25 lutego 2020 roku na Zamku Królewskim w Warszawie podczas uroczystej gali już po raz 21. wręczono nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora. Tym prestiżowym wyróżnieniem uhonorowany został prof. Jerzy Limon, Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Nagroda została przyznana za stworzenie wyjątkowego miejsca, łączącego tradycję z nowoczesnością.

Profesor Jerzy Limon został uhonorowany nagrodą im. prof. Aleksandra Gieysztora za zainicjowanie i stworzenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Nagrodę przyznano również za stworzenie żywego miejsca dziedzictwa kultury – miejsca, w którym odbywają się spektakle i koncerty na najwyższym poziomie, happeningi i wystawy – wydarzenia, które czerpiąc z przeszłości, kreują nowy wymiar sztuki. 

- Przyznana nagroda jest dla mnie nie tylko zaskoczeniem, ale i ogromnym wyróżnieniem - podkreślił prof. Jerzy Limon. - W opinii kapituły osiągnięciem jest powstanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i stworzenie w nim ważnego ośrodka działań artystycznych i edukacyjnych, ale nie wolno zapominać, że owego osiągnięcia by nie było, gdyby nie zaangażowanie i niestrudzony wysiłek wielu ludzi i instytucji. To nie jeden człowiek stworzył teatr. Niezwykłość tego miejsca polega na tradycji. Ponad 400 lat temu do Gdańska zaczęli przyjeżdżać aktorzy angielscy. To tu działał pierwszy publiczny teatr Rzeczpospolitej. Najbardziej dumny jestem z tego, że przywracamy tradycję międzynarodowych kontaktów teatralnych, kulturowych Gdańska i Polski ze światem.

Gdański Teatr Szekspirowski jest wszechstronnym, międzynarodowym centrum kultury i sztuki. Gości kilkadziesiąt wydarzeń teatralnych i muzycznych rocznie, wspólnie z Fundacją Theatrum Gedanense organizuje międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, prowadzi międzynarodowe projekty edukacyjne oraz kilkaset lekcji i warsztatów szekspirowskich dla uczniów z całej Polski. Budynek teatru uznawany jest za jedno z największych dzieł architektury ostatnich lat. Jest również jedynym teatrem na świecie z otwieranym dachem, umożliwiającym granie spektakli na scenie elżbietańskiej w świetle
dziennym.

Nagroda imienia profesora Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Citi Handlowy od 1999 roku za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego. Wśród dotychczasowych Laureatów znaleźli się m.in.: Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Leon Tarasewicz, Anda Rottenberg - ceniona historyk sztuki, krytyk, kuratorka wystaw, prof. Norman Davies - wybitny brytyjski historyk i wnikliwy badacz dziejów Polski. XXI edycja nagrody została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.