Technologia dla wszystkich powinna być tworzona przez wszystkich

O programach i staraniach Intela o włączenie wszystkich do procesu tworzenia technologii mówią Bartosz Ciepluch, Vice President, DCAI & NEX Poland General Manager w polskim oddziale giganta technologicznego oraz Irina Ledyaeva, Poland Public Affairs Lead.

Skąd pomysł na program „Nowe Technologie dla dziewczyn”?

Bartosz Ciepluch: Podstawowym powodem jest niedostateczna reprezentacja kobiet w branży IT. Jednak niemożliwym jest zmienienie struktury zatrudnienia tylko poprzez zachęcanie kobiet do przebranżawiania się, a tak wygląda to obecnie w wielu wypadkach. Z ostatniego raportu “Kobiety na Politechnikach” wynika, że choć 58% studentów wszystkich uczelni to kobiety, to na kierunkach informatycznych ta liczba topnieje aż do 16% . I to właśnie tutaj leży problem.

Irina Ledayeva: Wiele dziewczyn nie wybiera kierunków ścisłych, bo te postrzegane są jako „typowo męskie”. W ten sposób już na starcie tracimy wiele zdolnych, młodych umysłów. Gdy rozpoczynaliśmy program „Nowe technologie dla dziewczyn” 7 lat temu był to pierwszy w Polsce program stypendialny tego typu dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną. Teraz jest już więcej tego typu programów, a my w tym roku mieliśmy niemal 800 zgłoszeń. To pokazuje, że kobiet z chęcią do rozwoju talentu w świecie nowych technologii nie brakuje.

Kto może wziąć udział w programie?

BC: Program jest kierowany do maturzystek i studentek kierunków ścisłych. W ramach programu, co roku 25 dziewczyn ma szansę otrzymać stypendia pieniężne, ale co ważniejsze, także indywidualną opiekę mentora pracującego w Intelu, który wprowadzi je w świat nowych technologii.

W tym roku ogłosiliście także oddzielną odsłonę tego konkursu skierowaną do dziewczyn z Ukrainy.

IL: W tym roku, w ramach tej dodatkowej edycji, beneficjentkami programu stypendialnego zostanie aż 50 studentek z Ukrainy. Dziewczyny otrzymają stypendia w wysokości 2 tys. zł przez 10 miesięcy, czyli całą długość trwania roku akademickiego. Jest to szczególnie ważne dla osób, które potrzebują obecnie dodatkowe wsparcia. Dodatkowo będą miały okazję skorzystać z mentoringu, który wprowadzi je w świat polskiego IT oraz pomoże wypracować strategię w budowaniu przyszłej kariery. Ważnym elementem jest to że mentorkami w tym programie są stypendystki, które otrzymały stypendium „Nowe Technologie Dla Dziewczyn” w poprzednich latach. Ponadto stypendystki będą uczestniczyć w warsztatach, które pozwolą im rozwinąć wiedzę techniczną i softskillową.

BC: Są to bardzo zdolne osoby, którym chcemy pomóc się rozwijać, niezależnie od tego, czy będą kontynuowały kariery w Polsce, czy już w wolnej od wojny Ukrainie.

Z tych samych powodów co „Nowe technologie dla dziewczyn” zainicjowaliście działania skierowane do najmłodszych? Pytam o książkę „Bajki Zaktualizowane” i kampanię „Intel aktualizuje bajki” prowadzoną w przedszkolach.

BC: „Bajki Zaktualizowane” to książka, gdzie klasyczne opowieści jak Kopciuszek, Roszpunka czy Jaś i Małgosia przepisane są w taki sposób, aby zapoznać dzieci ze światem nowych technologii i co ważniejsze, przeciwdziałać stereotypom. Sam, jako ojciec 3 córek, wiem, jak ważne jest to, aby zapoznawać je z bohaterkami, które są zdolne i asertywne. Chcemy świata wolnego od stereotypów. Aby każdy mógł poczuć, że może się rozwijać w dziedzinie, która mu się najbardziej podoba – nowe technologie nie mają płci.

IL: Książka jest też częścią lekcji pilotażowych, które wraz z Fundacją IT Girls prowadzimy w warszawskich i gdańskich przedszkolach wraz z Fundacją IT Girls. Zgłosiło się do nas już ponad 400 przedszkoli, co pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu edukacje. Na dedykowanej stronie umieściliśmy bajki do pobrania jak i materiały skierowane do rodziców i pedagogów, które pomogą rozmawiać z dziećmi o nowych technologiach [https://itgirls.org.pl/intel-aktualizuje-bajki/]. Nasze działania zachęcają i wspierają kobiety do rozwijania pasji w świecie nowych technologii na każdym poziomie edukacji. Mówimy często: „od przedszkola do Intela”.

