Czerwiec wita nas pierwszymi letnimi promieniami słońca. A my witamy Was kolejnymi ciekawymi wydaniami, jeszcze ciepłymi, bo prosto z drukarni! Na początek obyczajówka ze szczytnym celem pomocy Ukrainie, następnie trochę o historii dawnej – gdańskiej i angielskiej, a na koniec coś dla ukojenia emocji. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Dom z witrażem

Autor: Żanna Słoniowska

Wydawnictwo: Znak

Wspominamy o tej książce, bo warto mieć ją w swojej biblioteczce. Nie tylko ze względu na treść, ale także dlatego, że dochód ze sprzedaży tej pozycji wydawnictwo przekaże na pomoc humanitarną dla Ukrainy. A o czym opowiada historia? Jest rok 1988. We lwowskiej kamienicy mieszkają cztery pokolenia kobiet – prababka, babka, matka i córka. Każda z nich jest pokaleczona przez życie oraz doświadczona przez wojnę. Żyją w świecie bez mężczyzn. Aż do pewnego dnia, kiedy śmierć zabiera wnuczkę, a jej ciało zostaje przyniesione zawinięte w niebiesko-żółtą do domu prababki. Najgorsze już się stało, jednak to dopiero początek całej historii rodziny…

Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920- 1939)

Autor: Jan Daniluk

Wydawnictwo: Marpress

 

Książka ta to opowieść o mieście, którego już nie ma. Jednak jego historia ciągle żyje swoją legendą. Autor stara się przedstawić jak wyglądała codzienność gdańszczan i gdańszczanek ówczesnych lat, a było z czego wybierać. Gdańsk nie jawił się jako zwykłe, spokojne miasto. Tętniło życiem i działo się wiele – rozkwitały i upadały biznesy, turystyka rosła w siłę, organizowano kluby i organizacje sportowe, a także wiele prestiżowych zabaw. Tutaj też powstawały, jako jeden z pierwszych, stacje radiowe, lotnisko, centra handlowe. Warto również wspomnieć o wydarzeniach, które zapadały w pamięć – jak światowy Kongres Esperantystów czy przelot Grafa Zeppelina.

Szekspir. Siedem grzechów głównych (z zarazą w tle)

Autor: Jerzy Limon

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

 

Niedawno ukazała się pierwsza pośmiertna publikacja Jerzego Limona, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, a przede wszystkim wybitnego humanisty. Książka ta to niezwykle źródło informacji o świecie i epokach, która przeminęły dawno temu. Mowa o renesansie i baroku – podstawach kultury miejskiej. To w jej ramach tworzył William Szekspir, jeden z najwybitniejszych angielskich dramaturgów. Jerzy Limon podąża za śladami autora, pozostawionymi w jego dziełach. Szuka tam grzechów, które są siłą napędową wszystkich postaci. Wszystko zostało zestawione z ikonografią epoki. Jednak nie zasadza się to na ilustrowaniu, a na pokazywaniu wspólnej wrażliwości, jaka rządziła w tamtych czasach.

Emocje zadbane i masz wyje**ne. O trudnej sztuce radzenia sobie z uczuciami

Autor: Katarzyna Czyż

Wydawnictwo: Onepress

 

Emocje kierują wszystkimi ludźmi. Jednak każdy z nas poddaje im się w innym stopniu. We współczesnym świecie coraz częściej jednak nie radzimy sobie z nimi. Nie umiemy ich nazwać, przetrawić czy poradzić sobie. Zaczynają nami rządzić i rujnować życie lub kontakty międzyludzkie. Na pomoc przychodzi książka Katarzyny Czyż, która stara się pomóc w rozwiązywaniu problemów z uczuciami. Jak o nie zadbać? Co zrobić, żeby nami nie rządziły? Jak zrozumieć siebie? Jak zrozumieć innych? Autorka w przystępny sposób odpowiada na te pytania, byśmy my mogli potem swobodnie żyć i mieć święty spokój. I nie przejmować się tylko negatywami, ale skupić się także na tym, co dobre.