Wraz z upływem czasu, skóra stopniowo traci swoją elastyczność, również w okolicach oczu. Z takim „obramowaniem” wizualnie przybywa lat, i zwyczajnie wygląda się na osobę zmęczoną. Sama wiotkość powiek dolnych występuje głównie jako objaw tzw. „worków pod oczami” lub zagłębień, zwanych potocznie „doliną łez”, stanowiąc szczególnie trudny do zatuszowania defekt estetyczny. Na tym jednak nie koniec, ponieważ opadające powieki zawężają także pole widzenia. Jest to więc także problem zdrowotny.
Blepharoplastyka, czyli plastyka powiek dolnych albo górnych to jeden z częściej wykonywanych zabiegów w obrębie twarzy. Jest zabiegiem chirurgicznym, który przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. W czasie operacji chirurg dokonuje niewielkich nacięć, blizny ukryte są w naturalnym załamaniu powieki, a następnie wycina problematyczne nadmiary.
- Zabieg plastyki powiek górnych i dolnych polega na usunięciu nadmiaru skóry powiek oraz nadmiaru uwypuklającej się tkanki tłuszczowej, o ile jest taka potrzeba. Linie cięcia w przypadku powiek górnych zlokalizowane są w naturalnych zagłębieniach powiek, w przypadku powiek dolnych są położone bardzo blisko brzegu powieki dolnej, tuż poniżej linii rzęs. Na rany zakłada się bardzo cienkie szwy, które zdejmuje się zazwyczaj po tygodniu. W przypadku nieprawidłowego ustawienia powiek dodatkowo zakładane są specjalne szwy poprawiające ich ustawienie. Po wygojeniu, blizny zazwyczaj są prawie niewidoczne - tłumaczy dr n. med. Anna Jurska-Jaśko, specjalistka okulistyki z centrum Derm-Al w Sopocie.
Można zdecydować się również na metodę bez skalpela, czyli laserową plastykę powiek. Istota zabiegu jest zasadniczo taka sama. Różnica polega głównie na tym, że chirurg operuje laserem, a nie skalpelem. Na korzyść tej metody przemawia tu większa precyzja, mniejsze krwawienie w trakcie zabiegu oraz krótsza rekonwalescencja.
Z reguły pacjentkami są kobiety, ale nie brakuje również mężczyzn zdecydowanych na plastykę powiek. Z uwagi na specyfikę problemu pacjentami są na ogół osoby dojrzałe, po 35 roku życia.
- Na zabieg może zdecydować się każda osoba, która odczuwa problem natury estetycznej związany z wyglądem powiek, jak również problem medyczny związany z ograniczeniem pola widzenia, czy nieprawidłowym ustawieniem powiek. Przeciwwskazaniem do zabiegu są na przykład problemy z krzepliwością krwi oraz uczulenia na leki znieczulające. Przed zabiegiem niezbędna jest kwalifikacja do zabiegu przez lekarza - dodaje dr n. med. Anna Jurska-Jaśko.
Korekta powiek to jeden z częściej wykonywanych zabiegów, a jego efekty zdecydowanie poprawiają wygląd i samopoczucie. Ryzyko powikłań jest niewielkie. Bezpośrednio po zabiegu powieki zazwyczaj są obrzęknięte, mogą występować siniaki schodzące nawet na policzki. Zmiany te powoli ustępują, zazwyczaj w ciągu 2-3 tygodni. Po zabiegu należy prowadzić oszczędzający tryb życia, ograniczyć wysiłek fizyczny. Ostateczny efekt zabiegu jest widoczny po kilku tygodniach, a nawet miesiącach. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Plastyka powiek to koszt rzędu kilku tysięcy. Ze względu na przebieg i specyfikę zabiegu więcej trzeba zapłacić na plastykę powiek dolnych, cena wzrośnie dodatkowo, jeśli operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Wiadomo jednak, że bardzo często ta korekta ma ogromne znaczenie dla komfortu życia, a w to zawsze warto inwestować!