Beton z marmurem

Niesztampowa elegancja

Projekt: PURA design

Karolina Chęcińska

Czy surowy beton można połączyć z eleganckim marmurem? Ten projekt jest na to doskonałym dowodem. W domu pod Gdańskiem w takim połączeniu idealnie odnajduje się małżeństwo z dwójką dzieci. Z pozoru skrajne materiały – czarne, metalowe wykończenia mebli, betonowy tynk zestawione z marmurem oraz pastelowymi detalami, stworzyły coś niezwykle spójnego.

Beton i marmur to dwa główne materiały, które tworzą dom pod Gdańskiem. Oba mają uniwersalny wygląd, sprawdzają się w nowoczesnej, klasycznej lub loftowej odsłonie oraz wnoszą do wnętrza powiew elegancji. Jednak rzadko zdarza się, by razem dominowały w jednym wnętrzu. Skąd wziął się pomysł na tak nietypowe połączenie?

- Na pierwszym spotkaniu klienci pokazali mi przykładowe realizacje i materiały, które im się podobają. Wśród inspiracji było wiele zdjęć przedstawiających wnętrza w stylu industrialnym, a z drugiej strony pojawiały się przestrzenie bardziej eleganckie z elementami marmurowymi. Szybko padło pytanie od strony klientów: „Czy beton można połączyć z marmurem?”… Po chwili zastanowienia, stwierdziłam: „A czy ktoś powiedział, że nie można?” – opowiada Maria Nielubszyc, architektka z pracowni PURA design.

W efekcie powstała elegancka przestrzeń, w której elementy industrialne takie jak czarne, metalowe wykończenia w meblach czy płytki z betonowym wzorem, łączą się z marmurem. Natomiast stonowane kolory i szarości przełamane są delikatnymi pastelowymi odcieniami. Taka mieszanka nienachalnie przeplata się dosłownie przez cały dom.

W salonie przy kominku znajduje się wygodna przestrzeń wypoczynkowa dla całej rodziny. Główny akcent kolorystyczny stanowi tu obraz „Gra” autorstwa Katarzyny Środowskiej z gdańskiej Galerii Sztuki Glaza Expo Design. Tłem dla całej aranżacji są ściany w betonowym tynku dekoracyjnym. Przestrzeń salonu dopełniają dodatki ze sklepu Lumann Design, czyli koralowy wazon i filiżanki polskiej marki Modus Design.

Z kolei w aneksie zaprojektowano wyspę kuchenną z elementami wykonanymi z konglomeratu w marmurowy wzór. Nad wyspą zawisła metalowa konstrukcja z czarnych profili, w którą został wbudowany okap. Można przechowywać na niej zioła i przyprawy, które są zawsze pod ręką podczas gotowania. Kuchnia jest utrzymana w białej kolorystyce połączonej z delikatnym niebieskim odcieniem. Kontrastujące czarne dodatki takie jak uchwyty, bateria kuchenna czy ciekawa lampa marki Step Into Design sprawiają, że przestrzeń nabiera jeszcze większej wyrazistości.

Kwintesencją połączenia marmuru i betonu jest łazienka z wanną. To pozornie kontrowersyjne połączenie okazało się doskonale do siebie pasować, a przysłowiową „wisienką na torcie” jest szafka umywalkowa w niewinnym pastelowym, różowym kolorze.

- Myślę, że udało mi się uzyskać nietuzinkowy projekt, właśnie poprzez takie kontrastujące ze sobą zestawienia. Życzę sobie jeszcze więcej takich odważnych klientów, z którymi będę mogła realizować kolejne wyzwania projektowe – podsumowuje Maria Nielubszyc.