycznej tkanki i przywrócenia świetności architektonicznej perle. To zaangażowanie w odbudowę inspirujących miejsc przy jednoczesnym zastosowaniu nowych norm budowlanych i rozwiązań projektowych ważne jest nie tylko w skali kraju, ale i Europy. Odnowione obiekty o bogatej historii i wieloletniej tradycji dostarczają zupełnie innych wrażeń niż nowoczesne budownictwo.

Cztery apartamenty o wielkim potencjale

W Willi Kołłątaja będą mieścić się cztery oryginalne apartamenty o metrażu od około 70 do 170 m2 oddające ducha początku XX wieku. Każda z trzech kondygnacji pozwoli cieszyć się czymś innym. I tak partery będą miały unikatowe sufity, w których został pozostawiony i odświeżony strop Kleina. Na pierwszym piętrze znajdziemy klasyczną dla willi kupieckich sień prowadzącą do apartamentu o metrażu około 140 m2. Z kolei na drugiej kondygnacji znajdzie się dwupoziomowy apartament o powierzchni około 170 m2. Poza duchem historii wspólne mianowniki to: przestronność, oryginalna z epoki i odmienna dla każdego apartamentu stolarka okienna, dostęp do naturalnego światła, grubość ceglanych murów i wysokość kondygnacji. Dodatkowe smaczki to zdobne sklepienia, oryginalne sztukaterie czy też rzeźbione jętki i krokwie, które oddają szlachetny, zabytkowy charakter tej nieruchomości.

Prywatność, kameralność, wygoda

Każdy z apartamentów to niezależna przestrzeń, zapewniająca właścicielom pełną intymność i poczucie osobistej relacji z wnętrzem. Otwarte powierzchnie, podzielone na część dzienną i nocną, wyposażone zostaną w przyłącza i instalacje w przyszłości umożliwiające własną aranżację oczywiście wszystko w ramach historycznej substancji nieruchomości, która narzuca pewne ograniczenia. Na każdą kondygnację będzie można dostać się z podziemnej hali garażowej specjalnie zaprojektowaną windą zbudowaną ze szlachetnej stali sprowadzonej aż z Włoch, co samo w sobie jest unikatowym rozwiązaniem w tego typu obiektach. Deweloper zadbał tu o komfort przyszłych właścicieli, niezależnie od tego, czy przeznaczą swoją nieruchomość na cele prywatne czy też biznesowe.

Nowe oblicze Górnego Wrzeszcza

Odrestaurowana Willa Kołłątaja doskonale wpisze się w wciąż zyskującą na wartości tkankę Górnego Wrzeszcza. To świat spokoju, zieleni, czarujących ogródków, kameralnych rzemieślniczych manufaktur i urokliwych kawiarenek, z którego w kilka minut można przenieść się do tętniącego życiem miasta, ale i do pobliskich lasów czy relaksujących parków. Dobre połączenie z resztą Trójmiasta oraz Polski przez węzły komunikacji miejskiej oraz dworzec kolejowy w zasięgu zaledwie 10 minut sprawia, że nawet bez samochodu z łatwością można dostać się praktycznie wszędzie, także na gdańskie lotnisko. Jednocześnie w niedalekiej odległości znajdują się trzy centra handlowe, Garnizon ze swoimi licznymi punktami gastronomicznymi oraz mnogość różnego rodzaju drobnych zakładów i instytucji, wszystko w zasięgu spaceru. Słowem: idealna lokalizacja zarówno dla osób szukających wyciszenia, jak i tych uwielbiających dynamikę miasta, a także dla wielbicieli aktywności fizycznej na świeżym powietrzu i to nie byle jakim, bo nadmorskim.

Swym powstaniem sięgającym XVI wieku Wrzeszcz właśnie pisze swoją nową historię, w której Willa Kołłątaja i sąsiadujące z nią Kamienice H. Kołłątaja zajmą swoje dostojne miejsce.