Blisko 20 terenów przyrodniczych rozsianych po całej Polsce chce zrewitalizować do 2030 roku Trefl w ramach wielkiego programu „Zielona Strona Trefla”. Pierwszym celem jest kaszubska gmina Lipusz. Pracownicy gdyńskiej firmy posadzili już tam 35 tysięcy sadzonek lasów, a w tym roku odbudują szlak edukacyjny.

Wielkie sadzenie odbyło się wiosną 2021 roku. Miejsce nie było przypadkowe. Właśnie w Lipuszu, w 2017 roku gwałtowna nawałnica zniszczyła ogromne połacie lasów. Akcja Trefla skupiła się na terenie oznaczonym jako 13d Nadleśnictwa Lipusz.

- Oddział leśny 130 D ma powierzchnię 13 hektarów, z czego większość, bo aż 67%, czyli prawie 9 ha zostało zupełnie zniszczone przez nawałnicę z 11 na 12 sierpnia 2017 roku – mówi Jan Kowalke z Nadleśnictwa Lipusz. – Już w 2018 roku nadleśnictwo przystąpiło do usuwania połamanych drzew, w 2020 roku przygotowano glebę do odnowienia, by w 2021 roku na wiosnę wspólnie z firmą Trefl zacząć odnawianie lasu.

W sumie na 3,5 hektarach pracownicy Trefla posadzili 35 tysięcy sadzonek.

- Na tej pozycji sadzimy takie gatunki jak sosna, brzoza, świerk, a także gatunki domieszkowe jak lipa, jabłoń, grusza oraz jarząb. Odbudowany las już za 60 lat będzie produkować tlen, który zaspokoi zapotrzebowanie 22 tysięcy ludzi – podsumowuje Jan Kowalke.

Wiaty, tablice i terenowa gra

Widząc duże zaangażowanie pracowników i wymierne korzyści dla środowiska i otoczenia, w tym roku Trefl poszedł o krok dalej i w ramach programu powołał do życia długofalowy, wieloletni projekt Zielona Polana Trefla, w ramach którego sukcesywnie będzie rewitalizował zniszczone tereny przyrodnicze, przywracając je lokalnym mieszkańcom i turystom. W ramach projektu do 2030 roku Trefl planuje zrewitalizować blisko 20 terenów przyrodniczych na terenie całej Polski.

Pierwszy rewitalizowany teren to przyrodniczo-dydaktyczny szlak edukacyjny, znajdujący się na pętli Matki Tuszkowskiej w Nadleśnictwie Lipusz. Teren znany jest m.in. z odbywającego się tam corocznego biegu kaszubskiego. Szlak, podobnie jak odbudowany w 2021 roku fragment lasu, został zniszczony przez nawałnicę.

W ramach rewitalizacji na szlaku staną dwie interaktywne leśne wiaty edukacyjne, elementy służące zabawom ruchowym dla dzieci, jak np. zestaw małego alpinisty. Największą atrakcją będą ulokowane wzdłuż trasy drewniane tablice edukacyjne, na których nie tylko będzie można znaleźć informacje o okolicznej przyrodzie, ale także zagrać w specjalnie przygotowaną przez Trefla grę terenową. Projekt rewitalizacji szlaku powstaje we współpracy z Nadleśnictwem Lipusz, a uroczyste otwarcie szlaku planowane jest 4 czerwca 2022 roku.

Segregacja i oszczędność

- Wszyscy jesteśmy coraz bardziej świadomi jak ważne jest otaczające środowisko, wszyscy podejmujemy działania żeby segregować śmieci, żeby myśleć o tym przy zakupach produktów. Ale również ważne jest to, by firmy takie jak Trefl przyczyniły się do tego, by o nasze środowisko nie tylko dbać, ale pokazywać w praktyce jak ono jest ważne. Dlatego powołaliśmy do życia program Zielona Strefa Trefla, który ma połączyć wszystkie aktywności na rzecz ochrony środowiska oraz wspierania postaw proedukacyjnych, które realizuje cała Grupa Trefl – tak Jacek Behnke, prezes Trefl SA opisuje ideę jaka przyświeca akcjom.

Bardzo wiele działań proekologicznych podejmowanych jest też na terenie samej firmy. W ramach Zielonej Strony Trefla zamontowano drewniane tabliczki (wykonane z odpadów) zachęcające pracowników do oszczędzania wody, prądu i segregacji śmieci. Co ciekawe, tabliczki są w dwóch językach, polskim i kaszubskim, co nie dziwi biorąc pod uwagę wieloletnią działalność Trefla na rzecz Kaszub.

- Inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, a sami pracownicy przyznają, że odkąd widzą komunikaty, starają się przywiązywać większą wagę do takich prozaicznych rzeczy, jak gaszenie po sobie światła, wkładanie naczyń do zmywarki, czy segregacja śmieci – zaznacza Małgorzata Urbańska, Corporate Marketing Manager.

Puzzle z certyfikatem FSC

Również produkty Trefla od lat są mocno proekologiczne gdyż w większości wykonane są w tekstury, w tym w dużej mierze z materiałów z recyclingu. Firma posiada także specjalny certyfikat Forest Stewardship Council® (FSC®), który promuje poprawne przyrodniczo, korzystne społecznie oraz opłacalne ekonomicznie gospodarowanie zasobami leśnymi świata. W świecie niezliczonych certyfikatów bardzo ważną rzeczą jest ich wiarygodność. Ideą FSC jest to, by każdy podmiot, który przejmuje własność nad produktami certyfikowanymi FSC, posiadał również własny certyfikat, a dzięki temu regularnie podlegał audytom prowadzonym przez niezależne firmy zewnętrzne akredytowane przez FSC. W ten sposób buduje się wiarygodność całego systemu FSC. Każdy posiadacz certyfikatu ma swój unikalny numer, którym posługuje się np. na fakturach sprzedaży, a każdy etap produkcji jest weryfikowany. Trefl posiada certyfikat FSC już od 2013 roku i chce sukcesywnie zwiększać swoją ofertę o produkty wykonane w 100% z tektury FSC i bez plastiku