Pozostawać w zgodzie z naturą i z samym sobą. Czerpać siłę i radość z relacji międzyludzkich. Każdego dnia podziwiać piękno przyrody - odpowiedzią na te fundamentalne potrzeby jest styl „biophilic design”. Przykładem architektury zaprojektowanej w tym duchu jest nadmorska inwestycja NDI Development – Jagiellońska 13 w Gdańsku Przymorzu.

Mieszkańcy miast coraz częściej szukają sposobów na powrót do świata przyrody. Pragną być częścią wspólnoty, ale jednocześnie marzą, by odnaleźć swoją własną drogę w życiu. Jak przekonują architekci, odpowiednio zaprojektowane przestrzenie mogą pomóc osiągnąć ten stan.

- Człowiek jest częścią przyrody, jest z nią powiązany, zespolony i czuje głęboką tęsknotę, zwłaszcza w świecie galopującego postępu cywilizacyjnego. Wprowadzenie „biophilic design” do projektowanego budynku zrodziło się więc z potrzeby odnowienia i umocnienia tej nadszarpniętej więzi. „Biophilic design” opiera się na zastosowaniu we wnętrzach naturalnych elementów – od roślin i całych zielonych ścian, poprzez naturalne oświetlenie, materiały i tkaniny, aż po wzory i motywy nawiązujące do świata przyrody – tłumaczy Krzysztof Wilchowski z Roark Studio, które dla NDI Development projektowało budynek Jagiellońskiej 13, przykład architektury w duchu „biophilic design”.

W centralnej części budynku zostanie zaaranżowane wewnętrzne zielone patio, gdzie rosnąć będzie drzewo fikus benjamin i rośliny z gatunku aglaonema, kalatea czy scindapsus złoty. Tuż naprzeciw recepcji „wyrośnie” dwukondygnacyjna „zielona ściana” z roślin. We wnętrzach pojawią się wygodne meble oraz elementy dekoracyjne o kolorystyce, strukturze i kształcie nawiązującym do natury. Wokół inwestycji pojawi się przyroda, która otoczeniu nada nadmorski, wydmowy charakter.

Siła relacji

Nie tylko natura odegra tutaj ważną rolę. Ponieważ człowiek pragnie być częścią społeczeństwa, dlatego w budynku pojawią się strefy, które będą sprzyjać nawiązywaniu relacji.

- Jagiellońska 13 od początku była projektowana z myślą o wspólnotowości. Poza wyjątkową, nadmorską lokalizacją na tle innych inwestycji wyraźnie wyróżniają ją więc także przestrzenie, które sprzyjają budowaniu społeczności. Zależało nam, aby przyszli mieszkańcy tego budynku razem mogli spędzać czas, bawić się, ale i pracować – podkreśla Bartłomiej Oset, Wiceprezes NDI Development.

Zaprojektowano sprzyjające rozmowom salę klubową i „coffee corner”. Pomyślano o miejscu dla najmłodszych, czyli bawialni. Dla zapracowanych przeznaczono przestrzeń „coworkingową” z widokiem na zieleń. Zaplanowano też recepcję, lobby, strefę wypoczynkową i salę konferencyjną.

Nadmorska perspektywa

Istotne jest także otoczenie budynku, w którym się mieszka, a w przypadku Jagiellońskiej 13 jest ono wyjątkowe. W ciągu kilkunastominutowego spaceru można przenieść się na plażę, by podziwiać wchody i zachody słońca nad morzem. W bezpośrednim sąsiedztwie jest jeden z najpiękniejszych nadmorskich parków – Park im. Ronalda Reagana, gdzie z książką w ręku można zatopić się w jednej z zielonych alejek lub na rowerze odkrywać walory okolicznej przyrody.

- Bliskość plaży i parku oraz widok z własnej loggii na morze to największe zalety tej inwestycji. Ale dla komfortu mieszkańców ważne jest także to, do jakich usług mają dostęp. W pobliżu Jagiellońskiej 13 jest wszystko, co najpotrzebniejsze w codziennym funkcjonowaniu – szkoły, przedszkola, galeria handlowa, sklepy, restauracje, siłownie, basen, korty, przychodnia, itd. – wylicza Jarosław Bator, Prezes NDI Development. – Jagiellońska 13 jest więc idealnym wyborem dla tych, którzy szukają w życiu pięknego otoczenia oraz pragną komfortu, ale i chcą mieć pewność, że dobrze zainwestują swoje pieniądze.

Wachlarz możliwości

W ofercie NDI Development są jeszcze wolne apartamenty. Wachlarz wyboru jest szeroki – mają od 35 do 110 m2. Ich funkcjonalny układ pozwoli stworzyć wymarzony dom każdemu, a w szczególności rodzinom z dziećmi – i to już wkrótce, bo inwestycja będzie gotowa w pierwszym kwartale 2024 roku.

Więcej informacji – m.in. na temat rozwiązań w stylu „biophilic design”, możliwościach aranżacyjnych, wykańczaniu pod klucz czy obsłudze posprzedażowej – można znaleźć u ekspertów w Biurze Sprzedaży przy ul. Jagiellońskiej 13 oraz na stronie jagiellonska13.com.pl.