Brasswood Fest
Akustycznie w sercu lasu
Brasswood Fest
Akustycznie w sercu lasu
Mela Koteluk akustycznie, Wojciech Mazolewski Yugen II, Shata QS oraz L.U.C. z orkiestrą Rebel Babel Ensemble z gośćmi - to artyści, którzy wystąpią ze swoim autorskim repertuarem na tegorocznym Brasswood Fest. W dniach 28-30 lipca, Sopot, Gdynia i Gdańsk, wypełnią się muzyką w akustycznym wydaniu. Czwarta edycja Brasswood Fest odbędzie się w otoczeniu trójmiejskich lasów, które idealnie wpisują się w ideę slow-festiwalu. O tegorocznym festiwalu rozmawiamy z dyrektorem artystycznym wydarzenia, Łukaszem L.U.C. Rostkowskim.
To już czwarta edycja festiwalu Brasswood. Tym razem postanowiliście, że odbędzie się on w trzech miastach: Gdyni, Sopocie i Gdańsku? Dlaczego?
Może to od miłości do „Władcy Pierścieni” albo „Powrotu do przyszłości”, które też mają trzy części. A tak zupełnie poważnie, to jestem szczerze zafascynowany energią Trójmiasta i z roku na rok coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że jest to wyjątkowe miejsce na skalę światową. Jestem także wielkim fanem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Oprócz naszej międzynarodowej orkiestry Rebel Babel Ensemble, to ta naturalna otulina była inspiracją do powstania magicznego leśnego festiwalu żywych, akustycznych instrumentów. Sopot dał nam szansę i to tu rozpoczęliśmy ten projekt. Natomiast jednym z bardziej zjawiskowych elementów Trójmiasta jest fakt, że z pierwszego miasta do trzeciego można przejechać tym pięknym starym lasem. Takich warunków nie mają inne miasta, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Chciałbym łączyć energię tych trzech niezwykłych miejsc właśnie poprzez ten magiczny las i sztukę.
Wiemy już gdzie i w jakiej scenerii odbędzie się festiwal. Trójpodział pojawia się również w koncepcie festiwalu, który podzielony jest na trzy moduły: Pylenie, Kwitnienie, Korzenie. Jakich artystów i zespoły będziemy mogli usłyszeć podczas poszczególnych części?
Rozwijamy się i szukamy swojej drogi. Rozdzieliliśmy festiwal na trzy epizody związane z życiem roślin. 28.07 Brasswood Pylenie to spojrzenie w przyszłość, które odbędzie się w nowoczesnej Gdyni (Adventure Park Kolibki). Usłyszymy tu dj-ów i producentów grających z magicznych leśnych domków w akompaniamencie żywych instrumentów (Gooral, DJ Noz, Ikarvs, Gelofunk, Abedi, Arayan, Bladzinsky). Następnego dnia odbędzie się potańcówka dla dzieci z naszą orkiestrą Rebel Babel Ensemble. Następnie warsztaty, wspólne granie z RBE i parada w Sopocie. W Operze Leśnej, na Kwitnieniu, zagrają: Mela Koteluk, Wojtek Mazolewski, Shata QS, a także gościnnie z RBE Ifi Ude i Bela Komoszyńska z Sorry Boys.
Brasswood to slow-festiwal muzyki i oddechu. Możesz nam wyjaśnić skąd pomysł na takie połączenie?
Brasswood odbywa się pod sztandarem naszej międzynarodowej orkiestry Rebel Babel Ensemble, która połączyła ponad 11.000 muzyków z 20 krajów. To przede wszystkim orkiestra brass & woodwind, a więc napędzana podmuchem. Gramy powietrzem. Dlatego przy okazji festiwalu poruszamy zarówno temat oddechu, który odstresowuje, wpływa na naszą psychikę i zdrowie, jak i temat ekologii oraz jakości powietrza w polskich miastach. Na naszym festiwalu 50% koncertów jest całkowicie akustyczna - bez prądu. Ponadto, festiwal rozpoczniemy prawdopodobnie, w piątek 28.07, od warsztatu oddychania z Olą Iwanowską.
Co jest największym wyróżnikiem tego festiwalu na tle innych, których zwłaszcza latem nie brakuje?
Myślę, że przede wszystkim spokój, otoczenie i okazja do posłuchania muzyki bez soundsystemów. Możliwość poczucia prawdziwej wibracji żywych instrumentów, a także piękna wspólnoty orkiestr i chórów. Do tego koncerty gwiazd są bardzo kameralne i butikowe. To wytwarza niezwykłą atmosferę bliskości. Nie ma też pędu i nakładających się koncertów. Ma być spokojnie, przyjemnie i możliwie bez stresu. Dodatkowo zapraszamy ludzi do wyjątkowo pięknych miejsc.
Więc dla kogo, według ciebie, jest ten festiwal?
Myślę, że dla każdego, kto lubi naturę, lasy, morze, piękne miejsca, ciepłą atmosferę, otwartych ludzi, dobrze brzmiącą muzykę, żywe instrumenty, a przede wszystkim nie przepada za przebasowanymi i przetłoczonymi, wielkimi festiwalami. Żyjemy w czasach przebodźcowania i ten festiwal jest odpowiedzią na to. To miejsce dla ludzi ceniących kameralność, spokój i klimat. Docelowo chciałbym zadbać, aby było tu też więcej pyszności i smakołyków różnych kuchni świata, jak również muzyki świata oraz zagranicznych artystów.
Przygotowaliście atrakcje dla młodszych słuchaczy: potańcówkę dla dzieci. Tego na festiwalach nie widujemy. Tutaj ma być inaczej?
Tak, chcemy umożliwić uczestnictwo także rodzinom. Powoli przygotowujemy strefy dla dzieci, ale na to potrzeba jeszcze trochę czasu. Na pewno fajnie będzie przyjść z dziećmi na Pylenie, bo w Adventure Park jest cała infrastruktura od tyrolek, przez place zabaw i huśtawki aż po trasy w koronie drzew. Oprócz piątkowego Pylenia, w sobotę ok. 14:00, będzie można wpaść na darmową potańcówkę, gdzie muzycy Rebel Babel Ensemble pograją na dęciakach utwory z bajek dla dzieci. Myślę, że to będzie fajna atrakcja, a jednocześnie edukowanie najmłodszych i może zarażanie ich miłością do żywych instrumentów.
Gdybyś miał w dwóch zdaniach odpowiedzieć na pytanie: dlaczego warto się wybrać na festiwal Brasswood, to powiedziałbyś:
Bo festiwal ten jest dla Was dobry i zdrowy, a przy okazji można go połączyć z wizytą w pięknym Trójmieście, które latem jest cudowne. Ten festiwal ma wyjątkową energię, niezwykłych i otwartych słuchaczy, producentów i artystów, którzy go tworzą. Zapraszam i dziękuję wszystkim, którzy są z nami! Także Prestiżowi!