AI i genetyka w leczeniu niepłodności In vitro

Nowej generacji w Klinikach INVICTA

Wiedza i doświadczenie ponad 60 ekspertów specjalizujących się w leczeniu niepłodności, zgromadzona w jednym narzędziu. Analiza ponad 9 tys. historii leczenia i 400 zmiennych, by w sposób spersonalizowany zadbać o każdą kolejną, unikalną historię medyczną pacjentów. Kliniki INVICTA jako pierwsze w Polsce proponują pacjentom leczenie in vitro z wykorzystaniem autorskich rozwiązań z obszaru sztucznej inteligencji i genetyki, aby podnieść standardy w zakresie skuteczności, bezpieczeństwa i komfortu leczenia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia co 6. para na świecie ma problem z płodnością. Dla wielu z nich jedyną drogą do spełnienia marzeń o rodzicielstwie jest in vitro. Na skuteczność procedury ma wpływ przebieg każdego z jej etapów. Centrum Badawczo-Rozwojowe INVICTA dostrzegło potencjał do optymalizacji na etapie stymulacji hormonalnej, której w ramach IVF poddawane są pacjentki.

- Do zapłodnienia in vitro potrzebujemy dobrej jakości komórek jajowych. Abyśmy mogli je uzyskać, pacjentka poddawana jest stymulacji hormonalnej, polegającej na przyjmowaniu leków, które pobudzają wzrost oraz dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Zdarza się, że pacjentki obawiają się ryzyka wystąpienia hiperstymulacji, czyli nadmiernego pobudzenia jajników. Obawy może wzbudzać też samo przyjmowanie leków, które w zależności od wrażliwości pacjentki, może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Dlatego kluczowy jest optymalny dobór protokołu stymulacji oraz ustalenie odpowiednich dawek leków – mówi lek. Katarzyna Gross-Kępińska z Kliniki INVICTA.

Celem Centrum Badawczo-Rozwojowego INVICTA było stworzenie rozwiązania, które pomogłoby w uzyskiwaniu wysokiej jakości komórek jajowych, przy zastosowaniu możliwie niskich dawek leków. Wykorzystując mechanizmy AI i genetyki, zespół naukowy INVICTA opracował autorskie rozwiązania – oprogramowanie AIOO® (Artificial Intelligence Oocytes) oraz badanie GPS™ (Genetycznej Predykcji Stymulacji).

AIOO® i GPS™ – innowacyjne rozwiązania dla skuteczności in vitro

Bazujący na algorytmach sztucznej inteligencji system AIOO®, wspiera lekarzy w zakresie doboru odpowiedniego protokołu stymulacji hormonalnej, dopasowania optymalnych dawek leków, bieżącej oceny skuteczności leczenia i predykcji jego efektów. System prognozuje na podstawie indywidualnych informacji na temat pacjentki tj. m.in. poziomu hormonu AMH, wieku, BMI oraz dotychczasowej historii leczenia.

- AIOO® łączy w sobie historie 13 tys. stymulacji hormonalnych. To prawie 9 tys. unikalnych historii pacjentek i ponad 400 zmiennych, którymi je opisywaliśmy. Wzbogaciliśmy te dane danymi genetycznymi, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić pacjentkom jeszcze bezpieczniejsze i skuteczniejsze leczenie – mówi dr Damian Drzyzga z Centrum Badawczo-Rozwojowego INVICTA.

GPS™ to jedyne badanie na świecie, które pozwala na interpretację wpływu poszczególnych wariantów genów odpowiadających za prawidłową czynność hormonów oraz ich receptorów, na przebieg i efekty stymulacji hormonalnej. - Badanie GPS™ pozwala ustalić, jak czynniki genetyczne mogą wpłynąć na efekty stymulacji jajników i liczbę komórek jajowych, które możemy uzyskać u danej pacjentki. Do wykonania badania wystarczy próbka krwi lub śliny – dodaje dr Damian Drzyzga.

Dzięki analizie czynników genetycznych, prognozy generowane przez oprogramowanie AIOO® są precyzyjniejsze, a system może zaproponować najlepszy typ protokołu stymulacji oraz optymalne dawki leków dla danej pacjentki. - Już teraz wiemy, że dzięki zastosowaniu oprogramowania AIOO® i badania GPS™ w trakcie procedury in vitro jesteśmy w stanie do 20% precyzyjniej dobierać protokoły stymulacji hormonalnej oraz stosować do 10% niższe dawki leków stymulujących. Dla pacjentek oznacza to, że stymulacja staje się skuteczniejsza, bezpieczniejsza i bardziej komfortowa oraz tańsza, ponieważ niższe dawki leków, to niższy koszt leczenia – mówi Dorota Białobrzeska-Łukaszuk, Prezes Zarządu Grupy INVICTA.

Publikacje na temat AIOO® i GPS™ ukazały się na łamach prestiżowego czasopisma PLOS Computational Biology, na portalu GenomeWeb oraz na portalu EurekAlert, należącym do Amerykańskiego Towarzystwa Postępów w Nauce.

 

KLINIKA INVICTA

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.