Cztery dni muzyki świata, etnicznego jazzu i wielce oczekiwanej przez melomanów Nocy Fado. Tegoroczny festiwal muzyki szczęśliwej, jak reklamuje go Marcin Kydryński, pomysłodawca i organizator, odbędzie się w Gdańsku już po raz dziesiąty! Co go wyróżnia? Dlaczego warto choć raz na nim być?
Siesta Festival już od pierwszej edycji cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Najwierniejsi fani przyjeżdżają z różnych zakątków Polski, by posłuchać muzyki znanej z trójkowej audycji Siesta, którą od ponad dekady prowadzi Marcin Kydryński, dyrektor festiwalu. Próżno szukać lepszego miejsca do zorganizowania tego wydarzenia od Gdańska. Jego wielowiekowa tradycja miasta portowego, wielokulturowego, otwartego na świat, tętniącego życiem i tęskniącego za przygodą jest dla tego festiwalu wymarzoną przystanią.
Zwyczajowo uważa się, że najlepszą receptą dla wydarzeń kulturalnych jest połączenie sacrum i profanum, tymczasem Gdańsk LOTOS Siesta Festival od początku schlebia teorii: sacrum plus sacrum i odrobina dystansu do siebie. I, zdaje się, ma rację. To festiwal prezentujący najbardziej uniwersalny język świata, język emocji zaklęty w instrumentach, nutach i głosie artystów. Nie bez kozery Marcin Kydryński nazywa go festiwalem muzyki szczęśliwej, bowiem na scenie występują artyści niszowi, ale absolutnie wyjątkowi: artyści z Wysp Zielonego Przylądka, z odległych zakątków Afryki, muzycznych piwnic Alfamy, przedstawiciele kultury luzofońskiej, muzyki świata, jazzu czy paryskiej chanson.
W tym roku festiwal obchodzi swoje dziesięciolecie i z tej okazji oprócz wspaniałej muzyki, będzie można spotkać wybitnych artystów, z którymi festiwal łączą szczególne więzi. Koncerty w Filharmonii Bałtyckiej rozpocznie 23 kwietnia jeden z najważniejszych muzyków fado - Pedro Moutinho, który gościł na pierwszym Siesta Festiwalu. Wcześniej w Starym Maneżu wystąpi niezrównany Joscho Stephan, kontynuator Django Reinharda i Tomiego Emanuela jednocześnie. Na scenie nie zabraknie też m.in. pochodzącej z Katalonii, wokalistki, kompozytorki, autorki i trębaczki Andrei Motis - największego odkrycia sezonu wśród europejskich artystów muzyki świata oraz Yamiego, jednego z „założycielskich” siestowych artystów, który powróci na gdańską scenę po raz pierwszy od inauguracji Siesta Festivalu
w 2011!
Koncerty w ramach Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2020 odbędą się w Filharmonii Bałtyckiej, w Klubie Parlament i Starym Maneżu. Pierwsze siestowe brzmienia rozlegną się już
23 kwietnia.