Tytułowa bohaterka mówi głosem Grety Thunberg - prowokuje milczeniem, ale zmusza do refleksji krzykiem i stawianymi pytaniami. Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorstwa na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza zawita do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego 3 kwietnia.

Spektakl na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza w reżyserii Radosława Rychcika to niekonwencjonalny sposób przedstawiania „Iwony, księżniczki Burgundy”. Postać intryguje i burzy harmonijny porządek, mówi tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Milczy, by mówić słowami Grety Thunberg, która krzyczy „How dare you?”. Milczenie Iwony jest radykalnym sprzeciwem wobec polityki dworu, możnych tego świata. Iwona/Greta irytuje, prowokuje, zmusza do reakcji świat dworskich elit, dla których szybko staje się ucieleśnieniem wypartych zbrodni, obsesji i lęków. Iwona przeszkadza, bo burzy porządek konwencjonalnych hierarchii. Iwonę trzeba zgładzić, trzeba ją zamordować. Czy to się uda? Czy Iwona udławi się karaskiem?

W roli głównej wystąpi Pola Dębkowska, a tuż obok na scenie pojawią się również: Igor Korus, Mikołaj Krzeszowiec, Anna Nowak, Antoni Rychłowski, Michał Surma, Michał Tokarski i Magdalena Walkiewicz. Spektakl odbędzie się 3 kwietnia o godzinie 19:00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.