„Spotkajmy się”

 w Mercedes-Benz BMG Goworowski

Krzysztof Nowosielski

Odmiennie niż zwykle, bo w dzień powszedni, dealer Mercedes-Benz BMG Goworowski, zaprosił do swojego gdyńskiego salonu gości, aby zaprezentować im dwie nowości. Jedna to zupełnie nowy, elektryczny model EQE, będący mniejszym bliźniakiem pokazanego wcześniej EQS. Drugi to również nowy samochód, ale już powszechnie znany – to GLC w wydaniu Coupé.

Prezentacja odbyła się „towarzystwie” pszczół z pasieki BMG. Na gości czekały również wirtualne jazdy na profesjonalnym symulatorze wyścigowym. Nagrodą dla zwycięzcy, który osiągnie najlepszy czas, było szkolenie AMG Discovery Training o wartości ponad 4000 zł. Ponadto czekał też poczęstunek z restauracji SilverStar, a także odrobina innej niż motoryzacyjnej, technologii – stoisko firmy Apple oferującej iPhone.

Mercedes EQE SUV

Nowy EQE SUV to funkcjonalny wariant biznesowej limuzyny EQE, kwalifikowany w klasie średniej wyższej, z nadwoziem – jak nazwa sugeruje, typu SUV. Samochód naszpikowany jest technologią. Jego cechą jest przestronność kabiny – który według zapewnień producenta jest jedną z największych w tej klasie pojazdów. Przy długości 486,3 cm EQE SUV ma rozstaw osi równy aż 303 cm. Szerokość nadwozia to 194 cm, a wysokość – 168,6 cm. Dzięki inteligentnej konstrukcji opartej na dużej elektrycznej platformie, pięcioosobowa kabina oferuje podróżującym dużo swobody. Pojemność bagażnika w standardzie wynosi 520 litrów. Jednak po położeniu oparć tylnych siedzeń w stosunku 40/20/40, przestrzeń bagażowa wzrasta do 1675 litrów.

Jak każdy przedstawiciel rodziny EQ, jest to samochód w pełni elektryczny. Oferowane silniki oferują moce od 245 do 476 KM, a w zależności od wyposażenia i konfiguracji europejskie modele osiągają zasięg WLTP wynoszący nawet 581 km. Akumulator litowo-jonowy EQE SUV-a składa się z dziesięciu modułów i dysponuje certyfikatem trwałości ważnym przez 10 lat lub na dystansie 250 000 km. Cena nowego „elektryka” z gwiazdą rozpoczyna się od 412 663 zł.

Mercedes-Benz GLC Coupe

Nowa generacja GLC Coupé mierzy 4763 mm długości i jest o 31 mm dłuższa od poprzednika. Zwiększenie długości przypada zarówno na rozstaw osi, jak i na nawisy. Szerokość pozostała bez zmian – wynosi 1890 mm. W przeciwieństwie do modelu GLC SUV, odmiana Coupe wyraźniej różni się od swojego poprzednika. Widać to szczególnie z tyłu, za sprawą blendy łączącej reflektory oraz poprzez przeniesienie oznaczeń modelu na górną część pokrywy.

Gama silników obejmuje czterocylindrowe jednostki benzynowe i wysokoprężne, wszystkie połączone z silnikiem elektrycznym. Cztery z nich to miękkie hybrydy ze zintegrowanym rozrusznikoalternatorem (ISG) drugiej generacji. Trzy kolejne warianty to napędy hybrydowe typu plug-in, wszystkie o zasięgu w trybie elektrycznym przekraczającym 100 km (WLTP). Cennik GLC Coupe otwiera kwota 269 900 zł.

Oba samochody w lipcu będzie można przetestować osobiście, podczas jazdy testowej, w salonie Mercedes=Benz BMG Goworowski.