Największa w Europie fabryka systemów magazynowania energii ma powstać w Gdańsku, w pobliżu Portu Gdańsk i terminala kontenerowego DCT. Inwestycję zapowiedział Peter Carlsson, prezes szwedzkiego przedsiębiorstwa Northvolt AB.
Koszt budowy szacuje się na 200 mln dolarów.
Pomorska infrastruktura przemysłowa rozwija się w imponującym tempie. Jedną z największych składowych tego procesu ma stać się budowa nowoczesnego zakładu produkcyjnego firmy Northvolt. Szwedzkie przedsiębiorstwo specjalizujące się w technologii akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych zapowiedziało także utworzenie centrum badawczo-rozwojowego w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii. Cały kompleks powstać ma w Gdańsku, w pobliżu Portu Gdańsk.
Inwestycja podporą gospodarki
Przedstawiciele władzy – zarówno samorządowej, jak i ogólnokrajowej – nie kryli zadowolenia z ogłoszenia budowy fabryki Northvolt na gdańskim wybrzeżu. To właśnie tego typu inwestycje mają szansę wspomóc polską gospodarkę w wychodzeniu na prostą po kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19. Rozwój przemysłu trwa u nas w najlepsze, a jego korzystne żniwa mają wspomóc obywateli.
– W grudniu zarejestrowaliśmy znakomite wyniki w produkcji przemysłowej wynoszące ponad 11,2%. To fenomen na skalę europejską. Dzięki temu udaje nam się chronić miejsca pracy w dobie pandemii koronawirusa – wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki podczas ogłaszania nowej inwestycji Northvolt w Polsce.
Sektor motoryzacyjny, w którym działa szwedzkie przedsiębiorstwo, jest jedną z najbardziej nowoczesnych i poddanych cyfryzacji gałęzi przemysłu. Jak poinformował Prezes Rady Ministrów, Polska stała się potęgą w produkcji baterii litowo-jonowych na przełomie ostatnich lat, a inwestycja Northvolt jest kolejnym tego przykładem.
– Chciałbym raz jeszcze podziękować za inwestycję Nortvolt, która stanowi bardzo ważny element na mapie industrialnej naszego rozwoju – dodał premier Morawiecki. – Właśnie poprzez tego typu inwestycje najlepiej kształtuje się całe środowisko nowoczesnego przemysłu, które korzysta z zielonej rewolucji. Dzięki temu mamy czystsze środowisko, lepiej płatne miejsca pracy, zadowolonych inwestorów i taki rozwój gospodarczy, na jakim nam najbardziej zależy.
Rokowania na medal
Jak przekonuje Grzegorz Słomkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, projekt Northvolt w Gdańsku z pewnością nie będzie ostatnią tego typu inwestycją w Polsce. Co więcej, budowa kompleksu przemysłowego ma zacieśnić współpracę lokalnego biznesu z nauką.
– Szczególnie cieszy nas, że część prac badawczo-rozwojowych koncern postanowił prowadzić w Trójmieście, co pozwoli na ścisłą współpracę z uczelniami, które znajdują się w regionie – wyjaśniał Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dodał, że firma Northvolt będzie mogła liczyć na szereg instrumentów wsparcia. – To jest na przykład akceleracja start-upów, możliwość korzystania z różnych instrumentów dodatkowego wsparcia. Jesteśmy już umówieni z Northvolt Polska chociażby na wykorzystanie naszego Centrum Programowania Robotów Przemysłowych.
Zgodnie z planem obiekt Northvolt ma osiągnąć łączną powierzchnię 50 tys. mkw. i powstanie w dwóch etapach, z początkową zdolnością produkcyjną 5 GWh rocznie. Potencjalna przyszła wydajność zakładu będzie na poziomie 12 GWh. Budowa kompleksu przemysłowego ma ruszyć w 2022 roku. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 200 mln dolarów i zapewni 500 nowych miejsc pracy.