17. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów
Bałtyckie vSpotkania Ilustratorów to wydarzenie, które od lat przyciąga ilustratorów, miłośników ilustracji i książek obrazkowych nie tylko z Polski. Tegoroczna edycja odbyła się pod kuratelą cenionego grafika - Patryka Hardzieja, który zaprosił do współpracy twórców z Ukrainy. Oprócz wystawy głównej, po raz pierwszy w historii odbył się Festiwal Komunikacji Ilustrowanej – ILUSTRATOR – wydarzenie branżowe o charakterze międzynarodowym.
Bałtyckie Spotkania Ilustratorów to cykliczne, odbywające się od lat wydarzenie organizowane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, na które składają się: wystawa, warsztaty z ilustratorami, spotkania, wykłady i panele dyskusyjne. Pisząc wprost - to tu entuzjaści narracji obrazkowej spotykają się z twórczyniami i twórcami ilustracji z Polski i zagranicy. Podobnie było w tym roku, a wśród wydarzeń znalazły się m.in.: wystawa „SPOTKANIE”, panel ilustratorów (Ewelina Dymek, Zofia Dzierżawska, Bartosz Kosowski, Agata Królak), warsztaty dla dzieci z Susie Hammer, Agatą Królak i Joanną Czaplewską, warsztaty dla dorosłych prowadzone przez: Gosię Herbę i ilustratorką z Kijowa Mari Kinovich, oraz rozmowa o książkach i badaniu polskiej ilustracji z Patrykiem Mogilnickim. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów zainaugurował festiwal ILUSTRATOR oraz wernisaż wystawy „Spotkanie”.
Kuratorem tegorocznej edycji został Patryk Hardziej, ceniony w środowisku ilustratorskim i akademickim. Jest on znanym, działającym międzynarodowo grafikiem i ilustratorem, a także wykładowcą na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
- To dało nam z jednej strony możliwość współpracy z uznanym artystą, dobrze znającym środowisko ilustratorów zarówno polskich, jak i zagranicznych, z drugiej grafikiem „naszym”, działającym lokalnie, pracującym zarówno z ludźmi z branży wystawienniczej, wydawniczej, jak i ze studentami. Patryka Hardzieja znaliśmy również dzięki jego pracom oraz jako pomysłodawcę i kuratora Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, międzynarodowej wystawy polskiego designu, i jednego z kuratorów wystawy „Polskie Projekty. Polscy Projektanci", na której Muzeum Miasta Gdyni zaprezentowało twórczość wybitnego grafika – Karola Śliwki. NCK współpracowało z Patrykiem kilkakrotnie – był autorem projektu plakatu do Metropolii organizowanej przez NCK – mówi Anna Misiek, kuratorka corocznych Bałtyckich Spotkań Ilustratorów.
To właśnie z inicjatywy Patryka Hardzieja powstał w tym roku ILUSTRATOR - Festiwal Komunikacji Ilustrowanej. To duży krok w stronę konsolidacji środowiska ilustratorów.
- Jako ilustrator zauważyłem, że w Polsce nie mamy dużego wydarzenia poświęconego tylko i wyłącznie ilustracji. Mamy różnego rodzaju konferencje dla branży projektowej i UX, na których od czasu do czasu pojawia się ilustracja, ale jest to raczej dodatek. W ramach Fundacji Karola Śliwki powołaliśmy ILUSTRATOR – Festiwal Komunikacji Ilustrowanej, który stał się częścią Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. Podczas pierwszej edycji zaprezentowali się ilustratorzy i ilustratorki z Polski, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Hiszpanii – podkreśla Patryk Hardziej.
Czym jeszcze wyróżniła się tegoroczna edycja?
- To sami artyści wybierali wzajemnie swoje prace na wystawę, zastanawiając się i rozmawiając – dlaczego akurat ten temat, dlaczego prace te są dla nich ważne. Niezwykłe było również to, że osobiście przyjechało tak wielu artystów z Ukrainy, pomimo trudnej sytuacji, niepewności czy będzie do czego wrócić. To było spotkanie na wielu poziomach: spotkanie estetyczne, spotkanie w sensie dosłownym — ludzi mających tak wiele wspólnego, a jednocześnie różne doświadczenia i na co dzień mieszkających daleko, spotkanie artystów z artystami, artystów z publicznością, miłośników sztuki -stałych bywalców i nowej publiczności i wreszcie po prostu spotkanie przyjaciół – komentuje Anna Misiek.
Twórcy Bałtyckich Spotkań Ilustratorów już wiedzą co wydarzy się na przyszłorocznych spotkaniach. Póki co zdradzili tylko, że festiwal ILUSTRATOR zostanie w programie na stałe. Na kolejną edycję zapraszają w październiku 2023 roku.