Porsche Taycan Cross Turismo

Łączy wszelkie kompromisy

Marcin Wiła

Elektromobilność to modny trend, jednak zdecydowanie najszybciej rozwija się w segmencie Premium. To tam producenci w pierwszej kolejności pokazują swoje techniczne możliwości i prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach. Jednym z pionierów jest Porsche Taycan, pierwszy w pełni elektryczny model tego uznanego producenta. Niedawno dołączył do niego uterenowiony wariant - Cross Turismo, który oprócz sportowych cech, ma także off-roadową funkcjonalność. Ten niezwykły samochód można poznać bliżej w Porsche Centrum Sopot.

W 2022 roku sopockie centrum marki sprzedało 27 elektrycznych modeli. Jest to zarazem jeden z nielicznych samochodów Porsche, który dostępny jest obecnie „od ręki”.

- Taycan 4 Cross Turismo, który dostępny jest w naszym salonie do jazd testowych, łączy wszelkie kompromisy. To zarówno samochód sportowy, komfortowa limuzyna, rodzinne kombi z dwoma bagażnikami, a w razie potrzeby także samochód uterenowiony – gwarantuje Maciej Kondratowski, specjalista ds. sprzedaży samochodów nowych w Porsche Centrum Sopot.

Taycan Cross Turismo to przedstawiciel samochodów typu CUV - Cross Utility Vehicle. Dzięki regulowanemu zawieszeniu może mieć cechy lubianych i popularnych SUV’ów, ale równocześnie, przy najniższym położeniu, jest niczym wyczynowy model „przyssany” do nawierzchni jezdni.

Sylwetkę Cross Turismo definiuje sportowa, opadająca ku tyłowi linia dachu, przez projektantów Porsche nazywana „flyline”. Nie jest to kombi jakie znamy od innych producentów, a bardziej tak zwane „Shooting Brake”.

Elementy wzornictwa nawiązują do świata off-roadu i obejmują między innymi nakładki nadkoli, dolne części przedniego i tylnego zderzaka oraz progi. Z jednej strony podkreślają one efektowny wygląd, z drugiej – zapewniają ochronę przed uderzeniami kamieni podczas jazdy poza drogą.

Zmiany konstrukcyjne w stosunku do Taycana w wersji limuzyny, to dodatkowe wloty powietrza w przednich nadkolach, które udało się zastosować dzięki rezygnacji z elektrycznie (dotykowo) otwieranych klapek ładowania. Wpłynęło to na obniżenie masy, poprawiło aerodynamikę i zwiększyło zasięg.

Opisywany i dostępny do jazd testowych w Porsche Centrum Sopot model Taycan 4 Cross Turismo dysponuje maksymalną mocą 476 KM, co pozwala osiągnąć mu 100 km/h ze startu zatrzymanego w 5.1 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 220 km/h.

Napęd Taycan’a Cross Turismo to także innowacyjny układ elektryczny o architekturze 800 V z zestawem akumulatorów o pojemności 93,4 kWh. Przy jeździe w trybie mieszanym zapewnia on blisko 400 kilometrów zasięgu. W mieście ta wartość nawet wzrasta, dzięki rekuperacji, czyli odzyskiwaniu energii. Natomiast na tzw. trasie, czyli przy podróżowaniu na większych dystansach, to wciąż około 300 kilometrów możliwego zasięgu.

- Przyszłość zaczyna się dziś. Samochody elektryczne są przygotowane do podróżowania, ale kluczowe jest planowanie. Taycan 4 Cross Turismo to złoty środek. To samochód do jazdy sportowej, rodzinnej i pozamiejskiej. Zapraszam do zapoznania się z tym egzemplarzem w Porsche Centrum Sopot – zachęca Maciej Kondratowski.