Gdyńskie i gdańskie dni otwarte zbliżają się wielkimi krokami. Będzie to wydarzenie wyjątkowe, bo dla odwiedzających otworem staną… trójmiejskie mieszkania, domy i obiekty przestrzeni publicznej. Tegoroczna edycja trójmiejskich odsłon festiwalu Open House – czas start!
W dniach 21-23 maja odbędzie się czwarta edycja gdańskiej osłony festiwalu Open House. Tym razem organizatorzy skupili się na dzielnicy Nowy Port. Program festiwalu ma ukazać jej zaskakujące oblicza, między innymi ciekawą zajezdnię tramwajową czy przepełnione historiami zakątki dziewiętnastowiecznego osiedla robotniczego.
W tym roku, wychodząc naprzeciw wyzwaniom pandemicznym, program uwzględni liczne wydarzenia plenerowe, m.in. spacery historyczne oraz architektoniczno-urbanistyczne. Festiwal otworzy debata pt. „DNA miejsca”, która odbędzie się w dawnym Morskim Domu Kultury, obecnej siedzibie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa. Udział w niej wezmą dr inż. arch. Dorota Kamrowska-Załuska, Lucyna Kolendo oraz dr Monika Popow. Rozmowę poprowadzi Anna Umięcka.
Ważnym punktem programu festiwalu będzie wystawa znakomitej nowoportowej fotografki Gosi Trzaskoś. Zdjęcia artystki będzie można oglądać między innymi w przestrzeniach, w których uwieczniła bohaterów i bohaterki swoich prac. Wystawie towarzyszyć będzie oprowadzanie z audiodeskrypcją.
Na miłośników miejskości czeka spacer profesorki Moniki Zawadzkiej oraz wystawa pt. „Nowy Port. Zdjęcie miary” zrealizowana przy udziale studentów i studentek w prowadzonej przez nią pracowni Architektury Miasta na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nową formą odkrywania dzielnicy będzie gra miejska stworzona przez młodzież ze Stowarzyszenia 180 Stopni. Do udziału w zabawie zaprasza Mecenas Festiwalu – trójmiejski deweloper Invest Komfort.
Gdynia w obiektywnie
W przypadku Gdyni tegoroczna edycja festiwalu będzie już siódmą. Open House Gdynia 2021 zorganizowany w dniach 28-30 maja odbędzie się pod hasłem “FOTO!”. Oznacza to, że oprócz znakomitych gdyńskich wnętrz, koncertów i spacerów z historią fotografiki w tle uczestniczy będą mieć szansę poznać dorobek artystyczny z jednej strony najbardziej cenionych lokalnych fotografów, a z drugiej – dobrze rokujących amatorów u progu kariery.
Celem tegorocznej edycji jest przedstawienie Gdyni z perspektywy kadrów. Organizatorzy kładą nacisk na udokumentowanie detali modernistycznych podczas eksperckich spacerów z przewodnikami. W programie festiwalu znalazły się także odwiedziny najstarszych gdyńskich zakładów fotograficznych.
Warto też dodać, że na uczestników wydarzenia czekają performance'y w nietypowych okolicznościach i przestrzeniach miasta, takich jak Leśny Ogród Botaniczny Marszewo czy też schron w dzielnicy Gdynia Leszczynki. Co więcej, dzięki mecenatowi spółki Invest Komfort uczestniczący w wydarzeniu będą mieli możliwość zajrzeć do najnowszych inwestycji dewelopera. Pierwszą jest budynek Portova stanowiący charakterystyczną dominantę dla rozbudowujących się terenów wokół portu i nawiązujący – swymi prostymi i geometrycznymi formami – do modernistycznych tradycji Gdyni. Drugą inwestycją jest malownicze osiedle Nowe Kolibki położone u podnóża Góry Kaplicznej na styku Gdyni i Sopotu. Apartamentowce Nowe Kolibki idealnie wpisują się w naturalne otoczenie, a życie w nich przebiegać ma w stylu #slowlife.