Fangor. Poza obraz
Mogłoby się wydawać, że po stu latach od urodzin artysty i około siedmiu dekadach jego intensywnej pracy, twórczość Wojciecha Fangora została już dobrze rozpoznana. Wystawa w Pałacu Opatów proponuje jednak odczytanie dobrze znanego dorobku Fangora na nowo. Bliskiemu oglądowi poddane zostały najwcześniejsze dzieła artysty oraz te pochodzące z pierwszych dekad jego twórczości – od późnych lat 30. i okresu wojny, przez lata powojenne i okres socrealistyczny, aż po radykalne zerwanie z figuratywnością. Ważną częścią wystawy są materiały archiwalne, które zanurzają dzieła w kontekście historycznym i biograficznym.
Najlepiej znany publiczności tzw. okres abstrakcyjny, może okazać się w tym świetle czymś o wiele więcej niż niezwykle udanym intelektualno-malarskim eksperymentem, który przyniósł mu światową sławę - ujawniając np. swoje ukryte związki z zainteresowaniami astronomicznymi.
Za projekt aranżacji wystawy odpowiadają Dorota Terlecka i Krzysztof Wieruszewski z pracowni Biuro Kreacja, opracowanie graficzne przygotowała Anita Wasik.
Po wnikliwej analizie architektury i wystawianych prac autorzy projektu postanowili wykorzystać potencjał, który drzemie w płytkich łukowatych niszach pojawiających się w licznych salach Pałacu Opatów. Ich zaokrąglenia wspaniale współgrają z pracami Fangora. Nisze zostały wykorzystane jako nośnik archiwalnych fotografii oraz cytatów, które oprowadzają widza po wystawie.
Data: 7.10.2022 – 5.02.2023
Miejsce: Oddział Sztuki Współczesnej MNG, Pałac Opatów