Wyraziste kroje, stonowane kolory, proste formy i niezwykła dbałość o detale - tym od lat wyróżniają się projekty Annette Görtz, jednej z najważniejszych niemieckich projektantek. Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ niedawno w gdańskiej galerii Madison otwarto butik sygnowany właśnie tą marką.

Annette Görtz to niemiecka projektantka, która już prawie od 30 lat tworzy swoje autorskie kolekcje. Jednak przez cały ten okres jedno pozostaje niezmienne - charakterystyczna, prosta, graficzna linia.

- Historia marki sięga połowy lat. 80, gdy tuż po ukończeniu studiów, zafascynowana modą, młoda Annette Görtz postanowiła pójść w stronę projektowania swoich własnych ubrań. Wówczas wspólnie ze swoim mężem Hansem założyła niewielką firmę, która w zaledwie kilka lat, przekształciła się w znaczącą, międzynarodową markę modową. Śmiało można powiedzieć, że to firma rodzinna, ponieważ po ponad 30 latach projektowania i zarządzania firmą projektantka postanowiła przekazać część swojego królestwa synowi Maxowi - opowiada Svitlana Bessarabenko, właścicielka gdańskiego butiku Annette Görtz.

Kolekcje składają się z kilku modułów: formalnego, w którym znajdziemy różnej długości żakiety, wiele fasonów spodni, spódnic, koszul i płaszczy; casualowego, w którym króluje dużo dzianin; wieczorowego, gdzie dominują ciekawe printy i zaskakujące połączenia luksusowych materiałów. Oprócz tego, marka oferuje bogaty wachlarz autorskich dodatków. Wszystkie z tych kolekcji natomiast łączy jakość, zarówno dzianin, jak i tkanin, oraz prawdziwe rzemiosło, czyli mistrzowskie krawiectwo, gdzie nawet każdy szew wewnątrz obszyty jest tasiemką (!).

Awangardowe projekty, o prostych formach, charakterne i wyraziste od niedawna można zakupić także w Gdańsku. Za pomysłem stoi Svitlana Bessarabenko, która przeniosła na trójmiejski grunt swój biznes z samego Charkowa.

- Pewnie nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że otworzę sklep w innym kraju, ale życie potoczyło się inaczej. Do lutego 2022 roku mieszkałam w dużym i pięknym mieście Charków na wschodzie Ukrainy. Kochałam moją pracę, swoje sklepy i moje niezwykłe klientki. Zazwyczaj były to samodzielne kobiety o duszy artysty. Dwadzieścia lat swojego życia poświęciłam mojej ukochanej pracy. Szkoda, że teraz dopiero zdaję sobie sprawę, jak szczęśliwa byłam wtedy! - opowiada Svitlana Bessarabenko. - W marcu ubiegłego roku moje trzy sklepy zostały zniszczone przez rosyjskie rakiety. Polska i Ukraina są mentalnie bliskie, dlatego wybór miejsca na kontynuację był jasny. Przed wojną uwielbiałam podróżować i odwiedziłam wiele miast w Polsce, jednak moje serce skradł właśnie Gdańsk. Czuć tutaj styl i niezwykłą atmosferę wolności! Markę Annette Görtz cechują odważne decyzje i unikalność kroju. To ubrania dla pewnych siebie i eleganckich kobiet, które kochają siebie. Jestem wdzięczna moim niemieckim partnerom; ich wsparcie jest bezcenne. Bardzo dziękuję również kierownictwu GH Madison za pomoc, jaką okazali przy tworzeniu tego sklepu - podkreśla Svitlana Bessarabenko.

Oprócz możliwości zakupu awangardowych ubrań, butik jest gotowy do współpracy ze stylistami. Warto zapamiętać ten adres!