Cosma Gallery x Dom Zdrojowy w Gdańsku

Dobra energia

Halina Konopka

Nie od dziś wiadomo, że sztuka pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne człowieka. Potrafi zrelaksować po ciężkim dniu, rozbudzić i zmotywować do pracy, a przede wszystkim wzbudzać wiele, często pozytywnych emocji. Taka była właśnie wystawa pt. „Dobra Energia”, będąca jednocześnie inauguracją współpracy Cosma Gallery i Domu Zdrojowego w Brzeźnie.

Trudno lubić listopad. Szybko zapadający zmrok, zmienna, deszczowa pogoda i przygnębienie, w które nietrudno popaść. Wówczas z pomocą zawsze przychodzi sztuka. Jedna z niezwykle interesujących wystaw, emanująca potężną dawką pozytywnej energii, odbyła się 25 listopada w równie intrygującym miejscu - Domu Zdrojowym w Brzeźnie. To jedyny zachowany w Gdańsku XIX-wieczny obiekt architektury uzdrowiskowej, a jego rewitalizacja to naprawdę udane połączenie nowoczesności z zachowaniem ducha i klimatu obiektu.

- To niezwykle piękny i komfortowy hotel nad morzem w Gdańsku położony 70 m od plaży. Do dyspozycji gości oddaliśmy 21 luksusowych pokoi z klimatyzacją i łazienkami, a wnętrza pomieszczeń zostały odrestaurowane oraz doposażone pod okiem miejskiego konserwatora zabytków – mówi Ewa Zdanowska, operator hotelu i restauracji w Domu Zdrojowym. - Naszym gościom pragniemy bowiem zapewnić wszystko to, czego potrzebują, aby ich pobyt tutaj był niezapomniany i bardzo wygodny. Każdy wyjazd, niezależnie od tego, czy służbowy, czy rekreacyjny, powinien bowiem przebiegać w atmosferze komfortu i spokoju – dodaje.

Wspomniana wystawa „Dobra Energia” to inauguracja współpracy Cosma Gallery i Domu Zdrojowego w Brzeźnie, do której zostali zaproszeni artyści współpracujący z Cosma Gallery.

- Wybór artystów nie należał do łatwych. Podstawowe atrybuty wyboru to: kolor, pozytywny przekaz prac, użyty materiał - w tym wypadku węgiel drzewny, który ma znaczenie symboliczne, oraz temat, który oscylował wokół gorących klimatów Ameryki Południowej, owoców tropikalnych, czerwonych zachodów słońca, gwiazd Hollywood, ciepłej palety barw i wreszcie ekspresji Pop Artu - mówi Anita Cempa, kuratorka wystawy.

Finalnie kilkanaście prac aż 8 artystów uświetniło gdańską wystawę. Wśród nich znaleźli się: Adam Bojara, Anita Cempa, Emma Chodorowska, Daga Dziewiątkowska, Magdalena Giesek, Daniel Gromacki, Olena Sarnitska oraz Zofia Wawrzynowicz. Co ciekawe, oprócz prac stricte malarskich, swoje miejsce znalazły też wykonane węglem, jednym z najstarszych środków rysunkowych.

- Głęboko wierzę w to, że siłą sztuki może być krzesanie i podsycanie pozytywnych emocji. Mam też wielką nadzieję, że dobra, pozytywna energia płynąca z naszej wystawy sprawi, że zrobi wam się cieplej – podsumowuje Anita Cempa.

Hotel Dom Zdrojowy

ul. Zdrojowa 2, Gdańsk

www.hotel-domzdrojowy.pl