Pod koniec kwietnia Gdański Teatr Szekspirowski zainicjował otwarcie niezwykłej biblioteki, która powstała dokładnie w historycznym miejscu XVII wiecznej Szkoły Fechtunku. Szkoła ta pełniła rolę pierwszego, znanego teatru w Polsce. Podczas wydarzenia odbyła się również promocja ostatniej książki zmarłego w zeszłym roku prof. Jerzego Limona „Szekspir - siedem grzechów głównych”. Impreza miała miejsce 23 kwietnia – w dniu, w którym William Szekspir skończyłby 485 lat.

Biblioteka dostępna dla wszystkich od końca kwietnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim to unikatowy księgozbiór i zbiór artefaktów związanych z profesorem Jerzym Limonem. Znajdziemy w niej takie działy jak: kultura renesansu, kultura Wysp Brytyjskich, humanistyka, historia, filozofia, teoria teatru i sztuk performatywnych, językoznawstwo, literaturoznawstwo, sztuka i architektura, teoria sztuki, kultura audiowizualna, dramat, poezja i proza, a także Gdańsk i Pomorze. W sumie zbiór liczy około 3200 woluminów, w tym przede wszystkim pozycje polsko i anglojęzyczne, ale są też książki w języku niemieckim, rosyjskim czy

greckim.

Przestrzeń biblioteki wyróżniają historyczne belki, znalezione w tym miejscu przez archeologów z pochodzącej z XVII-wiecznej Szkoły Fechtunku. Za projekt wnętrza odpowiadają Tomasz Krupiński oraz Mikołaj Żejmo.

Księgozbiór, latami zbierany przez profesora Jerzego Limona, jest darem Justyny Marcinkiewicz-Limon, wdowy po założycielu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, a biblioteka ufundowana została przez Amerykańskie Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense i jego przewodniczącego, Charlesa Krausego – filantropa, znanego amerykańskiego dziennikarza, właściciela galerii sztuki Charles Krause/Reporting Fine Art w Waszyngtonie.

Ze względu na cenną zawartość, zbiory przeglądać można tylko na miejscu, a biblioteka czynna jest od wtorku do czwartku w godzinach 14:00-18:00.

Otwarcie biblioteki stało się również pretekstem do promocji najnowszej książki prof. Jerzego Limona „Szekspir - siedem grzechów głównych”. Jest ona bogato ilustrowanym, wnikliwym esejem, pokazującym, że grzech stanowi siłę napędową wszystkich głównych postaci szekspirowskich, zarówno w komediach, jak i tragediach. Profesor wyselekcjonował fragmenty dramatów, w których obecność grzechów głównych jest bardzo wyraźna i zestawił je z ikonografią epoki, głównie niderlandzką.

Profesor Jerzy Limon był pomysłodawcą, inicjatorem i wieloletnim dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Festiwalu Szekspirowskiego, a także założycielem Fundacji Theatrum Gedanense. Anglista, szekspirolog, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, profesor nauk humanistycznych, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, odznaczony przez Królową Elżbietę II Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu Oficera (OBE), za zasługi dla polsko-brytyjskiej współpracy kulturalnej. Od lat współpracował również z magazynem „Prestiż”, publikując na jego łamach felietony.