CUPRA Leon Sportstourer

Ogniste, kompaktowe kombi z Hiszpanii

Krzysztof Nowosielski

CUPRA to nie tylko Formentor! Chociaż hiszpański producent usportowionych modeli głównie kojarzony jest z tym modelem, to jednak w ofercie wciąż pozostają auta pokrewne z marką SEAT. Jednym z nich jest Leon, który w swojej topowej odmianie VZ z 310 konnym silnikiem 2.0 TSI jest prawdziwym wilkiem w owczej skórze!

Kompaktowe kombi, z funkcjonalnym bagażnikiem, które w sprincie spod świateł nie ustępuje samochodom typowo sportowym? Tak. CUPRA od samego początku stawiała na sport, i podobnie jak Formentor, tak i Leon uosabia te cechy.

Leon zaproponowany przez CUPRĘ wyróżnia się przede wszystkim stylistyką i ma charakterystyczne elementy dla swojej marki. To między innymi zmieniony design przodu z przemodelowanym zderzakiem, liczne miedziane detale oraz sportowe akcesoria w tylnej części nadwozia – między innymi dyfuzor w zderzaku oraz jak w testowanym 310 konnym modelu prawdziwe, poczwórne wydechy. To wszystko sprawia, że to hiszpańskie kombi aż kipi ekskluzywnością.

Miedziany, charakterystyczny dla CUPRY kolor, obecny jest także wewnątrz. Aspiracje do klasy premium podkreśla też m.in. skórzana tapicerka z perforowanej skóry Nappa, kubełkowe fotele z elektryczną regulacją, czy obita skórą deska rozdzielcza.

Leon Sportstourer, jako kombi, może się podobać także przez zwiększoną funkcjonalność. Zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach Leon oferuje wyróżniającą się w klasie ilość miejsca, tak samo w bagażniku. Ten samochód jest naprawdę przestronny, jednak nie zaliczyłbym go tych typowo rodzinnych. To model dla aktywnych ludzi – jak komunikuje marka, tu wcale nie chodzi o wyścig na jak największą przestrzeń bagażową. Kombi od CUPRY to przede wszystkim aktywność! Miejsce na rolki, deskorolkę, albo deskę windsurfingową mocowaną do bagażnika dachowego - z takiego założenia wychodzi producent, i słusznie!

Osiągi są tu najważniejsze

Leon Sportstourer VZ oferuje aż 310 koni mechanicznych i jest to najmocniejsza odmiana w gamie modelu. Duża moc w połączeniu z napędem na cztery koła zapewnia świetną trakcje i doznania podczas jazdy. Najlepiej opisują to liczby. 4.9 sekundy od 0 do 100 km/h i prędkość maksymalna ograniczona elektronicznie do 250 km/h.

O połączenie kół z nawierzchnią dba dwusprzęgłowa skrzynia DSG. Mechanizm oparto na technologii shift-by-wire – dźwignia zmiany biegów nie jest połączona ze skrzynią w sposób mechaniczny, a do sterowania wykorzystuje się sygnały elektroniczne. Dla porównania ze standardową wersją Leona, zawieszenie w modelu CUPRA Leon jest o 25 mm niższe na osi przedniej i 20 mm niższe na tylnej osi auta, co pozwoliło przenieść środek ciężkości pojazdu i wzmocniło jego sportowy charakter. W wersji Sportstourer CUPRA Leon ma 4 642 mm długości, 1 800 mm szerokości i 1 448 mm wysokości. Rozstaw osi wynosi 2 686 mm.

Prezentowany egzemplarz testujemy dzięki uprzejmości salonu CUPRA Gdańsk - Szadółki wyceniony jest na 221 214 zł. W finansowaniu „Leasing jak Abonament (okres kredytowania 48 miesięcy, limit rocznego przebiegu 20000 km, ubezpieczenie w racie, wpłata własna 0%) rata netto wynosi 2 709 zł/mc.

Metamorfoza salonów Cupry w Gdyni  i Gdańsku

Obecnie dwa salony CUPRA należące do Grupy Plichta przechodzą pełną transformację. Już niebawem w Gdyni, a w listopadzie w Gdańsku na Szadółkach zaprosimy klientów do zupełnie nowej, nietuźnikowej przestrzeni przesyconiej DNA marki. Wszystko za sprawą zmian dotyczących strategii obecności marki SEAT, które mają swoje odzwierciedlenie także na naszym lokalnym „podwórku”. W Gdyni przy ulicy Morskiej 318 trwa remont i przebudowa obiektu SEAT Plichta, w którym oferowane były również modele CUPRA. Na czas jego trwania, obiekt przeniósł się do sąsiedniego salonu Volkswagena. Po remoncie, fani marki będą mogli zobaczyć salon w zupełnie nowej odsłonie, przesycony nieszablonowym designem i DNA spod znaku CUPRA. Będzie to ciekawa propozycja dla klientów poszukujących nieszablonowych rozwiązań na rynku motoryzacyjnym, ceniących unikalny design, sportowe osiągi i profesjonalne wsparcie w procesie zakupu.

CUPRĘ można przetestować w Trójmieście w trzech lokalizacjach. CUPRA Gdańsk - Szadółki, CUPRA Gdańsk - Stadion (Letnica), CUPRA Gdynia.