Do tej pory nie mieliście okazji pływać po chorwackim morzu? Czas to zmienić. Żaglowa propozycja to oprócz przygody, także zaciszne zatoczki, średniowieczna architektura, ciepłe morze, folklor i tradycja. Co ciekawe, oferta czarteru jachtów w Chorwacji zdecydowanie zawstydza mazurskich armatorów. 

Nic więc dziwnego, że Chorwacja jest od lat najbardziej popularnym kierunkiem czarteru żaglówek, a także dla najróżniejszych łodzi rekreacyjnych, jachtów katamaranów, pontonów, czy też kajaków morskich. W Chorwacji znajduje także wiele polskich jachtów. Największą flotą katamaranów pływających pod polską banderą może poszczycić się gdyńska firma The Yachting Club, która obecnie posiada aż 18 takich jednostek, a portami macierzystymi jachtów są Gdynia oraz Sopot.

- Wśród naszych klientów mamy wielu Polaków - czasem są to grupy przyjaciół, bardzo często rodziny, które wybierają czarter katamaranu Lagoon - mówi Wanda Stompór z The Yachting Club. - Przewagą katamaranu nad jachtem jednokadłubowym jest przede wszystkim przestrzeń - goście mają do dyspozycji 4 wygodne kabiny dwuosobowe z łazienkami, kuchnię, salon oraz bardzo duży kokpit, pokład dziobowy czy górny pokład z materacami do oplania. W sumie więc na katamaranie może wspólnie podróżować nawet 12 osób.

WYJĄTKOWY ARCHIPELAG

Chorwackie wybrzeże liczy dokładnie 1244 wysp, wysepek i grzbietów morskich, ale to co sprawia, że są szczególne to nie ich liczba, ale fakt, że tworzą liczne zatoki i zatoczki, plaże, jaskinie i klify, a miejsca nienaruszonego piękna przyrody pokrywają się z cudnymi nadmorskimi miasteczkami. 

Ten jedyny w swoim rodzaju archipelag, który rozciąga się na mniej niż 250 milach morskich wykorzystuje łagodny klimat śródziemnomorski i sprawia, że żegluga jest przyjemna. Na wybrzeżu chorwackim znajduje się aż pięć chorwackich parków narodowych, z czego trzy są typowo morskie (Brioni, Kornati i Mljet), jeden górski (Paklenica) i jeden morsko-rzeczny (Krka). Żeby dotknąć ich piękna wystarczy skierować łódź w danym kierunku. 

BRIJUNI

Brijuni to archipelag składający się z dwóch większych wysp i dwunastu małych wysepek na południowo-zachodnim wybrzeżu Istrii, w pobliżu Puli. Znany jest z rozczłonkowanej linii brzegowej i bujnej roślinności śródziemnomorskiej, częściowo stanowiącej park krajobrazowy. Są tu także cenne zabytki z czasów rzymskich i bizantyjskich. Wszystko to sprawia, że Brijuni od ponad stu lat odwiedzają arystokraci i mężowie stanu z całego świata. 

Chociaż na wyspach nie ma stałych mieszkańców, to w ciągu dnia przybywają tu z lądu motorówkami liczni turyści. Na wyspie Veliki Brijun znajdują się trzy niewielkie hotele, w których można spokojnie wypocząć wśród pięknej przyrody, niedaleko od turystycznego zgiełku pobliskiej Puli. Tu także jest najstarsze pole golfowe w Chorwacji. Mimo obecności wielkiej liczby turystów przyroda jest tu w stanie nienaruszonym, o czym świadczy ogromna ilość ptaków wędrownych, które tu właśnie zimują. 

KORNATY

Kornaty składają się z 89 niezamieszkałych wysp, wysepek i skał o powierzchni całkowitej 217 km2, a znane są z stromych zboczy. Wydaje się, że wysp jest więcej, bo dawne przysłowie mówi: „Ile dni jest w roku, tyle jest wysp kornatskich”. Największa część parku to główna wyspa Kornat, od którego cały archipelag otrzymał nazwę. Największymi miłośnikami Kornatów są żeglarze, którym Kornaty oferują to, czego najczęściej poszukują: słoneczny labirynt morza i wysp oraz spokój w nienaruszonej przyrodzie.

