Czyste i białe zęby to efekt ciężkiej i regularnej pracy, jaką trzeba codziennie wkładać podczas higieny jamy ustnej. Tylko w ten sposób można zapewnić sobie dobre samopoczucie oraz nienaganny wygląd. W jaki sposób można w warunkach domowych zadbać o codzienną profilaktykę?
- Kluczowy jest odpowiedni sposób szczotkowania i nitkowania zębów, a także irygacja przestrzeni międzyzębowych. Ważna jest także kontrola wyglądu uzębienia. Wszystkie pojawiające się zmiany należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem stomatologiem, co pozwoli zapobieganiu ubytków – mówi lek. dent. Anita Suska, właścicielka kliniki stomatologicznej AS dent z Sopotu.
Profilaktyka to podstawa
AS dent to miejsce, które zapewni prawidłową profilaktykę poprzez ustalenie regularnych wizyt u dentysty. Podczas nich każdy pacjent otrzymuje indywidualne wskazówki skutecznego szczotkowania i higieny jamy ustnej. Wykwalifikowana kadra pomaga również w wyborze odpowiedniej pasty i szczoteczki do zębów oraz w pełni uświadamia, jak należy skutecznie szczotkować zęby, by zapobiec urazom i stanom zapalnym dziąseł.
- W profesjonalnym gabinecie stomatologicznym oprócz odpowiednich wskazówek, jakie przekaże lekarz, można także dokonać przeglądu jamy ustnej z wykonaniem zdjęcia panoramicznego, po którym zostaje postawiona diagnoza, w tym m.in. wskazanie ubytków tzw. ukrytych na powierzchniach stycznych – tłumaczy Anita Suska.
Remineralizacja ubytków
Wszystkie tego typu zmiany są w AS dent odpowiednio leczone, a następnie można skorzystać z jednej z wielu możliwości zabiegów profilaktycznych, jak chociażby lakowania bruzd zębowych, co zabezpiecza zęby stałe przed próchnicą czy lakierowania, zabezpieczającego powierzchnie gładkie zębów.
- Warto również, co pewien czas, postawić na fluoryzację – również taką stosowaną w celu uzupełnienia szkliwa niedojrzałych i wyrzniętych zębów stałych. Działa na bakterie próchnicotwórcze, hamując ich rozwój – poleca właścicielka AS dent.
W przypadku powierzchownych ubytków w AS dent można skorzystać z naświetlania laserem, który działa bakteriobójczo. Następnie w to miejsce wciera się preparaty zawierające hydroxyapatyt, fluor oraz wapń. Na koniec również używa się lasera, by zapobiec nadwrażliwości pozabiegowej zębów.
Nie tylko leczenie
Dla tych, którzy chcą zadbać o wygląd zębów, przeznaczono zabiegi takie jak skaling ultradźwiękami nad- i poddziąsłowymi, które usuwają złogi nazębne z kamienia i osadu, co sprawia, że uśmiech staje się ładniejszy, a zęby mogą stać się nieco jaśniejsze. Innym sposobem na pozbycie się osadu nazębnego i przebarwień jest piaskowanie. Po obu zabiegach wykonuje się polerowanie z wcieraniem pasty polerującej zawierającej hydroapatyt, która nabłyszcza i wzmacnia szkliwo.