Od kremów zawierających różnego rodzaju technologie po inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej – to najpopularniejsze metody niwelowania oznak starzenia skóry. Zanim się po nie sięgnie warto pamiętać, że najprostszym i skutecznym sposobem na utrzymaniu jej w świeżości jest odpowiednie nawilżanie.

Najszybszą metodą pozbycia się zmarszczek, wypełnienia, czy też poprawy konturów są zabiegi medycyny estetycznej. Nie każdy jednak chce się decydować na te inwazyjne zabiegi, nie może z nich skorzystać (ciąża, karmienie piersią) lub też pojawiają się medyczne przeciwskazania. W tej sytuacji istnieją techniki, które producent może zastosować w kosmetykach, aby natychmiastowo poprawić wygląd skóry.

- Możemy nazwać je „kosmetykami bankietowymi” – mówi dr hab. n. med. Magdalena Górska Ponikowska. - Efekt tych produktów w zależności od składu, może się oczywiście utrzymywać długoterminowo, lub zniknąć po zmyciu preparatu. Kiedy potrzebujemy szybki efekt, ale również taki, który utrzyma się na skórze, warto sięgnąć po produkty kosmetyczne o potwierdzonych badaniami efektach działania.

Innowacyjność – nowoczesne technologie  w kosmetykach

Najważniejsze przy preparatach anti-aging jest to, aby substancje aktywne w nich zawarte były biodostępne dla skóry.

- To znaczy, aby substancje, które mają działać np. przeciwzmarszczkowo przedostały się przez komórki martwe naskórka (to te które się złuszczają) do żywych komórek. Większość substancji aktywnych wykorzystywanych w kosmetologii nie przenika przez barierę naskórkową, a tym bardziej nie trafia do skóry właściwej. Dlatego, należy zwracać uwagę jakie rozwiązania technologiczne polegające na polepszeniu biodostępności zastosował producent kosmetyku – zaleca dr Magdalena Górska – Ponikowska.

Oczywiście, zastosowanie nanotechnologii w kosmetyku nie zagwarantuje odmłodzenia skóry, ale na pewno zwiększy szanse na taki efekt w porównaniu ze standardowym produktem. Jak znaleźć takie produkty? Jak poznać, że producent zastosował nowoczesną technologię? Na szczęście, nie trzeba być z branży kosmetologicznej czy medycznej, aby poznać, że kosmetyk jest innowacyjny. Jeśli producent zastosował w swoim produkcie rozwiązania poprawy biodostępności substancji aktywnych, z pewnością znajdzie się to na etykiecie opakowania kosmetyku. Co ważne, każda deklaracja marketingowa, która znajduje się na opakowaniu musi być potwierdzona przez producenta literaturą, i/lub badaniami naukowymi czy aplikacyjno - użytkowymi.

Nawilżenie skóry - sposób na szybki lifting, ale również długoterminowy efekt

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż metodą na lifting skóry, wręcz często spektakularny, jest jej optymalne nawilżenie. Poprzez odpowiednie nawilżenie skóry można uzyskać efekt poprawy konturu twarzy oraz wizualnej redukcji zmarszczek.

Czego szukać w kosmetykach, aby nawilżyć skórę?

- Kwas hialuronowy o różnych wielkościach cząsteczek zwiąże nam wodę w naskórku oraz zapewni efekt nawilżenia. Warto również, wybrać kosmetyki, które zawierają substancje aktywne nawilżające skórę na zasadzie molekularnych mechanizmów komórkowych.

Nowym podejściem w kosmetologii jest stosowanie substancji nawilżających skórę o działaniu molekularnym. Akwaporyna 3 to białko, które transportuje wodę i glicerol. Dzięki pobudzeniu syntezy tego białka w skórze, nawilżamy ją od wewnątrz. Substancje naturalne, które wpływają na nawilżenie skóry poprzez zwiększenie poziomu akwaporyny 3, to niektóre fermenty, żeń szen, czy kurkumina – wyjaśnia dr Magdalena Górska - Ponikowska, która sama jest też autorką kosmetyków z tymi substancjami. I dodaje: - Pamiętajmy również, że nawilżenie od wewnątrz zapewni również odpowiednia ilość spożytej wody. Tak więc przed „wielkim wyjściem” polecam nałożenie nawilżającej maski lub kremu bankietowego oraz wypicie minimum 1.5 l wody w ciągu dnia.

dr hab. n. med. Magdalena Górska-Ponikowska

Profesor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) Kierownik Katedry i Zakładu Chemii Medycznej GUMed Kierownik Pracowni Kosmetologii i Trychologii Medycznej GUMed. Wizytujący Profesor Uniwersytetu w Stuttgarci§e (Niemcy) oraz Instytutu Iemest w Palermo (Włochy). Autorka i współautorka publikacji naukowych, zgłoszeń patentowych oraz patentów z dziedziny medycyny oraz kosmetologii. Człowiek Roku Art of Beauty Prestige Awards 2022, Sopocka Muza w Dziedzinie Nauki, Stypendystka Ministra Nauki. Twórczyni innowacyjnych dermokosmetyków przeciwstarzeniowych i przeciwzmarszczkowych Skin Science na bazie olejów fermentowanych i antyoksydantach zamkniętych w nośnikach.