W medycynie estetycznej jest popularny niczym Madonna w popkulturze, nie bez powodu jest nazywany „eliksirem młodości”, a jego zastosowanie jest tak szerokie, że wykracza daleko poza medycynę estetyczną. Co to takiego? To substancja, która znajduje się w ciele każdej z nas, czyli kwas hialuronowy!

Gdy słyszymy słowo „kwas” to najczęściej zastanawiamy się z jakimi skutkami ubocznymi wiąże się jego użycie. Nie dotyczy to jednak kwasu hialuronowego, który jest jednym z najlepszych sposobów na przywrócenie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry, jej wygładzenia i wyraźnego odmłodzenia. Co najważniejsze, kwas ten występuje naturalnie w skórze, dlatego nie należy bać się zabiegów z jego wykorzystaniem.

Sama natura

Z chemicznego punktu widzenia kwas hialuronowy nie jest rodzajem kwasu, a wielocukru i występuje w postaci przezroczystej cieczy, która w konsystencji przypomina żel. W takiej formie od dawna stosowany jest w medycynie i kosmetologii. Głównie można go znaleźć pod postacią hialuronianiu sodu. Niestety, wraz z wiekiem, od 25. roku życia, jego ilość stopniowo maleje, co powoduje, że skóra staje się bardziej wiotka, sucha i wrażliwa na czynniki zewnętrzne.

Jego rola w organizmie jest bardzo istotna. Przede wszystkim ma niezwykłe właściwości higroskopijne. W środowisku wodnym jego cząsteczki mogą zwiększać swoją objętość 1000-krotnie, a jedna cząsteczka HA jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody! Można więc powiedzieć, że działa jak gąbka – wiążąc wilgoć w skórze właściwej. Dodatkowo przy urazach wzmacnia on gojenie się oraz uniemożliwia infekcje, a dodatkowo sprzyja rozwijaniu się odpowiedniego środowiska leczniczego.

Szerokie zastosowanie

Kwas hialuronowy działa niezwykle łagodnie, dlatego może być bezpiecznie stosowany nawet do bardzo wrażliwej skóry. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kwasu hialuronowego, ale tylko jeden z nich wykorzystywany jest do wypełniania zmarszczek w obrębie bruzd nosowo-wargowych czy „lwiej zmarszczki”. Modeluje się nim także kontury twarzy czy leczy wiotkości skóry. Bardzo często jest także używany do poprawienia objętości warg – dzięki nim wyglądają one na pełniejsze, zdrowsze oraz dobrze nawilżone. Przydatny jest również w leczeniu blizn, oparzeń oraz innych urazów, bo przyspiesza ich gojenie. Co ważne, wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest procedurą nieinwazyjną, co skraca czas rekonwalescencji, a jego wstrzykiwanie daje natychmiastowe rezultaty i pozwala na radość z młodego wyglądu. Jego jedynym mankamentem jest to, że efekty zabiegu znikają po pewnym czasie.

Nie tylko badania, ale też opinie o kwasie hialuronowym sugerują, że jest to świetny sposób na zachowanie młodości. Dlatego warto decydować się na leczenie kwasem czy używanie go w ramach medycyny estetycznej. Jest całkowicie bezpieczny, jednak warto pamiętać, żeby wszystkie zabiegi wykonywać u wykwalifikowanego specjalisty-lekarza, który najpierw przeprowadzi odpowiedni wywiad, a następnie przygotuje odpowiednie leczenie. Przedstawiamy kilka wybranych miejsc, gdzie warto udać się, by skorzystać bogatej oferty zabiegów, do których używany jest kwas hialuronowy.

Polecane miejsca:

Babiana Kosmetologia Genokosmetyka

ul. Hynka 6/9, Gdańsk Zaspa

Diamond Clinic

ul. Jana Heweliusza 22, Gdańsk

Bella Clinica

al. Rzeczypospolitej 4/151, Gdańsk

Gdańska Klinika Urody

ul. Stara Stocznia 2/2, Gdańsk