Kamień we wnętrzu

To inwestycja, która się opłaca

Halina Konopka

Kwarcyt naturalny Patagonia.  Projekt JMW Architekci

Kamienne blaty, parapety, podłogi czy pokrycia ścian zachwycają niepowtarzalną urodą. Ale zalet mają znacznie więcej! Ich wyjątkowa trwałość oznacza bezproblemowe użytkowanie przez lata oraz podnosi wartość nieruchomości. To procentuje i przy sprzedaży, i przy wynajmie, a na co dzień oferuje wyższy komfort życia.

Kamienie naturalne w polskich wnętrzach pojawiają się coraz częściej. Mimo to wiele osób obawia się po nie sięgać ze względu na cenę. Czy słusznie? Nie – te wyjątkowe materiały dostępne są w wielu przedziałach cenowych, nie tylko ekskluzywnych. Koszt zależy m.in. od gatunku, formatu płyty i jej grubości. Dużą rolę oczywiście odgrywa też skala przedsięwzięcia – granitowe blaty do kuchni nie wyniosą tyle, ile marmurowa posadzka do rozległego salonu.

- Jak w przypadku każdego materiału, o kamieniu warto myśleć jednak szerzej niż tylko w kontekście ceny zakupu – mówi Karolina Sordyl z Interstone, firmy zajmującej się importem kamieni naturalnych od ponad 20 lat. - Wielkie znaczenie ma jego trwałość, liczona w stuleciach. Ważną zaletą jest też możliwość renowacji. Podczas gdy wiele tanich materiałów po kilku latach funkcjonowania nadaje się wyłącznie do wymiany, co oznacza cykliczne wydatki – montaż kamienia staje się autentyczną inwestycją – informuje ekspertka. Daje wnętrzu klasę, poprawia komfort życia mieszkańców, a zarazem podnosi wartość nieruchomości. Docenią to i kupcy, i najemcy.

Zyski liczy się jednak nie tylko w pieniądzach. Warto więc przypomnieć, że każdy kamień naturalny jest materiałem ekologicznym i bezpiecznym dla zdrowia. Cenimy też swój czas i wygodę – zaś granity, kwarcyty, marmury, a nawet onyksy czy agaty nie wymagają angażującej pielęgnacji. Należy jedynie dopilnować odpowiedniej impregnacji przy montażu, a do utrzymania ich w idealnym stanie na co dzień wystarcza zwykle wilgotna ściereczka.

Ale jak wybrać rodzaj, wzór i format kamienia, który najlepiej sprawdzi się w holu, salonie, kuchni czy łazience? Rozwiązanie do każdego projektu i na każdą kieszeń podsuną profesjonalni doradcy w showroomach i oddziałach marki Interstone, która sprowadza kamienie naturalne z najbardziej odległych zakątków świata i wprowadza je do polskich wnętrz. Na architektów oraz klientów indywidualnych przedstawiciele firmy czekają w oddziale Gdańsk (Roszkowo), a także w Chrzanowie, Mszczonowie, Poznaniu, Stargardzie, Warszawie i Wrocławiu.

Szczegóły na www.interstone.pl.