Nie ma chyba nic ważniejszego dla naszego zdrowia od regularnych badań profilaktycznych. I nie są to puste słowa - dzisiejsza medycyna świetnie sobie radzi z chorobami wykrytymi na wczesnym etapie, nawet najgroźniejsze choroby nowotworowe wykryte na początkowym etapie mogą być łatwo i szybko wyleczalne. Dlatego właśnie, warto wiedzieć, które badania, kiedy i w jakim wieku wykonać.

Badania niezależne od wieku

Podstawową profilaktyką, najważniejszą dla naszego zdrowia, jest coroczna wizyta lekarska. Warto wykonać ją u „swojego” stałego lekarza, który z biegiem czasu i lat nas pozna. Potrafi zebrać odpowiedni wywiad, zwrócić uwagę na drobne zmiany w naszym wyglądzie, czy nawyki, które mogą być początkiem groźnych chorób. Podstawowe badanie uzupełnimy zawsze o pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Następnie, niezależnie od wieku warto co roku wykonać podstawowe badania laboratoryjne: morfologię, glukozę na czczo i badanie ogólne moczu, taki podstawowy panel możemy łatwo rozszerzyć po zebraniu odpowiedniego wywiadu o lipidogram, próby wątrobowe czy kreatyninę. Do dentysty na pewno warto wybrać się na regularną kontrolę zanim zaczną boleć zęby. Z kolei, jeżeli na naszej skórze znajdują się liczne zmiany barwnikowe, lub pojawią się nowe zmiany, powinniśmy niezwłocznie udać się do dermatologa.

Badania dla bardzo młodych i młodych kobiet

Wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) zalecają pierwszą wizytę w poradni ginekologicznej dla dziewcząt w wieku od 12 do 15 roku życia, zazwyczaj po pierwszej miesiączce, celem oceny przebiegu cyklu miesiączkowego i wdrożenia profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi HPV (po wspólnym ustaleniu z rodzicami). Najlepiej, aby takie badanie przeprowadziła kobieta ginekolog dziecięcy. Każda wizyta osoby małoletniej odbywa się w obecności rodzica (przedstawiciela ustawowego) lub opiekuna faktycznego.

Od czerwca zeszłego roku, Polska jako ostatni kraj w Unii Europejskiej wprowadziła bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Szczepionka jest dostępna bezpłatnie dla wszystkich dzieci od 9 do 18 roku życia. Najlepiej, aby szczepionka została podana przed rozpoczęciem współżycia. Szacuje się, że wirus HPV może odpowiadać za ponad 90% wszystkich przypadków raka szyjki macicy. Dzięki powszechnemu programowi szczepień, Australia jest na dobrej drodze, aby w ogóle wyeliminować występowanie raka szyjki macicy. Obecny plan, potwierdzony w zeszłym roku przez Ministra Zdrowia Australii, zakłada pełną eradykację raka szyjki macicy do 2035r. Byłaby to pierwsza choroba nowotworowa w historii świata, o której występowaniu moglibyśmy zapomnieć.

Badania dla kobiet planujących ciążę

Planując potomstwo, warto pamiętać, że ciąża nie jest chorobą i nie ma sensu traktować jej w ten sposób, ale na pewno warto się do niej odpowiednio przygotować. Warto wykonać podstawowe badania krwi (wiele laboratoriów oferuje „przedciążowe” pakiety badań), posiadać aktualną cytologię i wykonać usg piersi. Suplementację powinna stanowić zdrowa i zbilansowana dieta, którą powinniśmy uzupełnić o przyjmowanie aktywnej formy kwasu foliowego i witaminy D. Według potrzeb można dodatkowo rozważyć suplementację żelaza, jodu i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (kwasów DHA). Warto udać się na kontrolną wizytę przedciążową i omówić wszystkie swoje plany z ginekologiem.

Cytologia

Bezpłatna cytologia w ramach NFZ przysługuje każdej kobiecie wieku od 25 do 64 roku życia, która w ciągu ostatnich trzech lat nie miała wykonywanego badania przesiewowego. W ostatnich latach jednak, w profilaktyce i diagnostyce chorób szyjki macicy nastąpiła zmiana paradygmatu. Nowoczesny screening oparty jest na diagnostyce wysokoonkogennych typów wirusów HPV, wstępna diagnostyka pozwala podzielić kobiety na dwie grupy: zdrowe lub z niskim bądź wysokim ryzykiem występowana patologii szyjki macicy. Dalsze postępowanie zależne jest właśnie od wyniku tych badań. Natomiast podsumowując, wczesna i regularna kontrola, pozwoli w pełni uniknąć nam niepokojów związanych z ryzykiem raka szyjki macicy.

Badanie piersi

Rak piersi to największy zabójca kobiet. Szacuje się, że jedna na 6-7 kobiet zachoruje na raka piersi podczas całego swojego życia. Wcześnie wykryty nowotwór może być w pełni wyleczalny. Podstawowym elementem wczesnej i szybkiej diagnostyki jest samobadanie piersi: pozwala dokładnie poznać swoje własne piersi i odpowiednio wcześnie wyczuć niepokojące zmiany. Najlepszym momentem na wykonanie samobadania piersi jest 2 lub 3 dzień po miesiączce, w internecie w łatwy sposób można znaleźć samodzielnie bardzo dużo materiałów instruujących schemat i sposób badania. USG piersi stanowi badanie dodatkowe, nie jest ono refundowane, ale może być bardzo pomocne i stanowić uzupełnienie kontroli. Przesiewowym badaniem obrazowym jest mammografia, czyli badanie rentgenowskie piersi. Ryzyko raka piersi znacząco wzrasta po 50 roku życia. Dlatego też w zeszłym roku, o 5 lat obniżono wiek pierwszego badania mammograficznego w narodowym programie profilaktycznym. Bezpłatna mammografia przysługuje wszystkim kobietą od 45 do 74 roku życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanego tego badania. A co potem? Niestety, musimy zadbać o siebie sami…

Kolonoskopia

Kończąc 50 lat warto także zapisać się na pierwszą w życiu bezpłatną kolonoskopię - badanie przesiewowe mogące wykryć raka jelita grubego. Jeżeli boimy się bólu, w ramach NFZ przysługuje także badanie w znieczuleniu. Co warto podkreślić, do żadnego z powyższych badań nie potrzebujemy skierowania, jeżeli jesteśmy w odpowiedniej grupie wiekowej - dzwonimy do placówki i po prostu zapisujemy się na badanie.

Podsumowując, najważniejsze i absolutnie konieczne dla naszego zdrowia jest podstawowe coroczne badanie lekarskie, podczas którego możemy omówić, dopasować i zaplanować plan leczenia. Nie ignorujmy swojego zdrowia, tak jak co roku musimy wykonać przegląd samochodu, tak nasze zdrowie zasługuje co najmniej na tyle samo, jak nie więcej uwagi.

Radosław Kozaryn

Specjalista położnictwa i ginekologii, lekarz medycyny estetycznej, Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Udziela konsultacji w Best Clinic Centrum Medyczne w Gdańsku, Klinice Invidmed w Gdyni oraz prywatnym Szpitalu Swissmed w Gdańsku.