Idzie luty, podkuj buty! Jednak my nie zamierzamy, bo wolimy… czytać książki. Tegoroczna zima obfituje nie tylko w pochmurne dni, ale także w ciekawą literaturę. Tradycyjnie w zestawieniu nowości wydawniczych zadbaliśmy o lektury, które z pewnością przysporzą wam dużo emocji. Jest trochę obyczajówki z mocnym i mrocznym zacięciem, coś ciepłego o przyjaźni oraz zimowy nastrój prosto z Laponii.

Niepokorna nieskromna Krystyna Skarbek

Autor: Monika Koszewska

Wydawnictwo: I.D. Media Agencja

Wydawniczo-PromocyjnaKsiążka i historia, którą napisało samo życie. Krystyna Skarbek, tytułowa bohaterka, to kobieta niezłomna i wrażliwa, która postanowiła przeciwstawić się mężczyznom i ich zasadom, jakie były prawie 100 lat temu. Już jako młoda dziewczyna była niepokorna i sprawiała problemy – akcja powieści zaczyna się właśnie od takiego wybryku, kiedy to Krystyna podpala szaty liturgiczne w żeńskim gimnazjum. Jednak rodzice już byli przyzwyczajeni, że nie dadzą rady uspokoić córki. Im starsza była, tym mniej rozrabiała, a stawała się odpowiedzialna – musiała w końcu utrzymać całą rodzinę. Dopiero wojna zmusiła ja do tego, by zostać tajemniczą kurierką na usługach państw.

Sanatorium

Autor: Marek Konarski

Wydawnictwo: Novae Res

Powieść młodzieżowa, która daje nadzieję na to, że w życiu liczy się przyjaźń. Tak jak w przypadku – Krążka, Bastiego i Micha – trzech kumpli z gdyńskiego boiska. Spędzają ze sobą każdy wolny czas, tym bardziej że wakacje właśnie się rozpoczęły. Łączy ich pasja i braterska więź, która zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec Krążka zaczyna chorować, a jedynym rozwiązaniem, by uniknąć śmierci, jest zdobycie funduszy na leczenie w amerykańskiej klinice. Chłopcy postanawiają więc zorganizować potrzebne pieniądze. Ale czy im się uda? Czy uda im się oszukać śmierć?

Pozimnie

Autor: Karolina Malinowska

Wydawnictwo: Novae Res

Wszystko zaczyna się od końca. Od tego, że Karolina traci wszystko – dom, rodzinę, prace. Nie ma gdzie się podziać, więc jedzie na wieś, gdzie zawsze przyjeżdżała, by spędzić czas na łonie natury. Tutaj dzieje się coś dziwnego, bo trafia do domu Adama, wdowca, mieszkającego z dwoma dorosłymi już synami. Tutaj Karolina szybkim zbiegiem okoliczności postanawia się zatrzymać, mimo że mężczyźni początkowo nie chcą się na to zgodzić. Jednak dobijają utargu – ona zajmie się domem, a za to będzie mogła mieszkać. Dwoje nieznajomych ludzi zaczyna w końcu łączyć nić porozumienia, oboje są w trudnych momentach swojego życia…

Polowanie na małego szczupaka

Autor: Juhani Karila

Wydawnictwo: Marpress

Akcja rozgrywa się w ciemnej i tajemniczej Laponii Wschodniej, gdzie dookoła rozpościerają się bagna, a miejscowi żyją z dnia na dzień i oddają się swoim codziennym rytuałom. Jedną z mieszkanek i główną bohaterką jest Elina, które według zwyczaju na swoje 18-te urodziny musi wyłowić szczupaka ze stawu Oś. Od tego zależy, jak potoczy się jej życie. W końcu nadchodzi ten wyjątkowy moment i mimo wszystkich starań – ciągle nie udaje się złapać magicznej ryby. Na dodatek (jak na złość!) Elina zostaje podejrzana o morderstwo.