Pewnie dzięki takim kampaniom coraz więcej kobiet w przyszłości będzie brać udział w Women in Tech Summit. Tam też mocno się angażujecie?

BC: Od lat współpracujemy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy i tworzymy programy, które wzmacniają i inspirują kobiety w świecie IT. Women in Tech Summit był pokłosiem zainicjowanego przez Intela konsorcjum firm, które w 2017 roku stworzyły program IT for SHE. Od lat jesteśmy strategicznym partnerem i wspólnie inspirujemy do działań, które mają na celu zachęcić kobiety do częstszego wybierania kierunków informatycznych na uczelniach.

Zapytam o jeszcze jeden program jaki Intel już od lat prowadzi na całym świecie. To Al for Youth, którego celem jest wsparcie edukacji w szkołach średnich. Zainicjowaliście go też w Polsce. Z jakim skutkiem?

BC: AI for Youth to program rozbudowanych kursów z zakresu sztucznej inteligencji. Ma on przygotować dzisiejszą młodzież na pracę z tą technologią, która znajdzie swoje zastosowanie w niemal wszystkich gałęziach gospodarki. Już teraz istnieje zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry gotowe do wdrażania technologii. To pionierskie działanie. Polska była pierwszym krajem w Europie i jedynym z pierwszych trzech na świecie, który przystąpił do programu Intela w 2019 roku. Obecnie w projekt zaangażowało się Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a częścią programu jest 120 liceów i techników. Jednocześnie liczymy na wprowadzenie nauczania o sztucznej inteligencji do oficjalnej podstawy programowej. To pozwoliło by Polsce stanąć na czele cyfrowej rewolucji.

IL: W laboratoriach badawczo - rozwojowych naszego kampusu codziennie pracujemy nad rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji, które usprawniają technologie, z których korzystamy na co dzień. Wspomagają one m.in. bezpieczeństwo przechowywania danych, usprawniają jakość dźwięku, poprawiają płynność działania serwisów VOD i pomagają udoskonalać technologię streamingu gier.

W tegorocznym badaniu Diversity IN Check 2022 przygotowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu znalazło się 38 firm i organizacji. Wyróżniono podmioty najbardziej zaawansowane w zarządzaniu różnorodnością, dbaniu o inkluzję i dążeniu do spójności społecznej. Wśród nich znalazł Intel. Co zadecydowało?

BC: Różnorodność i indywidualne cechy są niezwykle ważne, ponieważ dzięki nim na co dzień możemy korzystać z wielu perspektyw. Staramy się, by pracownik czuł się w Intelu dobrze i mógł być sobą. Cieszymy się, że nasze starania zostały docenione, ale chcielibyśmy, aby nasze praktyki stały się normą na polskim rynku nowych technologii.

IL: Oprócz naszych programów, zachęcających kobiety do branży nowych technologii, corocznie odbywa się również audyt równości płac. W Intelu w Polsce wspierane jest rodzicielstwo. Pracownicy korzystający z urlopów macierzyńskich otrzymują liczne bonusy, z urlopów tacierzyńskich dodatkowe dni wolne. Ponadto, w firmie aktywnie działają też stowarzyszenia pracownicze mające na celu integracje i wsparcie zróżnicowanych grup osób. Dzięki temu każdy może znaleźć swoje miejsce. To ważne, bo wciąż się dynamicznie rozwijamy.

  • Użytkownikami technologii są w takim samym stopniu kobiety i mężczyźni. Technologia nie ma płci. Niestety obecnie to w większości mężczyźni pracują przy jej tworzeniu. W tej chwili kobiety stanowią zaledwie 15,5% wszystkich zatrudnionych w polskich firmach IT, wynika z danych Eurostatu. Aby jak najlepiej dostosować produkty do odbiorców musimy to zmienić.
  • Intel w swoim Centrum Badawczo Rozwojowym w Gdańsku – największym tego typu kompleksie Intela w Europie – zatrudnia ponad 3,5 tys. pracowników stałych i kontraktowych.
  • Firma przykłada dużą wagę do tego, aby włączać wszystkie grupy do procesu tworzenia technologii.