Spokojne, delikatne kadry, jednocześnie emanujące męską siłą, a wszystko zamknięte w trzydziestu czarno - białych fotografiach. Taki jest właśnie pierwszy autorski album fotografa Wojciecha Jachyry, który na przekór tysiącom zdjęć ukazujących piękno kobiet postanowił pokazać fascynującą urodę mężczyzn.

Panie to płeć piękna, a mężczyźni brzydsza – to hasło towarzyszy nam od wieków. Jednak zupełnie inną perspektywę postanowił zaserwować nam Wojciech Jachyra, fotograf, który w swoim debiutanckim albumie „Boys” bezkompromisowo przełamuje stereotyp płci „brzydkiej”. Cel był prosty: ukazać piękno męskiego ciała, ulotność chwili i delikatność w fotografii komercyjnej.

- Myśl o zebraniu wybranych zdjęć i połączeniu ich w publikację książkową, zakiełkowała w moim umyśle w Warszawie, po wernisażu wystawy „Człowiek. Portret. Moda”. Od tego czasu minęło pięć lat. Tamten projekt był różnorodny i bardzo kolorowy, natomiast w tym zapragnąłem zebrać fotografie czarno - białe – podkreśla Wojciech Jachyra, autor albumu. - Sam plan, wybór zdjęć, projekt szaty graficznej zajął sporo czasu. Dodatkowo pandemia pokrzyżowała czas wydania albumu, który miał nastąpić dużo wcześniej. Dziś wiem, że dobrze się stało. Miałem czas na dopracowanie każdego szczegółu, tak żebym poczuł, że książka jest ukończona – podkreśla.

Album jest zbiorem czarno - białych fotografii i zawiera efekty pracy z modelami z najlepszych polskich agencji. Widać tu duże nawiązanie do antycznych rzeźb i sztuki renesansu. Warto zaznaczyć, że w całym projekcie obecny jest także trójmiejski pierwiastek, ponieważ album częściowo powstał właśnie w Trójmieście. Pozostałe zdjęcia zostały wykonane w Warszawie. Album ukazał się nakładem wydawnictwa Anagram i można zakupić go na stronie wydawnictwa oraz w księgarni Sztuka Wyboru w Gdańsku.

Wojciech Jachyra

Rocznik 87. Urodził się w Kolbuszowej w województwie podkarpackim. Fotograf mody, pasjonat sztuki i filmu. Regularnie publikuje swoje prace w polskich i zagranicznych magazynach. Przez ostatnie lata był związany z Warszawą i Gdańskiem - pracował między innymi jako fotograf dla marek Reserved i Mohito w firmie LPP. Tworzy autorskie projekty fotograficzne i sesje mody. Dwa lata temu na stałe zamieszkał w Londynie. Tam tworzy kolejne sesje zdjęciowe z największymi agencjami modelingowymi. Jego autorytetami i inspiracjami do tworzenia są silne osobowości świata sztuki, fotografii i show-biznesu takie jak: Kylie Minogue, Paolo Roversi, Tony Viramontes czy Alexi Lubomirski.