Fizjoterapia
W poszukiwaniu maksymalnej sprawności
Fizjoterapia
W poszukiwaniu maksymalnej sprawności
Siedzący tryb życia to jedno z największych zagrożeń zdrowia i życia. Zablokowanie energii skutkuje niepokojem, obniżeniem nastroju i trwałymi zmianami powodującymi ból. Jednym ze sposobów, by się go pozbyć jest fizjoterapia.
Wg licznych badań statystyczny Polak spędza najwięcej czasu w pozycji siedzącej. Ile dokładnie - to zależy od danego badania, zastosowanej w nim metodologii i próbie, ale wyniki nie spadają poniżej 5 dziennie. Z kolei wg szacunków średnia w Europie wynosi 10 godzin, a w USA aż 13.
Skąd takie liczby? Praca w pozycji siedzącej, dojazd do i z pracy, niekiedy w godzinnych korkach. Odpoczynek – również w pozycji siedzącej. Dodatkowym wyzwaniem dla organizmu jest też to w jaki sposób siedzimy. Coraz częściej wygięci, wpatrując się w smartfona. Jak dołożyć do tego codzienną porcję stresu to na efekty nie trzeba długo czekać. Ciało jest napięte, pojawiają się zwyrodnienia, niegdyś charakterystyczne dla ludzi w wieku starczym.
To nie masaż
Zablokowanie energii, które zgromadziło się w ciele skutkuje niepokojem, obniżeniem nastroju, a przede wszystkim bólem. Jeżeli nie mamy wpływu na czynniki wprowadzające nas w ten stan (aktywność ruchowa, uprawianie sportu) na pomoc przychodzi fizjoterapeuta, który zajmuje się redukowaniem różnego pochodzenia bólu. Korzystając z odpowiednio dopracowanych technik i ćwiczeń przywraca nasze ciało do prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli odczuwamy m.in. dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym, mamy naciągnięty mięsień, czujemy napięcie w okolicach szyi czy też mamy naciągnięte stawy u fizjoterapeuty znajdziemy pomoc.
Fizjoterapia to najprężniej i najszybciej rozwijająca się dziedzina medycyny. Nie można mylić jej z masażem, chociaż też jest oparta na metodach leczenia środkami naturalnymi. To metody i techniki leczenia, rehabilitacji oraz profilaktyki, które wykorzystują różne formy fizycznej energii będącej w środowisku człowieka i przy pomocy bodźców przywracają stan równowagi. Może być samodzielną metodą leczenia lub stanowić uzupełnienie w farmakologii. Najczęściej stosowana jest w schorzeniach neurologicznych, układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, układu sercowo-naczyniowego czy układu oddechowego.
Po urazach i w profilaktyce
Do gabinetów najczęściej zgłaszają się osoby, które przebyły uraz czaszkowo-mózgowy lub wielonarządowy, uszkodzili staw lub złamali kość. Pojawiają się też osoby ze stwierdzoną osteoporozą lub zmianami zwyrodnieniowymi, chorujący na schorzenia przewlekłe typu SM, SLA, Mpd oraz astmę, osoby odczuwające ból kręgosłupa lub stawów obwodowych oraz pacjenci po udarze mózgu i z urazem rdzenia kręgowego. Niektórzy fizjoterapię stosują profilaktycznie. W starzejących się społeczeństwach wysoko funkcjonujących to nieodzowny element poprawiający sprawność naszego ciała.
W wyborze fizjoterapeuty ważne, by korzystać z usług wykwalifikowanych specjalistów, którzy ciągle się dokształcają, by znaleźć naszemu ciału drogę do tego by się uzdrawiało. Najważniejsze, by nie zapominać o codziennej aktywności fizycznej, najlepiej codziennej porcji ćwiczeń rozciągających nasze mięsnie. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko kontuzji i urazów.