MLJET

Najważniejszym obszarem chronionym na południu Dalmacji jest Park Narodowy Mljet na wyspie o tej samej nazwie. Park obejmuje zachodnią część tej pięknej wyspy z bujną i różnorodną roślinnością śródziemnomorską. Tu znajdują się też dwie głębokie zatoki, które ze względu na niezwykle wąskie cieśniny łączące je z otwartym morzem, nazywane są jeziorami. Są to jeziora Veliko i Malo. 

Na wyspie Mljet są także liczne zabytki, z których najcenniejszy jest kompleks klasztoru benedyktynów z XII wieku, położonego na niewielkiej wysepce pośrodku jeziora Veliko, otoczonego pięknym parkiem. W ciągu wieków powstawały tu liczne kroniki, dzieła naukowe i literackie. Przy klasztorze jest także interesujący kościół Najświętszej Marii Panny. 

PAKLENICA

Perłą przyrody w regionie Zadaru jest Park Narodowy Paklenica, położony w najbardziej atrakcyjnej części południowego Velebitu, na obszarze zaledwie 96 km2. Jego główną atrakcją są dwa wspaniałe wąwozy: Velika i Mala Paklenica, wiodące od wybrzeża aż pod najwyższe szczyty masywu. W parku jest też wiele niezwykłych form krasowych, jaskiń, a wyraźne różnice klimatyczne przyczyniają się do bogactwa flory i fauny. Dzika na pozór Paklenica jest łatwo dostępna ze względu na bliskość drogi turystycznej nad Adriatykiem i autostrady. 

Wspaniałe, a często przerażające widoki Velebitu powyżej miejscowości wypoczynkowej Starigrad-Paklenica przyciągają turystów spragnionych przygód, zaś poruszanie się po parku ułatwiają drogowskazy i tablice informacyjne w kilku językach. Przez wąwóz Velika Paklenica, którędy dawniej góralki nosiły na plecach sól znad morza, a z Liki na wybrzeże zboże, dziś wiedzie wygodny szlak turystyczny. 

KRKA

Park Narodowy Krka obejmuje większą część biegu tej niezwykłej rzeki, wzdłuż której, oprócz piękna przyrody podziwiać możemy także liczne zabytki. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje klasztor franciszkanów na wysepce Visovac. Przy klasztorze jest galeria obrazów, a także kościółek, pochodzący z XIV wieku. W kanionie w górnym biegu rzeki jest prawosławny klasztor – monastyr Krka, a także kilka wznoszących się nad wodą starych twierdz. 

Warto też obejrzeć stare młyny wodne, dziś małe muzea etnograficzne, gdzie można dowiedzieć się, jak w dawnych wiekach mielono zboże. Są tu przewodnicy ubrani w tradycyjne stroje ludowe, z zaciekawieniem oglądane przez dzieci, które są częstymi gośćmi Parku Narodowego Krka. Jednak główną jego atrakcją jest siedem kaskad i wodospadów, z których najszerszy jest Roški slap, a największy i najbardziej znany - Skradinski buk. Ten przepiękny park narodowy jest jednym z najważniejszych punktów czarterowych z Szybenika. 

- Wypływając z Mariny Mandalina - warto zatrzymać się przy pobliskiej hodowli ostryg, by zamówić świeże ostrygi wprost na pokład własnego jachtu. By zwiedzić wodospady rzeki Krka, należy zatrzymać się w urokliwym miasteczku Skradin, skąd statek parku narodowego zabierze nas w jedno z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji – radzi Wanda Stompór.

ŻAGLE I ZABAWA

Tradycja żeglarska w Chorwacji ma tyle lat ile życie na tych terenach, a jej odbicie jest dziś najlepiej widoczne w turystyce żeglarskiej. Jednym z podstawowych założeń żeglugi bez zmartwień jest również jakość infrastruktury żeglarskiej w Chorwacji. To co jest w Chorwacji zupełnie proste i co czyni ją wyjątkową to możliwość wyboru sposobu spędzania czasu na morzu. Opcji jest niemal bez liku, od ukrytych zatok do ukrytych miast często jest zaledwie kilka mil morskich, a różne aspekty przyjemnego spędzania czasu są stale na wyciągnięcie ręki. Chorwacja jest bezsprzecznie również miejscem dobrej zabawy, a będąc na łodzi codziennie możesz wybierać inne miejsce na zabawę.