Sportis S.A.

Ekologiczny rozwój z Norway Grants

14.11.2023 Dzień otwarty w Sportis S.A. od lewej: Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski, Kierownik Produkcji Sportis S.A. Jan Hallmann, Prezes Zarządu Sportis S.A. Tadeusz Żygowski, w tle: Prezes Zarządu Kaszubskiego Związku Pracodawców Zbigniew Jarecki

Od ponad 30 lat są czołowym polskim producentem łodzi hybrydowych typu RIB. Stawiają na jakość i innowacyjność. Rozwój biznesu z poszanowaniem środowiska, doprowadził ich do współpracy z Norway Grants za pośrednictwem PARP. To duży krok w zwiększeniu produkcji, ekspansji na rynek norweski przy jednoczesnym wykorzystaniu ekologicznych rozwiązań.

Sportis to firma, która specjalizuje się w produkcji łodzi oraz profesjonalnego, turystycznego sprzętu. Rozpoczęli swoją działalność w 1983 roku i od zawsze bliskie im było stawianie na zrównoważony rozwój. Od ponad 30 lat są czołowym polskim producentem łodzi hybrydowych typu RIB. Właśnie tymi łodziami, przeznaczonymi do najcięższych warunków morskich, poruszają się wszelkie służby ratunkowe, wojsko i policja. Ponadto Sportis jest także największym producentem kamizelek ratunkowych i środków asekuracyjnych w Polsce. Nic więc dziwnego, że z takim doświadczeniem zostali docenieni przez fundusze norweskie, które zdecydowały się wesprzeć markę w ekologicznym rozwoju.

Firma zrealizowała projekt, którego celem był wzrost rentowności firmy poprzez zwiększenie produkcji przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów, z zastosowaniem technologii przyjaznych środowisku, które zmniejszą ilość wytwarzanych odpadów i emisję CO2. Co ciekawe, jest on współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach schematu „Technologie przyjazne środowisku” programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje”, przy współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

W ramach otrzymanego grantu z Mechanizmu Norweskiego zaprojektowano wspólnie z partnerem norweskim – NORDKAPP BOATS A/S - dwa innowacyjne modele łodzi turystycznych typu RIB. Modele zostały poddane wymaganym testom i certyfikacji, a następnie rozpoczęto produkcję seryjną na rynek norweski. Ponadto wdrożono innowacyjny w skali kraju proces produkcji seryjnej łodzi, dzięki wybudowaniu nowej hali produkcyjnej i zmianie sposobu organizacji procesu produkcyjnego. W nowej hali zamontowano suwnicę elektryczną natorową dwudźwigarową, co umożliwi samodzielne testowanie udźwigu łodzi i montaż ciężkich elementów w dużych łodziach. Oprócz tego zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachach hal, dzięki czemu zmniejszy się pobór energii z sieci, co przyczyni się do dalszej redukcji emisji CO2.

 

Zwieńczeniem tego projektu był Dzień Otwarty zaplanowany dla władz samorządowych i przedstawicieli firm współpracujących, który odbył się 14 listopada w siedzibie firmy w Bojanie. Być może to nie ostatni wspólny projekt łączący dwa kraje nadbałtyckie.

SPORTIS S.A.

84-207 Koleczkowo | ul. Na Dambnik 22, Bojano Poland | tel. +48 58 676 01 22

www.sportis.com.pl